وزیر کشور اعلام کرد که ثبت‌نام‌ها نسبت به دوره مشابه قبلی تاکنون۲۰ درصد افزایش داشته است.

کد خبر: ۴۴۰۲۷
۱۸:۲۳ - ۱۵ آذر ۱۳۹۸

دیدارنیوز - عبدالرضا رحمانی فضلی پس از بازدید از ستاد انتخابات کشور و محل ثبت‌نام ها در جمع خبرنگاران گفت: ۹۱۶۲ نفر تا این لحظه در انتخابات مجلس ثبت‌نام کردند که نشان از ۲۰ درصد افزایش ثبت‌نام نسبت به دوره مشابه قبلی است.
وی ادامه داد: از این از این ۹۱۶۲ نفر ثبت نام شده تعداد ۹۸۶ نفر زن و مابقی از آقایان هستند.

وی افزود: در خبرگان نیز امروز ۱۹ نفر ثبت نام کردند. البته تاکید می‌کنم آنهایی که از نظر علاقه و توانمندی علمی خود را در حد مجلس شورای اسلامی می دانند و مطمئن هستند در آن جایگاه می توانند به ملت خدمت کنند دریغ نکنند و برای ثبت‌نام اقدام کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات مسابقه در خیرات است، تاکید کرد: تلاشمان این است که توافقی که با شورای نگهبان به آن رسیده ایم در زمینه رسیدگی به صلاحیت همه داوطلبان را پیگیری کنند و متناسب با مر قانون و براساس مدارکی که باید مراجع چهارگانه ارائه کنند کار پیش رود.

رحمانی فضلی با بیان اینکه عدم احراز شاید چندان برای مردم و داوری افکار عمومی اقناع کننده نباشد، تصریح کرد: ما با شورای نگهبان به این توافق رسیدیم و امیدواریم شورای نگهبان در فرصت باقیمانده کارگروه های رسیدگی را افزایش دهد. باید کاری کنیم که همه مدارک و مستندات حتما دیده شود تا حقی ضایع نشود.

وزیر کشور گفت: امشب باید انتخاب هیات های اجرایی به پایان رسد و براساس گزارشی که به من رسیده بیش از ۸۰ درصد از آنان به تایید شورای نگهبان رسیدند و مابقی هم این روند را طی می‌کنند و از فردا کار رسیدگی را آغاز می‌کنم.

وی در پاسخ به این پرسش که احتمال تمدید ثبت‌نام وجود دارد، گفت: در این هفت روز زمان کافی برای کسانی که علاقه‌مند بودند فراهم است و فکر نمی‌کنم ما اجازه تمدید داشته باشیم.

 رحمانی فضلی با ارائه آماری از وضعیت رقابت برای تصدی کرسی های مجلس اظهار کرد: در استان البرز به ازای هر کرسی نماینده ۹۰ نفر تاکنون ثبت‌نام کردند. این درحالی است که در حوزه انتخابیه دیگری تاکنون ۹ نفر برای کرسی ثبت‌نام کردند.

وزیر کشور درباره نحوه ارائه توضیحات از سوی وزارت کشور  درباره موضوع بنزین گفت: تاکنون سه مرتبه توضیح لازم را داده ام و اگر لازم باشد بازهم توضیح می‌دهم. باید افکار عمومی را در این زمینه از منظر اطلاعات و آزادی هایی که می شود ارائه کرد آگاه ساخت به ویژه که در فضای مجازی مسائل مختلفی مطرح می‌شود و باید افکار عمومی را آگاه کرد.

وی افزود: چهار کارگروه برای این موضوع تشکیل شد که یکی مسئولیتش با صدا و سیما بود و دیگری نیز کارگروهی بود که ناجا، اطلاعات و بسیج، سپاه آن را تشکیل می داد. کارگروه های فنی با مسئولیت وزارت نفت و کارگروه فضای مجازی نیز با مسئولیت وزارت اطلاعات کار خود را انجام دادند.

رحمانی فضلی تاکید کرد: تقاضای ما این است که این کارگروه ها خود برای مردم توضیح دهند و شفاف سازی کنند همچنین صداوسیما هم باید از این کارگروه ها و مسئولان آن بخواهد که در این زمینه توضیح دهند.

وزیر کشور در پاسخ به پرسشی درباره نتایج رایزنی با شورای نگهبان برای برگزاری انتخابات الکترونیک گفت: همه اجزای انتخابات الکترونیکی است به جز دو قسمت که یکی از آنها احراز هویت است و عمدتاً نگرانی نامزدهای انتخابات همیشه همین بحث است. در این بخش امکان تخلف و اشتباه زیاد است.

 وی ادامه داد: در انتخابات ریاست جمهوری با هماهنگی‌ شورای نگهبان از یک دستگاه برای تشخیص هویت استفاده کردیم و در این انتخابات هم به توافقاتی در این زمینه با شورای نگهبان رسیده ایم.

رحمانی فضلی تاکید کرد: نحوه رأی دادن و شمارش آرا هم برای الکترونیکی انجام شدن جای بحث دارد که در انتخابات شوراها در ۱۴۰ شهر ثبت‌نام و شمارش آرا به صورت الکترونیکی انجام شد. با توجه به تعداد بالای داوطلبان شورای شهر حداکثر ظرف ۲ ساعت نتایج آن حوزه ها اعلام شد.

 وزیر کشور ادامه داد: هیچ تخلف و اشکالی در این زمینه پیش نیامد و با شورای نگهبان در حال مذاکره هستیم و اگر نظر آنان جلب شود می‌توانیم در ۱۱ استان که شامل ۱۴۰ حوزه انتخابیه می شود این کار را انجام دهیم.

 وی تأکید کرد: منتظر هستیم که اگر دوستان فنی وزارت کشور با شورای نگهبان به نتیجه برسند که تا اسفندماه این فرصت فراهم است کار را در این زمینه انجام دهیم.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم