مدیر کل نوسازی مدارس خراسان‌جنوبی با بیان اینکه در این استان ۵ هزار و ۷۰۰ کلاس تخریبی و نیازمند مقاوم‌سازی وجود دارد، گفت: ساخت دو آموزشگاه با مشارکت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی یک مؤسسه خیریه تکمیل و تا مهرماه پذیرای دانش‌آموزان می‌شود.

کد خبر: ۲۹۶۱۰
۱۶:۱۷ - ۲۳ تير ۱۳۹۸

وجود ۱۰۹ کلاس درس کانکسی در خراسان جنوبی

دیدارنیوز_ محمدرضا بیکی امروز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیرجند، با اشاره به آخرین وضعیت مدارس خراسان‌جنوبی، اظهار داشت: ۱۷ درصد مدارس استان تخریبی، ۴۹ درصد نیازمند مقاوم‌سازی و ۳۴ درصد مدارس مستحکم است.
وی با بیان اینکه در سال گذشته از ۹ هزار و ۳۹۸ کلاس درس، کلاس‌ها در هفت هزار و ۲۴۰ کلاس دولتی و ۷۹۳ کلاس غیر دولتی تشکیل شد، اضافه کرد: تعداد فضای در اختیار فقط سه هزار و ۶۶۵ کلاس مستحکم است و یک هزار و ۲۱۵ کلاس تخریبی است و چهار هزار و ۵۱۸ کلاس نیازمند مقاوم‌سازی است.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی به وضعیت سرانه فضای آموزشی در استان خراسان‌جنوبی و کشور اشاره کرد و بیان داشت: سرانه استاندارد فضای آموزشی کشور به طور میانگین به ازای هر دانش آموز ۸.۳ مترمربع و این رقم در استان خراسان‌جنوبی ۶.۹ متر مربع است.

۵۷۰۰ کلاس درس نیازمند تخریب و بازسازی

بیکی با بیان اینکه کمبود فضای آموزشی طی چند سال اخیر به‌ویژه در مرکز استان بسیار به چشم می‌آید، تصریح کرد: در مجموع در خراسان‌جنوبی پنج هزار و ۷۰۰ کلاس تخریبی و نیازمند مقاوم‌سازی وجود دارد.

وی با اعلام اینکه در حال حاضر ۳۴ مدرسه با ۳۴۴ کلاس درس در بیرجند دو نوبتی هستند، تصریح کرد: بیشترین کمبود‌ها مربوط به سایت‌های مسکن مهر است که در مسکن‌های مهر مرکز استان نیازمند نیازمند ۲۳۸ کلاس درس دیگر و در مابقی مسکن‌های مهر نیازمند ۱۱۹ کلاس دیگر هستیم.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی اعلام کرد: سال گذشته این نهاد برای نوسازی، مقاوم‌سازی و تجهیز مدارس استان ۳۰ میلیارد و ۵۲۰ میلیون تومان اعتبار مصوب استانی، ۴۷ میلیارد و ۹۷۰ میلیون تومان مصوب دولتی و ۲۱ میلیارد و ۱۴۹ میلیون تومان کمک خیران را داشت که توانست ۱۷۰ کلاس جدید را به بهره‌برداری برساند.

وجود ۱۰۹ کلاس درس کانکسی در استان

بیکی از وجود ۱۰۹ کلاس درس کانکسی در خراسان‌جنوبی خبر داد و مطرح کرد: این تعداد کلاس درس شامل ۵۰ کلاس درس با زیر ۱۰ نفر دانش‌آموز و ۵۹ کلاس درس بالای ۱۰ دانش‌آموز هستند که برای کانکس‌های زیر ۱۰ دانش‌آموز فعلاً نمی‌توان کاری کرد و باید در همان وضعیت بماند و برای کانکس‌های بالای ۱۰ دانش‌آموز برنامه ما حذف این کانکس‌ها تا یک الی دو سال آینده است.

وی با بیان اینکه ۵۸ کانکس در شهرستان‌های نهبندان و درمیان وجود دارد که در هر کدام از آنان بالای ۱۰ دانش‌آموز تحصیل می‌کنند، اضافه کرد: به جای کانکس‌ها در حال ساخت مدرسه هستیم که بخشی از آن در مهرماه و همزمان با آغاز سال جدید تحصیلی تحویل می‌شود.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه تا مهرماه امسال مدارس خشت و گلی از خراسان‌جنوبی حذف می‌شود و در سال تحصیلی جدید اجازه برگزاری کلاس درس در چنین مدارسی وجود ندارد، عنوان کرد: برای حذف مدارس خشت و گلی از و ساخت مدارس جدید، حدود یک میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

۲۲ درصد کلاس‌ها نیازمند سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی

بیکی از تجهیز ۷۸ درصد مدارس استان به سیستم گرمایشی مرکزی و استفاده بقیه مدارس از بخاری کاربراتوری استاندارد و بخاری‌های تابشی خبر داد و بیان داشت: ۲۲ درصد کلاس‌ها نیز نیازمند تجهیز به سیستم‌های حرارت و گرمایشی مرکزی هستند.
مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی با اشاره به جشنواره‌های خیرین مدرسه‌ساز و تعهدات خیرین، مطرح کرد: در سال ۹۸ تعهدات خیران مدرسه‌ساز ۲۴ میلیارد و ۱۶۶ میلیون تومان است که چهار میلیارد و ۷۲۶ میلیون تومان نقدی،۳۲ مورد احداثی یعنی احداث ۱۲۴ کلاس با اعتباری بیش از ۱۲۴ میلیون تومان و پنج میلیارد و ۳۸۰ میلیون تومان اهدای زمین و مستقلات بوده است.

تکمیل ۲ مدرسه با مشارکت خیران

بیکی از تکمیل دو مدرسه با مشارکت خیران خبر داد و گفت: ساخت این دو آموزشگاه با مشارکت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومانی مؤسسه خیریه مهرگیتی در شهرستان‌های طبس و بیرجند تکمیل و تا مهرماه پذیرای دانش‌آموزان می‌شود.

وی افزود: این طرح‌ها شامل مدرسه ۱۲ کلاسه مسکن مهر شماره دو طبس گلشن با زیربنای یک هزار و ۷۲۷ مترمربع و ساختمان آموزشی شش‌کلاسه و سه‌کلاسه حاجی‌آباد بیرجند با زیربنای جمعا ۹۷۰ مترمربع است.

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس خراسان‌جنوبی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این ۲۱ کلاس درس، ۶۳۰ دانش‌آموز از فضای آموزشی استاندارد بهره‌مند می‌شوند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم