سد مخزنی مراش با هدف تامین آب شرب ماه‌نشان، دندی و ۱۲۲ روستای منطقه، تامین آب مورد نیاز صنایع مستقر در منطقه، بهبود شرایط زیست‌محیطی منطقه، اشتغال‌زایی در منطقه و کنترل سیلاب‌های رودخانه‌ای احداث می‌شود. 

کد خبر: ۳۳۲۲۸
۱۳:۲۱ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۸

کلنگ‌زنی عملیات اجرایی خط انتقال آب به ماه‌نشان، دندی و ۱۲۲ روستا

دیدارنیوز ـ  مطالعات سد مراش در اردیبهشت ۸۵ به مهندسین مشاور ارکان رهاب واگذار و پس از تصویب مطالعات توسط کارفرما و اخذ مجوز از ارگان‌های مربوطه، عملیات اجرایی برای راه دسترسی به تاج و احداث کمپ مسکونی و کالورت انحراف سد از خرداد ۸۸ آغاز شد و در اسفندماه ۹۰ به اتمام رسید.
 
همزمان با اتمام قرارداد مذکور با برگزاری مناقصه در اسفند ۹۰ پیمانکار اجرای عملیات سد و تاسیسات وابسته انتخاب شد، با تکمیل سیستم انحراف در حال حاضر عملیات اجرایی احداث بدنه سد در حال انجام است. مبلغ اولیه این قرارداد ۱۸۵۳ میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود. 
 
مشخصات فنی سد تنظیمی مراش از نوع خاکی با هسته رسی است که ارتفاع آن از بستر رودخانه ۳۶ متر است. احداث سد تنظیمی مراش به‌عنوان کنترل سیل و تامین کننده بخشی از آب مورد نیاز صنایع منطقه است. مشخصات فنی سد مخزنی مراش نیز با ۵۲ متر ارتفاع از بستر رودخانه و حجم مخزن ۴.۸۸ میلیون مترمکعب در نظر گرفته شده است. 
 
عملیات اجرایی طرح آب‌رسانی سد مراش از آذر ۹۶ با مبلغ اولیه قرارداد ۱۴۲۰ میلیارد ریال آغاز شده و در حال حاضر اجرای پیشرفت فیزیکی اجرای خط انتقال آب سد مخزنی مراش ۲.۷ درصد است و اعتبار هزینه شده تا پایان سال گذشته، ۲۴۰ میلیارد ریال، اعتبار ابلاغیه امسال ۶۹.۶ میلیارد ریال و اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح ۱۹۵۱ میلیارد ریال است. 
 
گفتنی است، ساختگاه سد مخزنی مراش در استان زنجان و در شهرستان ماه‌نشان از توابع بخش انگوران و در ۱۲۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر زنجان و در حدود ۴ کیلومتری شهر دندی قرار دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم