گیاهان دارویی ذخایر ارزشمند خراسان جنوبی؛

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان‌جنوبی گفت: گیاه اسقولوقندریون یا زنگی دارو برای قطع سکسکه طولانی مفید بوده و برای کنترل بیماری صرع نافع است.

کد خبر: ۳۲۴۱۱
۱۲:۵۳ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۸

کنترل سکسکه و صرع با زنگی دارو

دیدارنیوز ـ گیاهان دارویی ذخایر ارزشمند خراسان جنوبی بشمار می‌روند که علاوه بر حفاظت و احیاء، بهره‌برداری صحیح از آن در عرصه‌های منابع طبیعی، سبب بهبود سطح سلامت و ارتقاء کیفیت زندگی مردم می‌شود.
 
در حال حاضر در خراسان جنوبی ۱۵۰۰ گونه گیاهی شناسایی شده که از این تعداد ۸۰۰ گونه گیاهی مفید تولید می‌شود که باید در زمینه فراوری این گیاهان سرمایه‌گذاری شود. 
 
محسن پویان، مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی اظهار کرد: اسقولوقندریون که به نام زنگی دارو نیز شناخته می‌شود، خواص فراوانی دارد.
 
وی با بیان اینکه طبیعت گیاه گرم و خشک است، افزود: دم کرده ۲۰ گرم گیاه خشک در یک لیتر آب یا شربت کاسنی برای بیماری‌های کبد و مثانه مفید است.
 
مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی بیان کرد: برگ‌های این گیاه بازکننده انسداد مجاری عروقی است و برای دفع سنگ مثانه مفید است.
 
پویان با بیان اینکه این گیاه برای قطع سکسکه طولانی مفید بوده و برای کنترل بیماری صرع نافع است، تصریح کرد: مخلوط آن با سرکه نیز برای درمان این بیماری‌ها اثربخش است.
 
وی یادآور شد: برای درمان و بهبود یرقان و ورم طحال نیز از این گیاه استفاده می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم