با گسترش ویروس کرونا، خصومت میان آمریکا و چین هم وارد مرحله تازه‌ای شده است و هر روز خبری از مجادله و مناقشه لفظی رهبران دو کشور منتشر شده و در صدر رسانه‌های جهان قرار می‌گیرد. با این حال آخرین میدان نزاع دو کشور به نظر عجیب می‌رسد. این روزها نزدیکی چین و اسرئیل سبب بروز نگرانی‌هایی در آمریکا شده و  واشنگتن در تکاپوی قطع رابطه تجاری دو کشور است.

کد خبر: ۶۱۷۵۵
۱۴:۴۴ - ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی‌راد: با گسترش ویروس کرونا، خصومت میان آمریکا و چین هم وارد مرحله تازه‌ای شده است و هر روز خبری از مجادله و مناقشه لفظی رهبران دو کشور منتشر شده و در صدر رسانه‌های جهان قرار می‌گیرد. با این حال آخرین میدان نزاع دو کشور به نظر عجیب می‌رسد. این روزها نزدیکی چین و اسرئیل سبب بروز نگرانی‌هایی در آمریکا شده و  واشنگتن در تکاپوی قطع رابطه تجاری دو کشور است.

 

پیش از این ایالات متحدهبه اسرائیل در خصوص به کارگیری فن آوری نسل پنجم (5G)  اینترنت چین، هشدار داده بود. وزیر خارجه امریکا هم ضمن هشدار به اسرائیل نسبت به معامله تجاری با چین اعلام کرده بود که همکاری تجاری اسرائیل با چین تمایل آمریکا برای همکاری با اسرائیل در خصوص برنامه های مهم را به خطر می اندازد. در همین حال شرکت‌های چینی به فعالیت گسترده خود در اسرائیل ادامه می‌دهند. اخیراً شرکت‌های چینی طرح‌های جدیدی را در دو بندر «حیفا» و «اشدود» بر عهده گرفته‌اند. آمریکا به شدت نسبت به اجاره بندر حیفا به چین نگران است به ویژه که واشنگتن در آینده برنامه‌هایی برای استقرار نیروهای پیشرفته دریایی در بندر حیفا دارد.

 

اسرائیل پیشتر در پاسخ به خواسته‌های آمریکا، هرگونه توافق با چین در رابطه با نیروهای نظامی‌اش را ممنوع اعلام و همچنین فعالیت شرکت مخابرات چینی هوآوی برای اجرای شبکه ۵جی(5G) در خاک خود را منع کرده بود. اما همچنان چین را یک شریک اقتصادی راهبردی در حال سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری پیشرفته و پروژه‌های زیربنایی خود می‌داند. همین موضوع نگرانی واشنگتن را تشدید کرده است و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید تلاش می‌کند به منظور کاهش روابط اسرائیل با چین، به صهیونیست‌ها فشار بیاورد. 

 

در نهایت ممکن است اسرائیلی‌ها به خواست واشنگتن توجه کرده و برخی توافق‌هایشان را با چین به تاخیر اندازند؛ اما اسرائیل این امر را آزاردهنده تلقی کرده و ممکن است احساس کنند که آمریکا قصد دیکته کردن خواست‌های خود را به آن‌ها داشته و می‎خواهد فرصت‌های اقتصادی اسرائیل را نابود کند. روشن نیست که در شرایط ویژه‌ای که کرونا بر جهان تحمیل کرده است، اسرائیل تا کی تن به فشار واشنگتن در قطع همه روابط تجاری خود با چین بدهد. واقعیت این است که وابستگی همه‌جانبه اسرائیل به آمریکا در همه زمینه‌ها، رهبران آن را به مماشات با خواست واشنگتن وا می‌دارد، با این حال اوضاع جهان رو به تغییر است و روشن نیست که در جنگ سرد جدید بین چین و آمریکا، باد به پرچم کدام کشور خواهد وزید. سرشت و سرنوشت این جنگ سرد ممکن است حتی مهم‌ترین شرکای هر یک از دو طرف را به یک چرخش استراتژیک وادارد.

 

داستان پر حاشیه پکن و واشنگتن به اسرائیل رسید

 

قتل سفیر چین در اسرائیل: توطئهای در کار است؟

روابط پکن و اورشلیم هنگامی که جسد بی‌جان سفیر چین در اسرائیل در شهر هرتزیا در شمال تل‌آویو پیدا شد، مورد توجه بسیاری قرار گرفت. بسیاری این امر رانقطه عطفی در روابط دو کشور دانستند و بعضی به دنبال رد‌پای آمریکا در این موضوع بودند. با این حال وزارت خارجه چین اعلام کرده است که بر اساس «شواهد مقدماتی» مرگ سفیر خود در اسرائیل را ناشی از «نارسایی ناگهانی جسمی» می‌داند.

 

به گزارش وزارت خارجه چین، هیئت اعزامی این کشور در پایان بررسی‌هایش در اسرائیل، پیکر سفیر را برای خاکسپاری به چین منتقل خواهد کرد. چین اعلام کرده ضمن طبیعی دانستن مرگ سفیر، جزئیات تکمیلی را پس از بررسی‌های بیشتر ارائه خواهد کرد. یک عضو خانواده آقای «وی» همراه تیم تحقیق چین راهی تل‌آویو شده است.

 

او تقریبا سه ماه پیش به این سمت منصوب شده بود و قبلا به عنوان سفیر چین در اوکراین خدمت می‌کرد. «وی» متاهل و دارای یک فرزند بود. اما گفته شده که خانواده‌اش همراه او در اسرائیل نبوده‌اند. او در حومه تل‌آویو زندگی می‌کرد. سفیر چین در سرزمین‌های اشغالی دو روز پیش از پیدا شدن جسدش به شدت از سیاست‌های آمریکا به‌ویژه اتهام‌زنی‌های واشنگتن علیه پکن درخصوص شیوع ویروس کرونا انتقاد کرده بود. مرگ این سفیر چند روز پس از سفر مایک پمپئو به اسرائیل رخ داده است.

 

داستان پر حاشیه پکن و واشنگتن به اسرائیل رسید

 

ممکن است این مرگ را قطعه‌ای از پازل یک توطئه بزرگ دانست. با این حال باید منتظر اخبار تحقیقات تکمیل بود. در هر حال اما، شکی نیست که واشنگتن برای جلوگیری از نزدیکی تل‌آویو به پکن تمام تلاش خود را خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم