مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر می‌گوید در استان بوشهر به ازای هر نفر یک جلد کتاب هم نداریم. 

کد خبر: ۳۳۳۳۸
۰۹:۵۷ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

کمبود کتاب در کتابخانه‌های بوشهر

دیدارنیوز ـ سید علی هاشمی عنوان کرد: امروزه سیاست نهاد کتابخانه‌های عمومی مبتنی بر علم و دانش است و این سیاست را به واسطه ایجاد کتابخانه‌های غنی می‌توان محقق کرد.
 
وی کتابخانه‌های استان را حدود ۶۵ مرکز و تعداد اعضای آن را ۳۶ هزار نفر برشمرد.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر از افتتاح و آغاز به کار یک کتابخانه استاندارد در بوشهر خبر داد و گفت: کتابخانه خلیج فارس دارای دو سالن مجزای خواهران و برادران و ظرفیت هر سالن ۶۰ نفر است، همچنین دارای یک سالن مخزن با ظرفیت ۵۰ هزار جلد کتاب، نمازخانه خواهران و برادران، سالن اجتماعات، سالن جلسات، بخش مرجع، بخش کودک، سیستم خنک کننده و گرمایشی، کلاس درس و سالن کافی‌نت است.
 
هاشمی تصریح کرد: این کتابخانه در ده رده موضوعی کتاب داشته که شامل کلیات، فلسفه، علوم اجتماعی، علوم عملی، زبان، تاریخ و جغرافیا، بوشهرشناسی، دفاع مقدس، کودک و نوجوان است.
 
وی در زمینه نحوه تجهیز کتاب‌های این کتابخانه روش‌های مختلفی را برشمرد: بخشی از کتاب‌ها از نهاد کتابخانه‌های عمومی تهیه شده و بعد از این نیز، منابع به صورت ماهیانه توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی خریداری و به آدرس کتابخانه ارسال می‌شود، بخش دیگر نیز از طریق سهم وصولی نیم درصد شهرداری‌ها ارسال می‌شود، و بخشی هم از طریق خیرین ارسال شده و خواهد شد، قسمتی نیز از کتاب‌های موجود انباری و مازاد بر بر کتابخانه‌های استان است. 
 
این مسئول عنوان کرد: شرایط کتابخانه‌های استان نسبت به سایر استان‌ها متوسط است، در بعضی شاخص‌ها شرایط کتابخانه‌های بوشهر مناسب و در برخی دیگر مطلوب نیست که برای رسیدن به وضع مطلوب نیازمند عزم جدی مسئولان هستیم.
 
سید علی هاشمی تاکید کرد: برای ایجاد فرهنگ مطالعه لازم است برابر استاندارد‌های موجود اخذ تصمیم شود، یعنی برای روستا‌های بالای ۱۵۰۰ نفر که فاقد کتابخانه هستند، نسبت به احداث کتابخانه اقدام شود و برای روستا‌های بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ نفر جمعیت نیز کتابخانه سیار تعریف شود، همچنین در شهر‌های فاقد کتابخانه، کتابخانه ایجاد کنند و تعمیر و ترمیم کتابخانه‌های موجود تامین اعتبار شوند.
 
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر خاطرنشان کرد: خرید منابع کافی کتابخانه‌ها مستلزم تامین هزینه است، اصولا به ازای هر نفر ۴ جلد کتاب باید موجود باشد که در استان بوشهر، به ازای هر نفر یک جلد کتاب هم نداریم. 
 
گفتنی است: کتابخانه خلیج فارس در سال ۹۰ شروع به کار کرده، و اعتبار آن نیز از محل تملک دارایی تامین شده است. این مرکز در دو طبقه با مساحت زیربنای ۲ متر مربع کلنگ زنی شده، و هزینه‌ی آن بالغ بر ۶ میلیارد و چهارصد میلیون تومان تخمین زده می‌شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم