حزب مجمع ایثارگران در واکنش به رد صلاحیت های گسترده داوطلبان مجلس یازدهم با انتشار بیانیه انتقادی نسبت به این موضوع واکنش نشان داد. 

کد خبر: ۴۹۲۱۱
۲۱:۱۰ - ۲۷ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز - متن این بیاینه به شرح زیر است: 
 
بسم الله الرحمن الرحیم
 
رد صلاحیت گسترده، غیرقانونی و غیرشرعی خیل عظیم نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی، همانا نقض آشکار حاکمیت ملی و دخالت بی­رویه و ضد قانون اساسی در تعیین سرنوشت ملت رشید ایران است. رویه جاری که شدت یافته­تر از رویه‌های پیشین است، چیزی جز تعرض آشکار به کرامت ذاتی انسان و خیانت در امانت از سوی مسئولین ذیربط نیست. مطابق قانون اساسی، استقرار حاکمیت مردم به عنوان شرط ضروری استقرار هر نهاد حاکمیتی دیگر اعم از خبرگان رهبری و متضمن پیشگیری از هرگونه فساد ناشی از قدرت متمرکز است. البته مشکلات ساختاری قانون اساسی، خطر پدیده قدرت متمرکز فسادآور، بی­مهار و غیرپاسخگو و پیدایش دولت پنهان را هم فراهم آورده که می­تواند مقدرات کشور را یکپارچه در دست بگیرد.
 
خبرگان اول قانون اساسی روش محوری پیاده­سازی ارزشهای دینی و خدایی را بعد از تأمین معاش و دنیای مردم، امکان­پذیر ‌دانسته و بر همین اساس جامعه را برساخته عقل، علم، عدالت و آزادی از طریق مشارکت فعال و مستقیم مردم می­دانستند تا بساط فقر، جهل، ظلم و استبداد برچیده شده و عزتمندی ملت حاصل شود. بنابراین قانون اساسی ساختار سیاسی نظام را بر بنیاد مشارکت، رفراندوم و به نمایندگی از طرف مردم تعریف کرده است لیکن کارکرد مجلس شورای اسلامی زمانی میسر است که با ابزار وضع آزادانه قانون، تصویب برنامه و بودجه کارآمد و نظارت مستمر، جلوی هدررفت منابع و سرمایه‌های ملی و انسانی و طبیعی و میراثی کشور را بگیرد. در این میان فلسفه وجودی شورای نگهبان نیز متضمن همین معناست یعنی صیانت از قانون اساسی و احقاق حقوق ملت و پیشگیری از تضییع حق آزادی انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان با تمسک به قانون و نه مستمسک قرار دادن نظارت استصوابی برای تضییع حقوق آنان. متاسفانه شورای نگهبان با اعمال سلایق یک­طرفه و اتخاذ رویه‌های ناصواب، تحقق حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را نامیسر کرده است.
 
امروز مجلس در جایگاه اصلی خود قرار ندارد و قدرت مجلس از سوی نهادهای مختلف محدود می­شود یعنی در حوزه قانونگذاری بسیاری از نهادها از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و اخیرا شورای هماهنگی سران قوا به جای مجلس تصمیم می­گیرند و در حوزه نظارت هم اجازه ورود به نمایندگان مجلس در بسیاری از حوزه­ها داده نمی­شود. این محدودیت­ها بی­اعتمادی به مجلس را در میان مردم دامن می­زند و امید مردم به ایجاد تغییرات مورد نیاز و ضروری را مبدل به یاس می­کند.
 
هنوز از حماسه پرشکوه حضور مردم در مراسم سوگواری فرمانده منادی وحدت و اقتدارآفرین با اخلاص، شهید حاج قاسم سلیمانی زمانی ‌نگذشته است که شورای نگهبان با رد وسیع صلاحیت نیروهای سیاسی، موجب از دست رفتن جدی آن سرمایه شده است. حاج­قاسم هیچگاه حاضر نشد به منازعات و مرزبندی‌های سیاسی و درجه­بندی شهروندان در صحنه اجتماعی وارد شود و امنیت را در خدمت وحدت و اقتدار ملی قرار داده بود. او سرباز وارد سپاه شد، سرباز زندگی کرد و سرباز شهید شد و حاصلش آبرویی بود که مردم با حضورش در مراسم تشییع جنازه به او دادند همانگونه که او با جهادش به مردم ما آبرو داده بود. اکنون با این اقدام نهادهای نظارتی در ردصلاحیت گسترده نامزدها و شاخصین احزاب و نمایندگان سرشناس مجلس، آب سردی بر فضای راکد انتخاباتی ریخته شد و انگیزه و شوق شرکت در انتخابات را زایل کرد.  
 
انتخابات آزاد نشانه وجود مردم­سالاری است و هنگامی می­توان به برگزاری یک انتخابات آزاد امیدوار بود که نظام انتخاباتی بر تحزب و نقش پررنگ احزاب سیاسی مبتنی باشد. متاسفانه اکنون نه تنها احزاب سیاسی در انتخابات محور نیستند بلکه در میان ردصلاحیت­شدگان، چهره­های فعال و حتی دبیران کل احزاب سیاسی را می­توان شاهد بود. احزاب برای قانونی شدن روند دشواری را طی می­کنند و دبیران کل و فعالان ارکان حزبی در کمیسیون ماده 10 احزاب تایید صلاحیت می­شوند اما اینک این فعالان حزبی در معرض ردصلاحیت از سوی شورای نگهبان قرار دارند. این رویه هرگز به برگزاری یک انتخابات آزاد رقابتی و تشکیل یک مجلس کارآمد و قوی منجر نخواهد شد. انتخابات با محوریت احزاب سیاسی، موجب تقویت جمهوریت نظام می­شود.
 
در این دوره شاهد یک بدعت جدی در امر تایید صلاحیتها بوده­ایم و هیات­های اجرایی در غالب شهرها به مثابه بازوی اجرایی شورای نگهبان عمل کردند. ردصلاحیت جمعی از نامزدهای انتخاباتی در هیاتهای اجرایی آن هم با منطق شورای نگهبان، اتفاقی است که برای اولین بار در این دوره شاهد آن بوده­ایم. تضعیف نقش فرمانداران در تعیین اعضای هیات­های اجرایی و انفعال وزارت کشور در مقابل شورای نگهبان موجب شد که در این دوره روند ردصلاحیت گسترده نامزدهای منتقد از درون هیاتهای اجرایی آغاز شود.
 
«مجمع ایثارگران» با ابراز همدردی و شریک دانستن خود در سوگواری این روزهای ملت ایران، صریحاً خواستار تغییر سریع راهبردها وسیاست‌ها و روشهای غلط و تخریبی و بحران­آفرین در کشور بوده و به موارد زیر تاکید می­نماید :
 
1-    مهندسی انتخابات، تخریب­کننده اعتماد و سرمایه اجتماعی و به هرشکل به معنای محروم کردن جامعه از استعداد‌های متنوع انسان‌های توانمند است. جامعه شایسته­سالار نمی­تواند نخبگان جامعه را کنار گذاشته و نظام را با بحران کارآمدی مواجه کند؛ بحرانی که ریشه تمامی انواع منابع مشروعیت­ساز در نظام سیاسی و حاکمیتی را می­خشکاند.
 
2-    امروز تامین سلامت انتخابات و بازگشت به تعریف نظام انتخاباتی شایسته­سالار، مهمترین مصداق تحقق حق­الناس است. بر اساس ادبیات دینی، خداوند از حق خویش می­گذرد اما نسبت به  تعدی به حقوق مردم کوچکترین گذشتی ندارد. تحقق حق­الناس خود ترویج کننده معروفی است که  معروف‌های دیگر را به منصه ظهور می­رساند.
 
3-    کنار گذاشتن اداره امور کشور با رویکرد امنیتی و بازگشت به رویکرد اجتماعی، ایجاد نظام اداری شایسته­سالار، توجه به نظام سیاسی برآمده از احزاب، مطبوعات و رسانه‌های آزاد، نهاد‌های مردمی سازمان یافته؛ ضرورت فوری و اجتناب­ناپذیر برای نجات کشور از بحرانهای اجتماعی و سیاسی رو به افزایش امروز است.
 
4-    بارها از حضور نظامیان در صحنه سیاسی بخصوص از مداخله آنان در امر انتخابات شکایت و اعتراض شده است. این مداخلات اکنون به شکل ساختاری در آمده است و بخشی از نظامیان مداخله در انتخابات را حق خود تلقی می­کنند. آنان در کنار مداخله در امر انتخابات، متعرض انتخاب­های مردم هم می­شوند و از آنان می­خواهند که انتخاب اشتباه خود را تکرار نکنند! تلاش برای حذف نیروهای توانمند جریانهای سیاسی و معرفی فهرستهای خاص به عنوان نیروهای انقلاب و در واقع نامزدهای حزب پادگانی، هم زائل کننده اعتماد مردم درباره نتیجه انتخابات است و هم انگیزه مشارکت را پایین می­آورد و هم منجر به شکل­گیری یک مجلس قدرتمند و مستقل نمی­شود.
 
5-     کنار گذاشن تفسیر ضد ملی و مغایر با قانون اساسی «نظارت استصوابی شورای نگهبان» و رویه نادرست حذف و رد جناحی صلاحیت­ها و تضعیف رقابت آزاد انتخاباتی ضروری است. نتیجه تداوم وضعیت موجود چوب حراج زدن بر اعتماد ملی و ایجاد هرچه بیشتر گسست دولت-ملت و بی­توجهی به جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی به عنوان رأس امور کشور است.
 
6-    اگر تاکنون برای برگزاری تجمعات و تظاهرات مردم معترض در جهت بیان آزادانه انتقادات و اعتراضات مسالمت­آمیز، بسترسازی می­شد و ایجاد سازوکار امن برای این گونه تجمعات فراهم می­شد یقینا مردم ما در تجمعات گوناگون مخالفت خود را با این شیوه نظارت و برگزاری انتخابات اعلام می­کردند. حتی اگر امکان برگزاری رفراندوم درباره نظارت استصوابی و شیوه اعمال آن از سوی شورای نگهبان وجود داشت بدون تردید اثبات می­شد که غالب مردم ایران با آن مخالفند. اگر حاکمیت جز این فکر می­کرد، حتما اقدام به برگزاری رفراندم می­کرد. 
 
7-    «حزب مجمع ایثارگران» تا این مرحله از انتخابات، تقریبا تمامی نامزدهای خود را در نتیجه اعمال نظارت استصوابی شورای نگهبان از دست داده است. ایثارگران که نماد جهاد و مبارزه و تلاش بی­وقفه برای تثبیت انقلاب اسلامی هستند، اینک قربانی سلایق سیاسی حاکم بر نهادهای حاکمیتی می­شوند. با این حساب، ایثارگران حتی اگر عزم مشارکت فعال در انتخابات را هم داشته باشند، کسی را برای انتخاب کردن ندارند. مسئولیت این وضعیت با نهادها و مراکزی است که به جای دامن زدن به فضای رقابتی و پرشور کردن فضای انتخابات، دست به رد نامزدهای با سلایق سیاسی متفاوت زده­ و انگیزه مردم برای شرکت در انتخابات را از آنان گرفته­اند.
 
در پایان ما ایثارگران تاکید می­کنیم که دعوت از مردم به مشارکت در انتخابات به تنهایی نتیجه­بخش نیست بلکه نیازمند بسترسازی برای حضور همه سلائق سیاسی در صحنه رقابت انتخاباتی و امکان انتخاب افرادی است که همه اقشار مردم را به مشارکت در انتخابات ترغیب می­کنند. از سوی دیگر اعلام می­کنیم حمایت از خواسته‌ها و منافع مردم و به رسمیت شناختن تمامی حقوق و آزادیهای اجتماعی- سیاسی مصرح در قانون اساسی و مخالفت شدید حاکمیت با دخالت‌ غیرقانونی نهادهای نظامی در فعالیت‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، می­تواند به ترمیم و بازسازی فاصله میان مردم و حکومت بیانجامد.
 
حزب مجمع ایثارگران
27 دیماه 1398

منبع: اعتماد
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم