فروردین ۱۳۹۸ سیل گریبان بسیاری از نقاط ایران را گرفت. فارغ از تمام مشکلاتی که رفع این بحران برای دولت و سازمان‌های امدادی داشت، یک موضوع توجه زیادی را در فضای سیاسی جهان و افکار عمومی ایران به خود جلب کرد و آن هم کمک‌های بین‌المللی به سیل زدگان بود.

کد خبر: ۲۵۴۳۴
۱۲:۳۴ - ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸
 علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر ایران در نشست خبری ۲۴ فروردین ۹۸ اعلام کرد، به دنبال بسته بودن حساب سوئیفت و حساب ارزی هلال احمر در اثر تحریم‌ها، مبلغی به حساب هلال احمر واریز نشده، با این وجود کمک‌های غیر نقدی شامل اقلام و تجهیزات امداد و نجات از کشورهای مختلف به ایران ارسال شده است. تاکنون کشورها و سازمان‌هایی که قصد کمک به سیل زدگان را داشته‌اند، این کمک‌ها را در قالب اقلام مورد نیاز به ایران رسانده‌اند و نتوانسته‌اند هیچ کمک نقدی به حساب‌های دولت یا هلال احمر ایران واریز کنند. این در حالی است که اگر این مبالغ در اختیار مسئولان ایرانی باشد، قطعاً تصمیم‌گیری بهتری بابت نوع خرید اقلام و تجهیزات امداد و نجات انجام خواهد شد.
۸ می (۱۸ اردیبهشت) زادروز «ژان هانری دونان» مؤسس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و اولین برنده جایزه صلح نوبل است. نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر به مناسبت زادروز وی، ۸ می را روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر نامگذاری کرده است. تحریم‌های مالی و ممانعت از رسیدن کمک نقدی و یا مبادلات بانکی با هلال احمر ایران در تضاد کامل با اصول و اهداف نهضت بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است. این گزارش شامل عکس‌هایی از تجهیزات مرکز عملیات اضطراری و اتاق آماده عملیات هلال احمر خراسان رضوی است که با توجه به وابستگی زیاد عملیات‌های جستجو و نجات به تجهیزات مدرن و استاندارد ممکن است با ادامه یافتن تحریم‌های مالی، تهیه این تجهیزات در آینده دچار مشکل شود.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم