این روزها با توصیه پزشکان مبنی بر استفاده از سیر، زنجبیل و لیمو ترش برای تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از ویروس کرونا، قیمت این اقلام روند صعودی داشته آن طور که قیمت زنجبیل به ۱۰۰ هزار تومان رسیده و جای خالی نظارت‌ها احساس می‌شود.

کد خبر: ۵۳۷۷۵
۱۴:۵۹ - ۰۸ اسفند ۱۳۹۸

دیدارنیوز- این روز‌ها ویروس کرونا نقل هر محفلی است از پیر و جوان، زن و مرد، کاسب و بقال تا راننده تاکسی و نانوا حرف از پیشگیری کرونا می‌زنند خوشبختانه تا این لحظه خراسان جنوبی استانی عاری از ویروس کرونا بوده و تا کنون موردی مشاهده نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند از تهیه تجهیزات لازم برای تشخیص بیماری کرونا در داخل استان خبر داد و گفت: نمونه‌های احتمالی در بیرجند آزمایش می‌شوند و ۵ درمانگاه شبانه روزی در بیرجند و سه مرکز خدمات جامع سلامت در این شهرستان برای ویزیت بیماران در نظر گرفته شده که در صورت نیاز بیماران به خدمات تخصصی‌تر، به بیمارستان ولیعصر (عج) ارجاع می‌شوند.

دهقانی بیان کرد: مردم می‌توانند با شماره ۱۹۰ در استان و با سامانه ۴۰۳۰ کشوری تماس بگیرند و سوالات خود را در زمینه بیماری کرونا مطرح کنند.

وی از تجهیز بیمارستان، ولی عصر بیرجند به دو دستگاه هوای ایزوله فشار منفی خبر داد و اظهار داشت: بیمارستان، ولی عصر (عج) به عنوان مرکز اصلی ارجاع بیماران احتمالی کرونا در نظر گرفته شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ادامه داد: دستگاه‌های تصفیه هوا و ضدعفونی کننده سطوح در بخش ایزوله تنفسی بیمارستان، ولی عصر نصب شده تا در صورت نیاز بیماران مبتلا یا مشکوک جدی به کرونا در این اتاق‌ها قرار گیرند و اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از انتقال این ویروس انجام شود.

اما مردم از نبود و کمبود ماسک و مواد ضد عفونی کننده در سطح شهر گلایه دارند و می‌گویند: در طول روز به چند داروخانه مراجعه کردند، اما هیچ کدام ماسک و مواد ضد عفونی کننده نداشتند و این درحالی است که مسئولان می‌گویند هیچ کمبودی نداریم، اما واقعیت چیزی دیگر است.

در حال حاضر با توجه به شیوع ویروس کرونا و توصیه به مصرف محصولاتی مانند لیموترش و شیرین، سیر، زنجبیل و پرتقال برای تقویت سیستم ایمنی بدن، این محصولات به سبب افزایش تقاضا شاهد رشد چند برابری قیمت شده است.

یکی از شهروندان بیرجندی به خبرنگار تسنیم گفت: در روز‌های گذشته قیمت یک کیلو لیمو بین ۸ تا ۱۲ هزار تومان بود، اما چند روزی است این میوه با قیمت ۳۵ هزار تومان به فروش می‌رسد.

احمدی با بیان اینکه تنها قیمت لیموترش و شیرین افزایش نداشته بلکه قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تازه و با کیفیت نه چندان مطلوب که ۵۵ هزار تومان بوده در چند روز اخیر به ۹۰ هزار تومان رسیده است افزود:‌ای کاش مسئولان نظارت بیشتری انجام دهند.

یکی دیگر از شهروندان بیرجندی با گلایه از عدم نظارت بر قیمت‌ها گفت: یک هفته پیش قیمت یک کیلوگرم سیر ۱۲ هزار تومان بود، اما در چند روز گذشته در یک مغازه ۳۰ هزار تومان و در یک مرکز عرضه دیگر بین ۴۰ تا ۴۶ هزار تومان عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه تره بار بیرجند نیز عامل گرانی این اقلام را در چند روز اخیر شیوع ویروس کرونا و تبلیغات در فضا‌های مجازی برای خاصیت درمانی این محصولات عنوان کرد.

حیدری با بیان اینکه نرخ یک کیلوگرم سیر با پایین‌ترین کیفیت در گذشته ۱۲ هزار تومان بود، اما در چند روز اخیر سه برابر افزایش قیمت داشته است افزود: قیمت هر کیلوگرم زنجبیل تازه در ابتدای اسفند بین ۴۲ تا ۴۵ هزار تومان بود، اما در چند روز اخیر به ۱۰۰ هزار تومان رسیده است.

وی افزایش غیرمعقول این چند قلم را تایید کرد و گفت: تقاضای زیاد، ذخیره سازی کم و وارداتی بودن برخی محصولات از دلایل روند افزایش صعودی قیمت‌ها است.

منبع: تسنیم
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم