در اینکه بودجه سال ۹۹ یکی از متفاوت‌ترین بودجه‌های پس از انقلاب است، شکی نیست، زیرا شرایط تحریم کار را به جایی رسانده که دولتمردان با کمترین اتکا به فروش نفت، روی به بودجه‌نویسی آورده‌اند. اکنون مهمترین دغدغه و نگرانی ایرانیان این است که آیا بودجه سال ۹۹ شرایط بهتری را به لحاظ اقتصادی برای آن‌ها رقم خواهد زد یا انقباضی بودن بودجه، شرایط معیشتی را بیش از پیش بر همگان سخت خواهد کرد؟ "دیدارنیوز" در گفتگو با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یک سوال محوری را از آنان پرسیده است: «آیا شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟» در ادامه می‌توانید پاسخ‌های متفاوت وکلای ملت را بخوانید.

کد خبر: ۴۶۴۵۱
۱۱:۰۰ - ۰۸ دی ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ محمد آیتی: هفدهم آذرماه بود که رییس‌جمهور، لایحه بودجه سال ۹۹ را تقدیم مجلس کرد و پس از مشخص‌شدن ۴۵ عضو کمیسیون تلفیق، بررسی لایحه بودجه در این کمیسیون آغاز شد. پس از بررسی لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، گزارش آن تقدیم هیئت رییسه مجلس خواهد شد تا بررسی‌ها در صحن علنی برای تصویب نهایی بودجه آغاز شود.

در اینکه بودجه سال ۹۹ یکی از متفاوت‌ترین بودجه‌های پس از انقلاب است، شکی نیست، زیرا شرایط تحریم کار را به جایی رسانده که دولتمردان با کمترین اتکا به فروش نفت، روی به بودجه‌نویسی آورده‌اند.

اکنون مهمترین دغدغه و نگرانی ایرانیان این است که آیا بودجه سال ۹۹ شرایط بهتری را به لحاظ اقتصادی برای آن‌ها رقم خواهد زد یا انقباضی بودن بودجه، شرایط معیشتی را بیش از پیش بر همگان سخت خواهد کرد؟

 

دیدارنیوز در گفتگو با تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، یک سوال محوری را از آنان پرسیده است: «آیا شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟» در ادامه می توانید پاسخ های متفاوت وکلای ملت را بخوانید.

 

مجلس باید بودجه سال ۹۹ را به واقعیت نزدیک کند

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار در خصوص بودجه سال ۹۹ گفت: بودجه سال ۹۹ باید با در نظر گرفتن شرایط دشوار اقتصادی کشور تنظیم شود. در غیر این صورت تصویب بودجه غیرواقعی، سبب افزایش فشار اقتصادی بر مردم خواهد شد.

وی افزود: به دلیل تداوم تحریم‌های بین‌المللی باید بودجه‌ای متناسب با درآمد ارزی کشور تصویب کنیم تا از وخیم‌تر شدن اوضاع جلوگیری شود. مجلس باید با بررسی‌های دقیق‌تر، لایحه بودجه سال ۹۹ را به واقعیت نزدیک کند.

 

شرایط اقتصادی، سخت‌تر از سال جاری خواهد بود

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟هادی قوامی نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، شرایط اقتصادی سال ۹۹ را دشوارتر از سال جاری پیش‌بینی کرد و افزود: مجلس با چکش‌کاری و ایجاد تغییرات در بودجه سال ۹۹ شاید بتواند کمی در تلطیف شرایط موثر واقع شود، اما برای اصلاح اساسی اوضاع باید به حل مسائلی چون بازستانی مالیات، کاهش معافیت‌های مالیاتی و بهبود فضای کسب و کار پرداخت.

 

 

تلاش خواهیم کرد تا سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ نباشد

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟جواد کاظم‌نسب نماینده اهواز با ابراز امیدواری برای سالی بهتر و پربارتر برای مردم و دولت خاطرنشان کرد: همت دولت، مجلس و مقام معظم رهبری در راستای بهبود شرایط اقتصادی و اصلاح سیاست خارجی در سال جدید است.

وی یادآور شد: با همیاری و همکاری مردم و تدبیر نمایندگان مجلس و دولت راهی برای عبور از این تنگنای اقتصادی خواهیم یافت و تلاش می‌کنیم سال ۹۹ سالی سخت‌تر از سال ۹۸ برای مردم نباشد.

 

سال ۹۹ همانند سال ۹۸ خواهد بود

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟شهرام کوسه‌غراوی عضو کمیسیون عمران مجلس، بودجه سال ۹۹ را انقباضی دانست و تشریح کرد: داشتن سالی بهتر یا سخت‌تر به عوامل متعددی بستگی دارد، اما آنچه واضح است بودجه سال ۹۹ مانند سال ۹۸ طرح‌ریزی شده است و تفاوت چندانی ندارد.

وی در ادامه عنوان کرد: بودجه سال ۹۹ به‌مراتب برنامه محورتر است و تخصیصات متعددی به استان‌ها داده شده است. تمامی این موارد به عملیاتی‌تر شدن آن کمک می‌کند و روند تصمیم‌گیری استانی را آسان می‌کند. بنابراین، با وجود محدودیت‌های اقتصادی می‌توان انتظار سالی مشابه سال ۹۸ را داشت.

نمی‌توان نوید سالی پر رونق‌تر از سال ۹۸ را به مردم داد

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟احمد مازنی نماینده مردم تهران در مجلس، وعده سالی بهتر و آسان‌تر از سال ۹۸ را انکار کرد و گفت: نمی‌توان با شرایط اقتصادی حاکم بر کشور، نوید سالی پر رونق و بهتر از سال ۹۸ را به مردم داد، مگر اینکه روابط بین‌المللی تقویت شود و بازار‌های جهانی پذیرای ایران شوند.

وی افزود: بدون تعامل با فضای کسب و کار جهانی نمی‌توانیم از حداکثر ظرفیت داخلی نیز بهره ببریم. حتی اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است، درون‌زا و برون‌نگر است. عدم‌ارتباط بانکی و تجاری با سایر کشور‌ها و عدم‌امکان فروش نفت، شرایط اقتصادی را به‌مراتب دشوارتر می‌کند.

 

بودجه را به نفع مردم تغییر می‌دهیم

 

شرایط اقتصادی سال ۹۹ سخت‌تر از سال ۹۸ خواهد شد؟محمدرضا رضایی‌کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس درباره بودجه سال ۹۹ اظهار داشت: تلاش ما بر این است که بودجه سال جدید در راستای کمک به اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر جامعه باشد.

وی یادآور شد: متاسفانه سیاست‌های اقتصادی سال ۹۷ و ۹۸ سبب افزایش دارایی ثروتمندان و فقیرتر شدن فقرا در جامعه شد.

نماینده جهرم اظهار داشت: رویکرد مجلس، کاهش فشار اقتصادی بر اقشار ضعیف جامعه و محافظت از آن‌ها در برابر گرانی‌های اجتناب‌ناپذیر است. بودجه سال ۹۹ بسیار انقباضی و سخت‌گیرانه نوشته شده است، اما امید است در مجلس با اعمال تغییرات و اصلاحات لازم آن را به نفع مردم تغییر دهیم.

 

سردرگمی مسئولان!

 

به نظر می رسد نوعی سردرگمی نسبت به آینده کشور در میان مردم وجود دارد که سرمنشأ آن نیز وجود سردرگمی در نهادهای مسئول قانونگذار و اجرایی کشور است که به جامعه نیز تسری یافته است. گویا دولتمردان و وکلای ملت در مواجهه با مشکلات، قصد بی اعتنایی به آن ها را دارند که بودجه را به صورت آرمانی و غیر قابل تحقق نوشته و مورد تصویب قرار می دهند و در بیان واقعیات کشور، روی به عدم شفافیت می آورند؛ در صورتیکه خود نیز از معضلات موجود، به سردرگمی دچار شده اند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم