با اینکه مخالف لایحه بودم اما رد این لایحه در شورای نگهبان پایان کار نیست.

کد خبر: ۱۳۹۲۶
۰۸:۵۶ - ۱۵ آبان ۱۳۹۷

دیدارنیوز - توئیت سخنگوی شورای نگهبان در روز 13 آبان در خصوص بازگرداندن لایحه سی اف تی به مجلس واکنشهای زیادی را در پی داشت. برخی آن را به منزله رد این لایحه تفسیر کردند و برخی هم این موضوع را طبیعی قلمداد کرده و از بررسی ایرادات در مجلس خبر دادند.

در همین زمینه عبدالحمید خدری نماینده مردم بوشهر درباره رد لایحه الحاق به کنوانسیون بین المللی منع تامین مالی تروریسم از سوی شورای نگهبان به خبرآنلاین گفت: این یک روال طبیعی در پروسه قانون‌گذاری است و چیز جدیدی نیست. 

این نماینده مجلس ادامه داد: با اینکه موافق این لایحه نبودم اما باید بگویم وقتی مصوبه ای به شورای نگهبان می‌رود اعضای این شورا مصوبه را با شرع و قانون انطباق می دهند که در این انطباق دادن ممکن است ایراداتی مطرح شود. طبیعی است که آن را دوباره به مجلس شورای اسلامی ارجاع می دهند تا نمایندگان آن ایرادات را رفع کنند. در این صورت دیگر منعی برای تصویب آن و قانون شدنش وجود ندارد. 

او همچنین گفت: در برخی موارد هم که نمایندگان مجلس ایرادات را وارد ندانند و بر نظر خود اصرار کنند مصوبه راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام می شود تا در آنجا تصمیم نهایی اتخاذ شود. بنابراین  اینکه شورای نگهبان مصوبه ای را رد کند به معنای پایان کار نیست. 

از انجاییکه مجمع تشخیص مصلحت نظام هم مواردی را در خصوص لایحه به مجلس ارسال کرده بود شب گذشته میرمحمدصادقی معاون قوانین مجلس در گفت و گو با خبرآنلاین اعلام کرد که علی لاریجانی در نامه ای برای آیت الله جنتی نوشته به دلیل گذشتن از مهلت 20  روزه مجلس این موارد را بررسی نخواهدکرد.

حال باید منتظر تصمیم مجلس ماند و دید که آیا ایرادات شورای نگهبان را بررسی و مرتفع می کند یا اینکه بر نظر خود پافشاری کرده و لایحه را به مجمع می فرستد؟
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم