رای گیری در مجمع انتخاباتی فدراسیون دو و میدانی با حضور ۲۷ تن از اعضا انجام شد و برای آنکه تعداد افراد به حد نصاب قانونی برسد، یک رای نیز از طریق فکس دریافت شد و همین موضوع جلسه را کمی متشنج کرد! رای تلفنی چند سال قبل و در آیین نامه قبلی امکان پذیر بود و در مواقع فورس ماژور قابل اجرا بود، اما ظاهرا از دو سه سال قبل که آیین نامه جدید تدوین شده این بند کنار گذاشته شده است.

کد خبر: ۵۴۹۳۸
۱۶:۳۱ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ آرش راهبر: در شرایطی که اکثریت قریب به اتفاق رویداد‌های ورزشی در ایران به حالت تعلیق درآمده، صبح امروز مجمع انتخاباتی فدراسیون دو و میدانی برگزار شد و افشین داوری توانست با کسب اکثریت آرا برای ۴ سال آینده ریاست این فدراسیون را بر عهده بگیرد.
 
 
ماجرای یک رای تلفنی!

این مجمع در شرایطی برگزار شد که مدت‌ها قبل از شیوع ویروس کرونا، زمان آن مشخص شده بود، اما شاید در افکار عمومی انتظار این بود که اتفاق مهمی چون انتخابات ریاست فدراسیون دو و میدانی هم مثل بقیه رویداد‌های ورزشی به تعویق بیفتد. از قضا خود مجمع نیز که قرار بود ساعت ۱۰ صبح آغاز شود به دلایلی با تاخیر یک ساعته کارش را شروع کرد. طبیعی بود که به دلیل شرایط شبه قرنطینه، بسیاری از روسای هیات‌های استانی نخواهند یا نتوانند خود را به مجمع برسانند و تا حدود ساعت ۱۱ در نهایت ۲۷ نفر در مجمع حاضر شدند.

از سوی دیگر از بین ۱۰ نفر نهایی که تمایل به حضور در انتخابات ریاست فدراسیون داشتند ۷ نفر انصراف خود را اعلام کردند و حتی برخی از کاندیدا‌ها مثل حسین جلالی رئیس اسبق همین فدراسیون، به مجمع نیامدند. با این اوصاف مهدی علی نژاد معاون وزیر ورزش و رئیس مجمع، حکم به برگزاری انتخابات و رای گیری داد. به همین دلیل نیز به افشین داوری، مجید کیهانی و احسان مهاجر شجاعی فرصت قانونی برای اعلام برنامه هایشان داده شد.

رای گیری نیز با حضور ۲۷ تن از اعضا انجام شد و برای آنکه تعداد افراد به حد نصاب قانونی برسد، یک رای نیز از طریق فکس دریافت شد و همین موضوع جلسه را کمی متشنج کرد! رای تلفنی، چند سال قبل و در آیین نامه قبلی امکان پذیر بود و در مواقع فورس ماژور قابل اجرا بود، اما ظاهرا از دو سه سال قبل که آیین نامه جدید تدوین شده این بند کنار گذاشته شده است.

مجید کیهانی که رئیس فدراسیون در دوره قبلی بود، کم تعداد بودن اعضای مجمع و حضور نمایندگان برخی از استان‌ها را دلیل غیرقانونی بودن مجمع عنوان کرد و برای دقایقی جلسه مجمع، جنجال برانگیز شد. مجید کیهانی گفت: «عواملی در معاونت قهرمانی از ابتدا به دنبال حذف من بودند. منظورم آقای علی نژاد و آقای داوری نیست، اما عوامل دیگری بودند که مسائل سازمان بازرسی و نکات دیگر را مطرح کردند، پس چه شد؟ چرا باید رئیس فدراسیونی را آنقدر تحت فشار بگذاریم که عملکردش تحت تاثیر قرار بگیرد؟ دنبال این بودند که مهندسی انتخابات اتفاق بیفتد و الان هم اگر با این رویه برویم، مهندسی اتفاق افتاده، اما شک نکنید نماینده سازمان بازرسی حضور دارد، رای از طریق فکس به هیچ عنوان قانونی نیست، حضور نماینده هیات‌هایی که بدون امضای رئیس هیات آمده‌اند غیرقانونی است بنابراین مجمع از نظر من به حد نصاب نرسید و قابلیت انتخاب رئیس فدراسیون را نداشت.»
 
 
ماجرای یک رای تلفنی!

کیهانی به نقش غیرقانونی اداره کل استان‌ها در انتخابات اشاره کرد و گفت: «بنده نظراتم را گفتم و نماینده سازمان بازرسی نیز در مجمع حضور دارد، مدیر حراست وزارت ورزش هم حاضر است، آن‌ها مطالب من را شنیدند. با تاکید می‌گویم که نماینده چهار استان آذربایجان شرقی، آذرباجان غربی، بوشهر و خراسان جنوبی بدون امضا و معرفی هیات‌های استان خود در مجمع حاضر هستند که غیر قانونی است. اگر شرایط کشور را هم در نظر بگیریم از قبل وزارت ورزش اعلام کرده که استان‌های گیلان و قم می‌توانند رای خود را به صورت مخفی فکس کنند، اما آن‌ها این کار را نکردند و استان سیستان و بلوچستان رای خود را فکس کرده است؛ در حالی که رئیس هیاتش با جدیت می‌گوید که او رای فکس نکرده بلکه اداره کل استان این کار را انجام داده است. به هیچ عنوان آقای رستم‌زهی رای فکس نکرده و این رای را اداره کل داده است. این مساله ابهاماتی را در برگزاری مجمع ایجاد می‌کند، اما من علاقه‌مند به دوومیدانی هستم و هر جا و مکانی باشم در ورزش دوومیدانی خواهم بود.»  

رئیس پیشین که در این انتخابات ۸ رای از ۲۸ رای را کسب کرد، به این شکل اعتراض خود را اعلام کرد، اما افشین داوری که با ماسک و دستکش در مجمع حاضر شده بود ۲۰ رای از آراء را به دست آورد و پس از آنکه ریاستش بر فدراسیون برای ۴ سال آینده مسجل شد چنین گفت: «برگزاری انتخابات بهتر از بلاتکلیفی این رشته بود. دو ملی‌پوش ما سهمیه المپیک گرفته‌اند و چند ورزشکار دیگر نیز در دوومیدانی شرایط کسب سهمیه دارند، پس بهتر بود که در شرایط آمادگی آن‌ها تکلیف فدراسیون مشخص باشد.»

داوری همچنین خطاب به اعضای حاضر در مجمع گفت: «از اعضای مجمع که امروز و با وجود شرایط خاصی که به خاطر بیماری کرونا وجود داشت، در سالن حضور داشتند تشکر می‌کنم. امیدوارم با همدلی و هماهنگی همه برنامه‌ها را انجام دهیم. ما در گذشته به قله‌های دست نیافتنی در دوومیدانی رسیدیم و اولین مدال بانوان نیز در دوره مدیریتی بنده کسب شد. ما دو ورزشکار پرتاب دیسک داریم که رکوردهایشان خوب است، اما نمی‌دانیم کجا هستند. محمدرضا وظیفه‌دوست در پرش ارتفاع رکورد ۲.۲۵ متر را به ثبت رسانده، اما چهار سال است که از او خبری نیست. ۸۹ ورزشکار رنکینگی داشتیم که از فدراسیون حقوق می‌گرفتند. به هر حال شرایط خاصی به وجود آمد و من نمی‌توانم از مدیریت مجید کیهانی در چهار سال گذشته ایراد بگیرم، چون او هم تلاش خود را کرد و آمده بود که کار کند.»

مهدی علی نژاد نیز سعی کرد با توضیحاتی درباره برگزاری مجمع، فضای حاکم بر جلسه را آرام کند. علی نژاد درباره ضرورت برگزاری مجمع گفت: «خوشحالم که با رعایت قوانین، این مجمع را به خوبی برگزار کردیم، دوستان هم با رعایت بهداشت فردی در این مجمع حضور یافتند. معتقدم که همه با هم می‌توانیم این ویروس را پشت سر بگذاریم.»

او با اشاره به اینکه زمان دیگری برای برگزاری این مجمع وجود نداشت، توضیح داد: «طبق پیش بینی‌هایی که صورت گرفته، این ویروس تا اردیبهشت ماه مهمان کشور ماست و به همین دلیل اگر الان مجمع برگزار نمی‌شد، باید بعد از المپیک ۲۰۲۰ این انتخابات را برگزار می‌کردیم. در دوومیدانی مدال المپیک داریم و این رشته در بازی‌های آسیایی همیشه در سبد مدال‌آوری حضور داشته است که نشان از اهمیت دوومیدانی در وزارت ورزش است. اگر همه دست به دست هم بدهند باعث رشد خواهد شد. غیبت ۱۴ رئیس هیات استانی هم به خاطر نگرانی از ویروس کرونا بود، قطعا قلبشان با مجمع بوده است. کرونا نباید باعث توقف فعالیت‌های ما شود. ما به خاطر مردم و کشور امروز اینجا جمع شدیم تا تکلیف دوومیدانی مشخص شود.»

صحبت‌های علی نژاد گرچه منطقی و عاقلانه به نظر می‌رسید، اما به نظر می‌آید اعتراض به نحوه اجرا و رای گیری در روز‌های آینده وارد مراحل قانونی آن شود. فدراسیون دو و میدانی هم اکنون حدود ۵ میلیارد تومان بدهی دارد و باید به سرعت بودجه‌ای برای اردو‌های خارجی احسان حدادی و حسن تفتیان تامین شود و به نظر می‌آید افشین داوری روز‌های سختی پیش رو دارد.
 
 
ماجرای یک رای تلفنی!
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم