فلاحت پیشه: سیاستمداران دنیا با اپیدمی کرونا برخورد ملی داشتند. از سوی دیگر هر چه به سیاستمداران متعارض در دنیای امروز یعنی قدرت‌هایی که بر سر هژمونی و یا بر سر مسائل منطقه‌ای با یکدیگر درگیر هستند می‌نگریم، می‎بینیم نگاه بدبینانه‌تری نسبت به یکدیگر در موضوع کرونا دارند. این وضعیت باعث می‌شود که عملاً در دوران پساکرونا با نوعی چالش‌های ملی در عرصه سیاسی مواجه باشیم

کد خبر: ۶۱۳۲۵
۰۷:۵۹ - ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹

فلاحت‌پیشه: آمارهای مستند از نقل و انتقال سران داعش توسط آمریکا وجود دارد

 

دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی‌راد: اوضاع جهان در دوران پساکرونا به یک معما تبدیل شده است. موسسات مختلف پژوهشی و کارشناسان مختلف درصدد ارایه تحلیلی از بعد فروکش کردن شیوع ویروس کرونا هستند.

تاثیر کرونا بر وضعیت تنش‌های سیاسی در جهان یکی از موضوعات مورد توجه در این پژوهش‌ها و تحلیل‌ها است. در این میان انتشار نظرات کارشناسان کارشناسان انستیتو بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم (سیپری)توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. بر اساس نظر این کارشناسان، کرونا باعث تشدید تنش‌های سیاسی در جهان می‌شود. رئیس انستیتو سیپری حتی نسبت به برآمد مجدد داعش در عراق و سوریه ابراز نگرانی کرده است.

«دان اسمیت»، رئیس موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم همچنین در مورد وضعیت حاکم بر کشور جنگ‌زده یمن هشدار داده است. به باور او، شیوع بیماری کرونا می‌تواند منجر به تداوم و تشدید درگیری‌ها بین گروه‌های متخاصم در یمن گردد. وی معقتد است: «ما در آغاز یک دوره جدید از ناآرامی‌های سیاسی قرار داریم. ناآرامی‌هایی که از یک کشور به کشور دیگر سرایت کرده و تشدید می‌شوند».

 

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه کارشناس مسائل بین‌الملل و عضو کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در خصوص تحلیل رئیس موسسه بین‌المللی پژوهش‌های صلح استکهلم به دیدارنیوز می‎گوید: «معلوم نیست که این تحلیل‌ها چقدر با واقعیت منطقه همخوان باشد. واقعیت این است که دوران پساکرونا، دورانی است که حوزه پزشکی و سایر حوزه‌ها بیشتر به سمت ملی شدن حرکت کرده‌اند. سیاستمداران دنیا با اپیدمی کرونا برخورد ملی داشتند. از سوی دیگر هر چه به سیاستمداران متعارض در دنیای امروز یعنی قدرت‌هایی که بر سر هژمونی و یا بر سر مسائل منطقه‌ای با یکدیگر درگیر هستند می‌نگریم، می‎بینیم نگاه بدبینانه‌تری نسبت به یکدیگر در موضوع کرونا دارند. این وضعیت باعث می‌شود که عملاً در دوران پساکرونا با نوعی چالش‌های ملی در عرصه سیاسی مواجه باشیم. سازوکارهای فراملی حداقل در سطوح شاخص‌های توسعه هزاره مثل محیط زیست، بهداشت جهانی و غیره تحت تأثیر تنگ نظری ملی سیاستمداران قرار می‌گیرد، که البته زمینه این کار قبل از کرونا با سیاست‌های یک جانبه و جاه‌طلبی‌های ملی ترامپ شکل گرفته بود. ولی واقعیت این است که دوران کرونا به این موضوع دامن زده است. من معتقدم خیلی از تحلیلگران غربی سعی دارند موضوع کرونا را یک معضل فرا قاره‌ای(چیزی که استعمارگران از آن تحت عنوان «آن سوی دریاها» از قرن 17 به بعد استفاده می‌کردند) نام ببرند و این بیماری را نیز مربوط به همه دنیا بدانند. اما کرونا بیشترین آثارش را در دنیای متعارض امروز، یعنی کشورهای اروپایی و آمریکا نشان داده است و این کشورها هستند که دچار معضلاتی از این نوع هستند».

 

وی در ادامه بیان می‎کند: « در دوران پساکرونا ایده‌آلیست‌ها در غرب جایگاه خود را از دست می‌دهند و افرادی که نگاه تندرو دارند مثل ترامپ قدرتمند بیشتری می‌گیرند، شاید این موسسه بیشتر این موضوع را مطرح کرده است و علت بحران‌های منطقه‌ای را از این منظر ارزیابی کرده است. ولی من به عنوان یک کارشناس خاورمیانه و غرب آسیا از اینکه  کشورهای غربی نقش کمتری را در منطقه ما داشته باشند، استقبال می‌کنم. ممکن است کرونا باعث بشود که ما بیش از این شاهد حضور کشورهای غربی در غرب آسیا نباشیم. در غرب آسیا راه‌حل‌های بومی برای بحران‌ها شکل گرفته است و چون در خاورمیانه نظام‌های سیاسی برخورد مردمی‎تری با کرونا داشتند، آثار منفی کرونا در حوزه مدیریت سیاسی در کشورهای غرب آسیا و خاورمیانه کمتر از کشورهای غربی مثل آمریکا و حتی روسیه است. بنابراین اگر وضعیت در دوران پساکرونا به سمتی برود که راه‌حل‌های بومی و منطقه‌ای شکل بگیرد، باید گفت پیش‌بینی این موسسه نادرست است. ولی اگر این موسسه غربی با اطلاع از رویکردهای تازه سیاستمداران غربی پیش‌بینی کرده است، یعنی غربی‌ها می‌خواهند به دوران مرکانتیلیسم برگردند و عصر نئومرکانتیلیسم شروع می‌شود. عصری که کشورهای غربی از قدرت خود برای چپاول ثروت و امتیازات در شرق استفاده می‌کنند. از این احتمال دارد که این پیش‌بینی براساس رویکرد جدید سیاستمداران غربی صورت گرفته باشد. به هر حال هجمه‌ای که مردم غرب به سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها انجام دادند، نشان داد که کشورهای غربی تحمل وضعیت اضطراری را ندارند. به همین دلیل امکان اینکه دوران تازه‌ای از چپاول آسیا را شروع کنند وجود دارد. در سالیان اخیر عملاً ایستایی غرب باعث شده که جریان ثروت بیشتر به سمت شرق بیاید. من تنها دغدغه‌ام این است که سیاستمداران غربی از کرونا استفاده کنند که عصر تازه‌ای از مرکانتیلیسم که از آن به نئو مرکانتیلیسم  یاد می‌کنیم را آغاز کنند. یعنی غرب با استفاده از ابزار جدید قدرت به تاراج شرق مشغول شود».

 

فلاحت پیشه در مورد افزایش تنش‎های بین‎المللی می‌گوید: «من به ایجاد تنش بین‌المللی در دوران پساکرونا اعتقاد ندارم. اگر تحولات بومی شود و سازکارهای بومی و منطقه‌ای ایجاد بشوند و ما نقش منفی کشورهای غربی را نداشته باشیم، حتی امکان کاهش بحران‌ها در شرق وجود دارد و اتفاقاً غرب با بحران‌های تازه‌ای مواجه خواهد شد. آن چیزی که در غرب اروپا و آمریکا به عنوان شاخص توسعه انتخاب شده شاخص شادی است؛ یعنی شاخص توسعه هزاره، شادی است. چالشی که کشورهای غربی بعد از کرونا پیدا می‌کنند در خصوص همین شاخص خواهد بود. زیرا شرق به خصوص کشورهای خاورمیانه با بحران‌های مختلفی دست به گریبان شده‌اند و  تحمل کرونا برای کشورهای آسیا راحت‌تر از کشورهای غربی و آمریکا بوده است».

 

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم