شرایط اقتصادی با ادامه شرایط فعلی و تداوم دوران قرنطینه، برای کسبه روز به روز سخت‌تر خواهد شد، با این حال بعضی در همین دوران نیز به صورت قاچاقی و مخفیانه، برای بقای خود کار می‌کنند و مشتری‌های خود را نگه می‌دارند. در حقیقت، آن‌ها با خود فکر می‌کنند انتهای اتفاقی که برایشان می‌افتد پلمپ مغازه است که در شرایط امروز، فرقی برای آن‌ها ندارد، به همین دلیل ترجیح می‌دهند که به صورت پنهانی به کار خود ادامه دهند. در همین خصوص، دیدارنیوز با صاحبان دو مکان تجاری ارائه دهنده خدمات که به صورت پنهانی کار می‌کنند به گفتگو پرداخته است و از شرایط کاری و مشکلاتی که ویروس کرونا بر کار آن‌ها وارد کرده، جویای اطلاعات شده است.

کد خبر: ۵۷۳۷۸
۱۲:۱۵ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی‌راد: از زمان شیوع کرونا تا به امروز، کرکره اکثر مغازه‌ها پایین کشیده شده و کاسبی‌ها به صورت تعطیل درآمده است. بسیاری از مغازه‌دارها ضررهای سنگینی متحمل شده‌اند و بعضی نیز مجبور شده اند بی خیال مغازه و شغل خود شوند و برخی ورشکست شده اند.

 

شرایط اقتصادی با ادامه شرایط فعلی و تداوم دوران قرنطینه، برای کسبه روز به روز سخت‌تر خواهد شد، با این حال بعضی در همین دوران نیز به صورت قاچاقی و مخفیانه، برای بقای خود کار می‌کنند و مشتری‌های خود را نگه می‌دارند. در حقیقت، آن ها با خود فکر می کنند انتهای اتفاقی که برایشان می‌افتد پلمپ مغازه است که در شرایط امروز، فرقی برای آنها ندارد، به همین دلیل ترجیح می‌دهند که به صورت پنهانی به کار خود ادامه دهند.

 

در همین خصوص، دیدارنیوز با صاحبان دو مکان تجاری ارائه دهنده خدمات که به صورت پنهانی کار می‌کنند به گفت‌وگو پرداخته است و از شرایط کاری و مشکلاتی که ویروس کرونا بر کار آنها وارد کرده، جویای اطلاعات شده است.

 

تعدیل گسترده نیروی انسانی

 

«سعید» کافه و رستورانی دارد که قلیان هم درون آن سرو می‌شود. از روزی که کشور به حالت قرنطینه درآمد، کرکره مغازه او هم پایین آمد، اما او شرایط را به همین منوال ادامه نداده است. تقه‌ای به کرکره مغازه می زنم، بعد از چند دقیقه کرکره تا نیمه بالا می‎رود و با خم شدن وارد مغازه می‌شوم. ۲۰ نفری در سالن نشسته‌اند و قلیان می‌کشند. سعید می‌گوید: «۱۵ نفر از پرسنل را تعدیل کردم و دو نفر را نگه داشته‌ام. از روز اول قرنطینه برای مشتری‌های ثابت که آشنا هستند، درب را باز کردیم. کامل ببندیم اجاره مغازه را از کجا بیاورم؟»
 
گویا در این روزها فقط قلیان سرو می‌شود و با شرایط فعلی، آشپزخانه تعطیل شده است. سعید می‌گوید: «با همین شرایط که مشتری می‌آید و می‌رود، روزی ۸۰۰ هزار تومان ضرر می‌کنم. کاری نمی‌توان کرد، این شرایط برای همه است».
 
یک بار به سعید تذکر داده شده که اگر باز کند یک ماه پلمپ می‌شود. او می‌گوید: «در این شرایط، اگر کافه و رستوران را ببندند، فرقی نمی‌کند، البته باز این چند روزی که نبستند را کار می‌کنم. اگر این شرایط ادامه پیدا کند باید مغازه را تحویل دهم، چون نمی‌توانم از عهده مخارج و اجاره بر بیایم».
 

قاچاقی کاسبی می‌کنند!

 

 

مشاغل فصلی در گوشه رینگ!

 

علی مرد ۶۰ ساله‌ای است که چندین نسل از خانواده‌اش مغازه فروش گل، بذر، درختچه و ماشین‌آلات کشاورزی و... داشته اند. سیگار پشت سیگار آتش می‌زند و لحظه‌ای لبانش برای لبخند زدن، کش نمی‌آید. با ابروهای گره خورده می‎گوید: «شغل ما منوط به این فصل است و در بهار باید انجام شود اما با این شرایط، فاجعه‌ای در حال رخ دادن است. کشاورزان به سختی می‎توانند بذر و دیگر ملزومات کشاورزی را پیدا کنند، چون همه جا تعطیل است. به ما گفته‎اند که اگر فروشگاه خود را باز کنیم دوماه پلمپ می‌شویم. با این شرایط اتفاقات ناگواری برای محصولات کشاورزی و باغ‌ها خواهد افتاد».
 
وی بار دیگر سیگاری روشن می‌کند و می‌گوید: «هم صنف‌های ما اکثراً قاچاقی به مغازه می روند و به مشتری‌های خاص خود، اجناس لازم را می‌فروشند. من خودم آخر شب‌ها کرکره مغازه را می‌دهم بالا و به کسانی که از صبح تلفنی هماهنگ کرده‌اند جنس می‌دهم. به نظرم هیچ کس نمی داند در این شرایط باید چه کند، حتی دولت هم برنامه‌ای ندارد، ولی زندگی جریان دارد و مردم احتیاج دارند پول در بیاورند».
 
علی هر بار که درب مغازه‌اش را باز می‌کند، مجبور است تمام مغازه را اسپری الکل بزند و با دستکش و ماسک کار می‎کند. می‌گوید: «ضرری که این شرایط به کسبه می زند غیرقابل تصور است. خیلی‌ها با فروش شب عید، کل سال را می‎گذرانند و امسال شب عیدی وجود نداشت، حالا هم شرایط ادامه دارد و هر روز بدتر می‌شود. مغازه‌ام برای خودم است، اما همکارانی دارم که مغازه را اجاره کرده‌اند و مجبور هستند تحویل بدهند، چون درآمدی ندارند که اجاره مغازه را بدهند».

 

چه باید کرد؟

 

متاسفانه ویروس کرونا یک مشکل جهانی است که دامنگیر ابنای بشر شده است و روال عادی زندگی را دچار اختلال کرده است. کشورهای مختلف با شرایطی که این ویروس ایجاد کرده برخوردهای مختلفی داشته اند و هر یک کوشیده اند فکری اساسی برای کسب و کارها انجام دهند و بنحوی کمکی برای ممانعت از ورشکستگی کسبه مد نظر قرار داده اند.

 

در کشورمان اما تحریم‌ها چندین سال است که فشار اقتصادی زیادی به مردم وارد کرده و به همین دلیل در شرایط قرنطینه و اوضاع نابسامان فعلی، باید فکری جدی برای معیشت مردم صورت گیرد. امثال سعید و علی، به دلیل گذران زندگی و کسب معاش خود مجبور به قاچاقی کار کردن هستند و اگر این کار را نکنند دچار مشکل خواهند شد، چون فکر جدی برای این بحران، نشده است. اگر کار کنند احتمال انتقال ویروس کرونا و ابتلای به آن وجود دارد و اگر کار نکنند احتمال ورشکستگی، روبروی آنها قرار دارد. حال چه باید کرد؟

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم