"دیدارنیوز" بررسی می‌کند؛

کمیل ابو سلیمان وزیر کار لبنان مدعی است این کشور میزبان بیش از ۷۰ هزار کارگر غیرقانونی است و باید وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف شود. این یک حق قانونی برای هر کشوری است که وضعیت فعالیت شهروندان دیگر کشور‌ها در کشور خود را مشخص کند، اما این قاعده در باره جامعه فلسطینی ساکن لبنان متفاوت است. این فلسطینیان چندین دهه است که به دلیل اشغال وطنشان به لبنان آواره شده و در اردوگاه‌های آوارگان در این کشور زندگی می‌کنند. اسرائیل اجازه بازگشت این آوارگان را به وطنشان نمی‌دهد و آن‌ها به جبر در لبنان ساکن شده و منتظر تغییر شرایط و بازگشت به وطن هستند.

کد خبر: ۳۱۲۴۲
۰۹:۳۵ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ احمدرضا روح الله زاد: آوارگان فلسطینی ساکن لبنان در واکنش به اقدام وزارت کار این کشور مبنی بر جلوگیری از فعالیت کارگران غیر قانونی در لبنان، دست به اعتراضات گسترده‌ای زدند. وزیر کار لبنان پس از اتمام فرصت یکماهه به صاحبان مشاغل، از هجدهم تیر اقدام به تعطیلی موسسات و شرکت‌های بسیاری کرد که کارگران غیر قانونی در آن فعالیت می‌کردند. گزارش‌ها حاکی از آن است که در ۱۱ موسسه تعطیل شده، کارگران فلسطینی مشغول کار بودند.

کمیل ابو سلیمان وزیر کار لبنان مدعی است این کشور میزبان بیش از ۷۰ هزار کارگر غیرقانونی است و باید وضعیت آن‌ها تعیین تکلیف شود. این یک حق قانونی برای هر کشوری است که وضعیت فعالیت شهروندان دیگر کشور‌ها در کشور خود را مشخص کند اما این قاعده در باره جامعه فلسطینی ساکن لبنان متفاوت است. این فلسطینیان چندین دهه است که به دلیل اشغال وطنشان به لبنان آواره شده و در اردوگاه‌های آوارگان در این کشور زندگی می‌کنند. اسرائیل اجازه بازگشت این آوارگان را به وطنشان نمی‌دهد و آن‌ها به جبر در لبنان ساکن شده و منتظر تغییر شرایط و بازگشت به وطن هستند.

زندگی در شرایط آوارگی به خودی خود سخت است و این آوارگان با کمک‌های بین المللی خصوصا سازمان آنروا که اساسا پس از بحران اشغال فلسطین و آوارگی یک ملت از سوی سازمان ملل متحد تاسیس شده است، زندگی بسیار سختی را پشت سر گذاشته اند.

پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در امریکا، وی در تلاش است تا بحران فلسطین را بر اساس نیاز‌های امنیتی اسرائیل و به نفع آن یکسره سازد. بر همین اساس، طرح فراگیری موسوم به معامله قرن از سوی امریکا ارائه شده است. در این طرح با نقض همه قوانین بین المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، همه حقوقی که بر فلسطینیان مترتب بوده است، نادیده گرفته شده است و موضوع حق بازگشت آوارگان فلسطینی نیز که یک حق مشروع است، در طرح امریکا جایی ندارد. دولت امریکا حتی کمک به سازمان آنروا را قطع کرده است تا فلسطینیان در شرایط فشار حداکثری از بازگشت به وطن مأیوس و ناگزیر از انتخاب پذیرش تابعیت یک کشور دیگر و یا تن دادن به وطن جایگزین باشند.

اقدام وزارت کار لبنان در قرار دادن آوارگان فلسطینی در فهرست کارگران غیرقانونی در این شرایط، تنها چیزی که به ذهن متبادر می‌کند، آن است که آقای ابو سلیمان در چارچوب دستور العمل معامله قرن رفتار می‌کند. خصوصا که وی از اعضاء ۱۴ مارس است که قویا در راستای دستورات رژیم سعودی حرکت می‌کنند. دلیل حمایت جریان ۱۴ مارس از اقدام وزیر کار لبنان در همین چارچوب ارزیابی می‌شود. به ویژه که رژیم سعودی حاکم بر عربستان یکی از مزدوران منطقه‌ای امریکا در اجرای طرح معامله قرن محسوب می‌شود.

اعتراضات فلسطینیان آواره، اقدامی بر حق است. آن‌ها ضمن اینکه قدردان میزبانی دولت و ملت لبنان در ۷ دهه گذشته هستند، انتظار دارند که دولت لبنان خواسته یا ناخواسته در زمین امریکا و اسرائیل علیه فلسطین بازی نکند. کارشناسان تاکید دارند که این اقدام وزارت کار لبنان با طراحی امریکا و اسرائیل و به دستور عربستان انجام گرفته است و مهمترین هدف آن می‌تواند ایجاد شکاف میان لبنان و فلسطین و نیز شکاف درون جریان‌های سیاسی لبنان و نهایتا وارد کردن لبنان به عرصه ناامنی مانند پیش از اشغال بیروت توسط اسرائیل در سال ۱۹۸۲ باشد. به همین دلیل، هم به دولت لبنان و جریان‌های سیاسی و هم به جامعه فلسطینی توصیه می‌شود که با اتخاذ تصمیمات مناسب از افتادن لبنان در ورطه ناامنی جلو گیری کنند. خصوصا که در نشست هرتزلیا بر تشدید قطب بندی جامعه لبنان با هدف تضعیف جایگاه حزب الله تاکید شده است.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم