«سیدمهدی هدایت» در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

بر اساس ارزیابی‌های میدانی، نزدیک به ۹۰ درصد کارکنان واحد‌های تولیدی و خدماتی، همچنان در محل کار خود حاضر می‌شوند. به طور نمونه شرکت عمرانی مسکن مهر پردیس روند کاری خود را ادامه می‌دهد و برای پرسنل شیفت تعیین کرده است، این مسئله در کنار اینکه بهداشت چندان جدی گرفته نمی‌شود (بر اساس گفت‌وگوی خبرنگار دیدارنیوز با یکی از پرسنل) خود سبب شیوع بیماری کرونا خواهد شد. در رابطه با شرکت مسکن مهر و ادامه کار کارکنان آن پس از شیوع ویروس کرونا با سیدمهدی هدایت، مدیر شرکت عمران پردیس به گفتگو پرداختیم. وی می‌گوید: بیشترین هدف، مراقبت از آسیب‌های احتمالی کرونا است. کارگاه‌ها سالم هستند، زیرا در آن ارتباط زیادی با بیرون وجود ندارد، مگر اینکه کسی آلوده باشد و از محیط خارج وارد شود که برای جلوگیری از این اتفاق با تب‌سنج حتما میزان دمای افراد مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و بدین طریق مراقبت‌های لازم انجام می‌شود، اما بدون شک فضای کارگاه‌ها از این حیث ایده‌آل نیست.

کد خبر: ۵۶۰۴۹
۱۳:۳۸ - ۰۴ فروردين ۱۳۹۹

دیدارنیوز ـ مژگان فرجی: بیماری کرونا در کشور تازه‌ترین مصیبتی است که همراه مردم از سال ۹۸ به سال ۹۹ آمد و تعطیلات نوروز را با همیشه متفاوت ساخت، اما همان‌سان که جان صد‌ها نفر را در ایران گرفته و هزاران نفر را بر تخت خانه و بیمارستان میخکوب کرده، همچنان چندان جدی انگاشته نمی‌شود. مثلا بر اساس ارزیابی‌های میدانی ایلنا از شهر‌های درگیر با این ویروس، نزدیک به ۹۰ درصد کارکنان واحد‌های تولیدی و خدماتی، همچنان در محل کار خود حاضر می‌شوند.

 

به طور نمونه شرکت عمرانی مسکن مهر پردیس، روند کاری خود را ادامه می‌دهد و برای پرسنل شیفت تعیین کرده است، این مسئله در کنار اینکه بهداشت چندان جدی گرفته نمی‌شود، (بر اساس گفت‌وگوی خبرنگار دیدارنیوز با یکی از پرسنل) خود سبب شیوع بیماری کرونا خواهد شد.

 

این در حالی است که بر اساس گزارش ایلنا در خطوط تولیدی چین که صرفا بنا به ضرورت فعال هستند، اتاق‌هایی را ساخته‌اند تا تنها یک نفر کارگر در آن کار کند و در شیفت بعدی کارگر دیگری جایگزین شود. باقی کارگران هم به مرخصی رفته‌اند تا با تجمع کردن سبب گسترش ویروس کرونا نشوند. در همین حال شرکت «فاکسکان» تولیدکننده قطعات تلفن‌های همراه اپل خط تولید خود در استان هوبی را تعطیل کرده است. این شرکت تنها در سال ۲۰۱۵، ۴.۵ میلیارد دلار سود خالص داشته است.

 

کارخانه «هیوندای موتور» هم  که به طور متوسط سالی ۵ میلیون خودرو با برند «هیوندای» و «کیا» تولید می‌کند، پس از مثبت شدن آزمایش کرونای یک نفر از کارگران، خطوط تولید خود را تعطیل کرد و کارگران را به مرخصی فرستاد. این شرکت‌ها، موتور صنعت جهان محسوب می‌شوند و تعطیلی هر یک از آن‌ها در روز میلیون‌ها دلار خسارت بر دست اقتصاد جهانی خواهد گذارد.

 

در رابطه با شرکت مسکن مهر و ادامه کار کارکنان آن پس از شیوع ویروس کرونا با سیدمهدی هدایت مدیر شرکت عمران پردیس به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید.

 

دیدارنیوز: روند پیشرفت مسکن مهر در پردیس چگونه است؟

هدایت: مجموعا حدود ۸۲ هزار واحد مسکن مهر پردیس در دست کار بوده که به طور تقریبی تا به امروز ۴۵ هزار واحد آن افتتاح شده است، البته لازم است مورد اشاره قرار گیرد که بیشترین حجم گشایش در دوره وزارت مهندس اسلامی صورت گرفته است. اکنون نیز در حال فراهم کردن زیرساخت ۱۵ هزار واحد دیگر از این پروژه‌ هستیم و تلاش‌مان بر آن است تا خردادماه مورد افتتاح قرار گیرد که با احتساب همین مورد جدید، واحدهای افتتاح شده مسکن مهر پردیس به ۶۰ هزار خواهد رسید.

 

به طور حتم طرح خردادماه نیز آخرین کار نخواهد بود، بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حدود ۲۲ هزار واحد دیگر از خرداد تا آخر سال تکمیل می‌شود. تمام تلاش‌ها هم بر این اصل استوار شده که امسال پرونده پروژه مسکن مهر بسته شود و با توجه به حمایت‌های خوبی که وزیر محترم از این پروژه‌ داشتند (اختصاص بودجه) اتفاقات نیکی در این خصوص روی خواهد داد. به این معنا که بیشترین تحویل واحد‌ها و اکثر فروش امسال در کشور به شهر پردیس تعلق دارد، به همین منظور هزار میلیارد تومان هم از محل قانون بودجه تبصره ۸ وام گرفته شد و این وام نیز سال جدید به پروژه‌های مسکن مهر تزریق می‌شود که قطعاً در پیشرفت تکنیکی پروژه‌هایمان تاثیر می‌گذارد.

 

در کل سال جدید ۵ هزار و دویست میلیارد تومان منابع مورد نیاز به حساب می‌آید تا بتوانیم هدف مدنظر خود ـ اتمام مسکن مهر ـ را قابل دسترسی سازیم که از این مبلغ همانطور که اشاره شد، هزار میلیارد تومان آن از محل وام تبصره ۸، هزار میلیارد تومان هم از منابع نقدی شرکت، بخشی هم از تسهیلات بانکی و قسمت دیگر نیز از آورده متقاضیان تامین می‌شود، مابقی نیز از محل تهاتر اراضی‌مان در پردیس فراهم خواهد شد.

 

دیدارنیوز: با توجه به شیوع بیماری کرونا افتتاح واحدها به تعویق نخواهد افتاد؟

هدایت: خوشبختانه تا به امروز تقریباً با ظرفیت قبل از کرونا در پروژه‌ها کار کردیم، اما قطعاً بحث شیوع بیماری کرونا در رابطه با پرسش شما بی‌تأثیر نخواهد بود، ولی تلاش‌مان بر آن است تأثیراتش را به حداقل برسانیم. اقداماتی که در این زمینه انجام دادیم، سیستمی شدن بیشتر فرآیندها است. به طور نمونه بحث فروش، صدور کارت قسط یا نقل و انتقال به صورت اینترنتی انجام می‌شود، تلاش ما بر این بود که اسفندماه بیشترین تأمین مصالح را برای پروژه‌ها داشته باشیم تا در فروردین ماه که محدودیت‌های خاصی برای خود دارد، موفق شویم دوباره کارگاه‌ها را فعال کنیم. سعی‌مان بر آن است تا از اولین روز‌های فروردین، تمام اکیپ‌هایی که در پروژه‌ها نقش دارند را مجدد فعال سازیم تا اینگونه از اهداف خود دور نمانیم.

 

مدیرعامل شرکت عمران پردیس: بابت برگشت کارکنان و انتقال کرونا به درون کارگاه‌ها نگرانیم/ پرسنل را پس از برگشت از تعطیلات قرنطینه می‌کنیم

 

دیدارنیوز: آیا پرسنل شرکت حضور دارند و به دلیل مقابله با بیماری کرونا شیفتی نشده‌اند؟

هدایت: پرسنل در پروژه‌ها حضور دارند و به خاطر تعطیلات عید طبیعتاً بخشی خواهند رفت که تلاش داریم آن‌ها را برگردانیم، آنچه باید مدنظر قرار گیرد این است که در تمام کارگاه‌ها بحث ایمنی و بهداشت رعایت شود. استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی و قرنطینه مدنظر است، به این معنا که اجازه نمی‌دهیم از بیرون ارتباطی گرفته شود و تا به امروز هم تلاش کردیم اثرات کرونا را به حداقل برسانیم.

 

دیدارنیوز: با تعدادی از کارکنان صحبت کردم، آن‌ها گلایه‌هایی مانند عدم رعایت بهداشت (وجود موکت، پتو و بالش‌های کثیف) داشتند، ماسک و مواد ضد عفونی کننده هم در اختیارشان قرار نمی‌گیرد؟

هدایت: بهداشت در محیط کارگاهی قطعاً با محیط‌های دیگر تفاوت دارد، در بحث کرونا هم بیشتر به موضوع جلوگیری از ویروس توجه می‌شود. در این زمینه بیشترین هدف مراقبت از آسیب‌های احتمالی کرونا است. کارگاه‌ها سالم هستند زیرا در آن ارتباط زیادی با بیرون وجود ندارد، مگر اینکه کسی آلوده باشد و از محیط خارج وارد شود که برای جلوگیری از این اتفاق با تب‌سنج حتما میزان دمای افراد مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و بدین طریق مراقبت‌های لازم انجام می‌شود، اما بدون شک فضای کارگاه‌ها از این حیث ایده‌آل نیست، ولی اکثر کار‌هایی که توان انجام آن‌ها وجود دارد، محقق شده است.

 

دیدارنیوز: اتفاقاً در مورد تب سنج، کارکنان مطرح کردند که هیچ نوع تب‌سنجی وجود ندارد؟

هدایت: در کارگزاری هر کس وارد شود تب‌سنج وجود دارد، ورودی شرکت هم از تب‌سنج استفاده می‌شود.

 

دیدارنیوز: در محیط کارگاه یعنی مکان استقرار مهندسان، راننده‌ها و کارگران تب‌سنج نیست؟

هدایت: در شرایطی چنین است که آنان وابسته به بخشی از پیمانکاران باشند، اما پروژه‌های اصلی و برخی از شرکت‌های بزرگ مانند "شرکت کوزو" مراقبت‌های خیلی خوبی صورت می‌دهند، البته ما هم کار آن‌ها را کنترل می‌کنیم.

 

دیدارنیوز: اتفاقاً گفت‌وگو با کسانی که در همین شرکت کوزو کار می‌کنند، انجام شده است. پرسنل همین شرکت مطرح کردند که شیفتی شده‌اند و در تعطیلات، هر ۵ روز جا به جا خواهند شد. به این معنا که یک گروه به شهر‌های خود می‌روند و پس از ۵ روز برمی‌گردند تا گروه بعدی بروند.

 هدایت: برنامه فوق مربوط به تعطیلات عید است. ما که نمی‌توانیم پروژه‌هایمان را متوقف کنیم.


دیدارنیوز: این افراد ممکن است ناقل بیماری باشند و آن را به کارگاه‌ها، همکاران خود و منطقه منتقل سازند؟

هدایت: تلاش ما بر این است که پرسنل از محیط خارج نشوند، اما چون خانواده‌هایشان در شهر‌های دیگر ساکن هستند و ما ابزار قانونی برای ایجاد مانع بابت خروج از محیط را نداریم، نمی‌توانیم مانع شویم، البته تلاش خواهیم کرد که پس از برگشت آن‌ها را دو یا سه روز قرنطینه سازیم و شرایط‌شان را مورد بررسی قرار دهیم، سپس وارد کارگاه اصلی شوند، زیرا اکنون کرونا مسئله کشوری است.

 

دیدارنیوز: شما فکر نمی‌کنید بهتر است به کارکنان خود آموزش‌های لازم را ارائه دهید که بدانند چه نکاتی را باید مدنظر قرار دهند؟ زیرا در حال حاضر از دستکش و ماسک استفاده نمی‌کنند و ظاهرا هنوز درباره میزان اهمیت آن علم کافی پیدا نکرده اند؟

هدایت: اطلاعات در مورد کرونا زیاد دست به دست می‌شود و تقریبا می‌توان گفت فردی وجود ندارد تا درباره آن کم بداند، اما برخی از روی عمد این مسائل را رعایت نمی‌کنند یا خیلی اهمیت نمی‌دهند، وگرنه آب و صابون در تمام کارگاه‌ها وجود دارد. هر قدر هم اصرار می‌شود، باز بی‌اعتنایی می‌کنند. تلاش ما بر این است که این آسیب‌ها را در پردیس به حداقل برسانیم و البته بابت برگشت کارکنان و انتقال کرونا به درون کارگاه‌ها هم نگرانی‌هایی داریم، فعلا در اینجا از کرونا خبری نیست، اما همانطور که مورد اشاره قرار دادم، نگران انتقال کرونا به پردیس هستیم.

 

دیدارنیوز: برای این کار تدابیری اندیشیده‌اید؟

هدایت: در این خصوص تلاش کردیم و حتی تشویقی هم قرار دادیم تا هر کسی که در محل کار خود بماند و از آن خارج نشود، مازاد بر حقوق به آن‌ها پرداخت شود. توصیه‌های لازم هم به آن‌ها داده شده است، اما بعضی‌ها قبول نکردند و اصرار دارند که این چهار روز را حتما به خانه بروند. البته زمانی که از خانه بازگشتند، حتما یک یا دو روز در قرنطینه نگه داشته خواهند شد و دمای بدن‌شان کنترل می‌شود تا احیانا کل سایت آلوده نشود.

 

دیدارنیوز: دو یا سه روز که کافی نیست، چون دوره آن دو هفته‌ای است؟

هدایت: دو هفته نهایت آن است. در کرونا بین سه تا ۵ روز علایمی مشخص می‌شود.

 

دیدارنیوز: در برنامه شما آموزش و رعایت مسائل بهداشتی وجود دارد؟

هدایت: آموزش ارائه می‌دهیم، اما تعدادی آموزش‌پذیر نیستند. حتی کوزو چندین پزشک آورده است، متأسفانه برخی رعایت نمی‌کنند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم