در کنار تمامی اظهارنظر‌های مطرح شده توسط مقامات دولتی، عجیب‌ترین سخنان را حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در خصوص این بیماری فراگیر بر زبان رانده است که در آن، عادی شدن شرایط ظرف سه روز آینده را مطرح کرده است. رئیس جمهور به نحوی می‌گوید از شنبه همه چیز عادی است که گویی ویروس کرونا برای ایران گردی به مدت یک هفته به ایران آمده و شنبه قصد خروج از ایران را دارد. سوالی که از رئیس جمهور محترم باید پرسید این است که در حالی که هنوز هیچ طرح مشخص و جامعی برای مقابله با کرونا طراحی نشده و دولت حتی یک ماشین ضدعفونی کننده پیشرفته در سطح خیابان‌ها ندارد، آیا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها که همراه است با شلوغی متروها، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی، خطای انسانی نیست؟ آیا کشور تحمل پیامد‌های یک خطای انسانی دیگر را دارد؟

کد خبر: ۵۳۶۳۵
۱۸:۱۵ - ۰۷ اسفند ۱۳۹۸

بازگشت به حالت عادی، سیاستی که جان مردم را نشانه رفته است/ آقای رئیس جمهور! الان وقت بازگشت به روال عادی نیست!

دیدارنیوز ـ مرضیه حسینی: در حالی که آمار قربانیان کرونا و تعداد مبتلایان رو به افزایش است و حتی تعدادی از مسئولین هم به این بیماری مبتلا شده اند، گویا رویه دولت در مواجهه با این ویروس خطرناک، تغییر چندانی نکرده و روزانه شاهد اظهارنظر‌های عجیب و ضد و نقیض برخی از مسئولین و تلاش رسانه‌های دولتی برای عادی جلوه دادن وضعیت هستیم. به طور مثال، یک متخصص ریه در شبکه خبر با بی تفاوتی می‌گوید: «من و همکارانم تست نمی‌دهیم! برای ما کرونا در حد یک سرماخوردگی ساده است.».

اما در کنار تمامی اظهارنظر‌های مطرح شده توسط مقامات دولتی، عجیب‌ترین سخنان را حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در خصوص این بیماری فراگیر بر زبان رانده است که در آن، عادی شدن شرایط ظرف سه روز آینده را مطرح کرده است.

آقای رئیس جمهور! از کدام بیمارستان مجهز سخن می گویید؟
 
حسن روحانی پس از آنکه از مردم خواست به فضای مجازی و برخی رسانه‌های معاند در دنیا که حرف‌های عجیب و غریب می‌زنند، توجه نکنند، گفت: «از روز شنبه همه روال‌ها به صورت عادی خواهد بود». رئیس جمهور در حالی از تحت کنترل بودن همه چیز سخن می‌گوید که یکی از اقدامات مهم دولت در راستای مقابله با کرونا، فرستادن پیامک «دست هایتان را بشویید» بوده است.

رئیس جمهور به نحوی می‌گوید از شنبه همه چیز عادی است که گویی ویروس کرونا برای ایران گردی به مدت یک هفته به ایران آمده و شنبه قصد خروج از ایران را دارد.

حسن روحانی همچنین بیان کرده که «بیمارستان‌های ما مجهز هستند» و جای نگرانی نیست. معنای این سخنان را نمی‌توان متوجه شد در حالی که تلفات ناشی از کرونا و آمار مبتلایان به آن در میان کادر درمان بیمارستان‌ها به دلیل نبود تجهیزات کافی و لباس و دست کش و ماسک مخصوص، زیاد است. آقای رئیس جمهور از کدام بیمارستان مجهز صحبت می‌کند؟ پرستاران، پزشکان و کادر درمان در سراسر کشور به اشکال مختلف فریاد می‌زنند که تجهیزات نداریم، آن‌ها به واقع با دست خالی به جنگ کرونا رفته اند، اما گویی آقای روحانی از وضعیت بیمارستان‌های تهران و شهرستان‌ها اطلاع کافی ندارد.

همین دیروز بود که نرجس خانعلی‌زاده، پرستار ۲۵ ساله اهل کلاچای گیلان که در اورژانس بیمارستان میلاد لاهیجان کار می‌کرد، به دلیل ابتلا به کرونا فوت کرد. وی فقط یکی از قربانیان کرونا است که پیش از ابتلا و در تمام مدت بیماری، محروم از امکانات پیشگیری و درمان بود.
 
 
بازگشت به حالت عادی، سیاستی که جان مردم را نشانه رفته است/ آقای رئیس جمهور! الان وقت بازگشت به روال عادی نیست!
 
 
بر اساس گزارش روزنامه همشهری و همچنین بر طبق مصاحبه بیماری به اسم میثم سعیدی، گویا هیچ قرنطینه ویژه‌ای در بیمارستان‌ها برای بیماران کرونایی وجود ندارد و این بیماران در کنار سایر بیماران بستری شده اند. این گزارش می‌افزاید که غذای پرستاران و کادر درمانی که شبانه روز مشغول فعالیت و انجام وظیفه هستند، تخم مرغ و خیار است.

وزارت بهداشت در حالی که از دو ماه قبل، هشدار‌های لازم برای مقابله با کرونا را دریافت کرده بود و در روز‌های ابتدایی بهمن نیز ـ بر طبق گفته‌های پزشکان ـ نشانه‌های ورود کرونا در ایران ظاهر شده بود، اما اقدامات لازم و کافی را انجام نداد، نه تدوین پروتکل درمانی، نه اعلام آماده باش، نه آموزش قرنطینه برای کادر درمان، نه تهیه وسایل و تجهیزات پیشرفته ضدعفونی کننده و ...

این وزارتخانه و البته دولت، پس از شیوع کرونا در کشور نیز به انکار وقایع و ارائه آمار‌های ضدونقیض و تلاش برای عادی سازی مساله روی آوردند.

بازگشایی مدارس و دانشگاه ها؛ عامل مهمی در شیوع کرونا

خوابگاه‌هایی دانشجویی یکی از نخستین اماکن آلوده به کرونا بوده است. مسئولین خوابگاه‌های تهران و شهرستان‌ها از همان روز‌های ابتدایی، اعلام کردند که دانشجویان زیادی در خوابگاه ها، علایم کرونا را دارند، اما نه تستی انجام گرفت و نه قرنطینه‌ای در کار بود. دولت در یک اقدام بدون برنامه، درب خوابگاه‌ها را بست و دانشجویان را بدون آنکه از سلامت آن‌ها مطمئن باشد به خانه هایشان فرستاد؛ در حالی که اگر تعدادی از دانشجویان مبتلا بوده باشند، در مسیر بازگشت، ناقل بیماری بوده و سپس خانواده، فامیل و شهرهایشان را نیز آلوده به ویروس کرونا می‌کنند.
 
 
بازگشت به حالت عادی، سیاستی که جان مردم را نشانه رفته است/ آقای رئیس جمهور! الان وقت بازگشت به روال عادی نیست!

 
پس از اعمال نهایت بی تدبیری در تعطیلی خوابگاه ها، دولت اکنون در حال ارتکاب اشتباه بزرگتر با دستور بازگشت دانشجویان و بازگشایی مدارس است. این درحالی است که برای این کار نیز تدبیری اندیشیده نشده است؛ نه امکانی برای ضدعفونی کردن دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها وجود دارد و نه قرار است دانشجویان مشکوک در ترمینال ها، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار و ورودی شهر‌ها مورد تست کرونا قرار بگیرند. با چنین وضعیتی، ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها بسیار خطرآفرین است.

وضعیت مدارس نیز بهتر از دانشگاه‌ها نیست. به گفته مدیران مدارس در تهران و شهرستان‌ها به ویژه مدارس دولتی، نه مانور آموزشی برای دانش آموزان وجود دارد، نه ماسک و ژل ضدعفونی کننده توزیع می‌شود و نه حتی امکانی برای ضدعفونی کردن مکانیزه و روزانه وجود دارد. مشاهده سیستم ضدعفونی در اماکن مختلف در ایران نشان می‌دهد که تجهیزات و مواد پیشرفته، آنچنان که در سایر کشور‌ها وجود دارد در ایران موجود نیست و این کار در بعضی از مدارس و نه همه آنها، به وسیله ترکیب آب و مایع سفید کننده با کمک دستمال توسط افرادی که حتی دستکش به دست ندارند انجام می‌شود. بدیهی است این شیوه ابتدایی و ساده، تاثیری در ضدعفونی کردن مدارس و دانشگاه‌ها که ساختمان‌های بسیار بزرگی هم دارند ندارد.
 
 
بازگشت به حالت عادی، سیاستی که جان مردم را نشانه رفته است/ آقای رئیس جمهور! الان وقت بازگشت به روال عادی نیست!
 

هنوز زمان بازگشت به شرایط عادی فرا نرسیده است
 
سوالی که از رئیس جمهور محترم باید پرسید این است که در حالی که هنوز هیچ طرح مشخص و جامعی برای مقابله با کرونا طراحی نشده و دولت حتی یک ماشین ضدعفونی کننده پیشرفته در سطح خیابان‌ها ندارد، آیا بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها که همراه است با شلوغی متروها، اتوبوس‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی، خطای انسانی نیست؟ آیا کشور تحمل پیامد‌های یک خطای انسانی دیگر را دارد؟

آقای رئیس جمهور، آیا شما و دولت در اتخاذ این تصمیم با پزشکان و متخصصین مستقل حوزه درمان مشورت کرده اید؟ اکنون زمان بازگشت به روال عادی نیست، شما باید به جای عادی جلوه نمودن شرایط، با کمک گرفتن از پزشکان و متخصصان، کارشناسان مدیریت بحران، و به کمک تجارب موفق جهانی و بسیج امکانات مدنی و دولتی، سعی در توقف شیوع ویروس کرونا و نجات مردم داشته باشید.

به نظر می‌رسد دولت، این بار با یک پدیده اجتماعی و مرتبط با حوزه پزشکی و درمان، برخورد امنیتی کرده و مانع انتشار نظریات کارشناسی و آمار واقعی از وضعیت کشور شده است. گویا در چنین شرایطی، مردم باید خود دست به کار شده و در کنار معلمان، اساتید، دانشجویان و دانش آموزان، تدابیر لازم را بیندیشند.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم