فعالیت ۱۷ تیم نظارتی اداره کل دامپزشکی استان البرز با هدف کنترل و پایش ذبح بهداشتی قربانی به مناسبت ایام ماه محرم در سطح مناطق شهری و روستایی این استان آغاز شد.

کد خبر: ۳۴۳۰۱
۱۴:۰۵ - ۱۴ شهريور ۱۳۹۸

آغاز فعالیت تیم‌های نظارتی دامپزشکی در البرز

دیدارنیوز ـ همه ساله در ایام ماه محرم هیات‌های مذهبی استان البرز به ذبح قربانی و توزیع نذورات بین نیازمندان و مردم می‌پردازند.
 
بر همین اساس برای پیشگیری از بیماری‌ها، تیم‌های نظارتی اداره کل دامپزشکی استان البرز طرح ویژه پایشی اجرا میکنند. 
 
دکتر علیرضا جمالی معاون اداره کل دامپزشکی استان البرز روز پنجشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه دامپزشکی در این ایام خدمات رایگان به دسته‌های عزاداری ارایه می‌دهد، افزود: اجرای سنت قربانی در مسیر هیات‌های عزاداری نیازمند توجه به رعایت بهداشت و سلامت مردم است.
 
وی اظهار داشت: به منظور حفظ بهداشت محیط، سلامت مصرف کنندگان و پیشگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، مردم باید در ایام ماه محرم از کشتار دام در معابر عمومی تا حدامکان خودداری کنند.
 
وجود بیش از ۸۰۰ مورد بیماری مشترک و قابل انتقال از دام به انسان از جمله تب کریمه کنگو بر اهمیت رعایت بهداشت از سوی مردم و هیات‌های مذهبی می‌افزاید.
 
جمالی ادامه داد: پرهیز از کشتار دام‌های بیمار، شستشوی محل ذبح دام با مواد ضدعفونی کننده، دفن بهداشتی آلایش غیرخوراکی و ... از جمله اقدامات بهداشتی است که می‌تواند پس از ذبح دام صورت گیرد.
 
وی بیان داشت: در این ایام تعداد هفت تیم ثابت و ۱۰ اکیپ سیار متشکل از ۱۵ نفر دامپزشک، ۱۷ نفر بازرس بهداشتی گوشت و ۱۰ نفر از ناظرین شرعی در استان آماده خدمت‌رسانی به مردم هستند.
 
مردم البرز می‌توانند در صورت نیاز با شماره تلفن رایگان ۱۵۱۲ تماس گرفته تا اکیپ‌های سیار دامپزشکی بلافاصله در محل حاضر و نسبت به معاینه دام‌های قربانی اقدام کنند.
 
معاون سلامت دامپزشکی استان البرز اضافه کرد: همچنین اکیپ‌های ثابت دامپزشکی نیز در مراکز دامپزشکی شهرستان‌های استان مستقر بوده و آماده خدمات‌رسانی به شهروندان و عزاداران حسینی هستند.
 
استان حدود سه میلیون نفری البرز بیش از سه هزار هیات مذهبی دارد.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم