محمدحسین آقاسی وکیل فعالین محیط زیست در گفتگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

محمدحسین آقاسی وکیل چند تن از فعالین محیط زیست در گفتگو با دیدارنیوز به احکام قضایی صادره برای فعالان نامبرده اشاره کرد و گفت: مطلقاً سام رجبی اعترافی نداشته است. از خانم بیانی اقرار گرفتند، ولی وی در دادگاه چندبار جلسه را متشنج کرده و فریاد زده که من را فریبم دادند و اعترافم واقعی نبوده است. دادگاه براساس مطالبی که در پرونده وجود داشته می‌توانست محکوم نکند، ولی حکم صادر کرده است. البته دسترسی به محتوای پرونده برای من میسر نیست، ولی بخشی از وکلا نظرشان این است که دلایل کافی در پرونده برای توجیه اتهام آن‌ها وجود نداشته است. ولی در هر حال این حکم‌ها نظر دادگاه است. دادگاه تصمیم می‌گیرد دلایلی که در پرونده است برای محکومیت کافی است یا خیر.

کد خبر: ۴۲۴۶۷
۱۷:۱۵ - ۳۰ آبان ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ پرستو بهرامی‎راد: پس از فراز و نشیب های فراوان، دیروز سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که حکم فعالین محیط‌زیست که حدود یک سال در زندان بودند صادر شده است. چندی پیش حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در جلسه‌ای که با فعالین محیط‌زیست داشت نوید اخبار خوب در مورد شرایط پرونده فعالین محیط‌زیستی‌ داده بود اما گویا نتیجه این اخبار خوب به چندین سال زندان برای افراد دربند ختم شده است.

 

غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به صدور و ابلاغ رأی متهمان جاسوسی از مراکز نظامی در پوشش محیط زیست گفت: «پس از برگزاری ۳۶ جلسه از دادگاه متهمان مورد اشاره که با حضور آنها و وکلای مدافعشان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد، رییس دادگاه با توجه به استماع دفاعیات متهمان و وکلای مدافع آنها رای خود را صادر و ابلاغ کرد. مطابق دادنامه صادر شده از سوی رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، متهمان این پرونده به حبس از ۴ تا ۱۰ سال محکوم شده‌اند».

 

در خصوص سرانجام پرونده و حکم فعالین محیط‌زیست، دیدارنیوز با محمدحسین آقاسی وکیل چند تن از محکومین نامبرده به گفت‎‌وگو پرداخته است.

فعالین محیط‌زیست ناچار به گرفتن وکیل تسخیری شدند

 

آقاسی در مورد محکومیت‌ها بیان کرد: «به فعالین محیط‌زیست بین ۴ الی ۱۰ سال حبس داده اند. خانم نیلوفر بیانی و آقای مراد طاهباز ۱۰ سال، طاهر قدیریان و هومن جوکار ۸ سال، امیر حسین خالقی و سپیده کاشانی هر کدام ۶ سال به حبس محکوم شده اند. البته حکم سام رجبی و آقای کوهیار هنوز ابلاغ نشده، ولی براساس گفته آقای اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه ظاهراً ۴ سال به آن‌ها حکم داده‌اند».

 

وی در ادامه گفت: «آقای سام رجبی و طاهر قدیریان موکل من بودند، ولی دادگاه اجازه نداد من در جلسه محاکمه حاضر شوم و از آنها دفاع کنم».

 

محمدحسین آقاسی در مورد اتهام فعالان محیط‌زیستی‌ بیان کرد: «اتهامات آنها در ابتدا جاسوسی و افساد فی الارض بود، اما تا آنجایی که من اطلاع دارم ظاهراً در آخر حکم‌ها، همکاری با دولت متخاصم آمریکا و اجتماع و تبانی به قصد ارتباط با بیگانه را به عنوان دلیل مطرح کردند. قسمتی از پرونده سام رجبی را در دادسرا مطالعه کردم و نه همه پرونده را، چون در مرحله دادگاه، رئیس دادگاه موافقت نکرد که من در محاکمه حضور پیدا کنم و آنها ناچار شدند که یا وکیل تسخیری بگیرند و یا وکلایی که دلخواهشان نبود».

 

این وکیل دادگستری گفت: «این حکم در مرحله بدوی بود. یعنی دادگاهی که حکم اولیه را صادر کرده است. هنوز مرحله دادگاه تجدید نظر وجود دارد که می‎توانند تجدید نظر خواهی بکنند؛ البته برای آن‌هایی که فکر می‌کنند تجدید نظر ممکن است همین حکم را تایید بکند، یک راه دیگری وجود دارد. آن‌ها می‌توانند تسلیم به حکم بشوند و انصراف از تجدید نظر بدهند و در این صورت دادگاه می‌تواند یک چهارم محکومیتی که صادر شده است را تخفیف بدهد. مثلاً به سام رجبی که ما فکر می‌کنیم ۴ سال حکم زندان داده‌اند، با توجه به اینکه نزدیک ۲ سال از حبس را کشیده، با قبول حکم باید یک سوم مجازات را بکشد (یعنی یک سال و نیم) پس می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند و در واقع آزاد شود. من با خانواده‌اش صحبت می‌کنم تا ببینم نظرشان چیست».

 

آقاسی در مورد اعتراف کردن و یا نکردن فعالین محیط‌زیست بیان کرد: «مطلقاً سام رجبی اعترافی نداشته است. از خانم بیانی اقرار گرفتند، ولی وی در دادگاه چندبار جلسه را متشنج کرده و فریاد زده که من را فریبم دادند و اعترافم واقعی نبوده است. دادگاه براساس مطالبی که در پرونده وجود داشته می‌توانست محکوم نکند ولی حکم صادر کرده است. البته دسترسی به محتوای پرونده برای من میسر نیست، ولی بخشی از وکلا نظرشان این است که دلایل کافی در پرونده برای توجیه اتهام آن‌ها وجود نداشته است ولی در هر حال این حکم‌ها نظر دادگاه است. دادگاه تصمیم می‌گیرد دلایلی که در پرونده است برای محکومیت کافی است یا خیر.».

 

وی در پایان در مورد مدتی که فعالین محیط‌زیست بدون حکم در زندان بوده‌اند، گفت: «اگر آن‌ها تبرئه می‌شدند می‌توانستند تحت شرایط قانونی خسارت بگیرند، ولی، چون تبرئه نشدند نمی‌توانند خسارت بگیرند. محکومیت آن‌ها از روزی که بازداشت شده‌اند محاسبه خواهد شد. یعنی کسی که ۲ یا ۴ سال محکومیت دارد شروع محکومیت وی از وقتی است که دستگیر شده و نه از روزی که حکم صادر شده است».
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی : ۰
غیر قابل انتشار : ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
1
واقعا چرا این بدبختها رو گرفتند؟
آخه فعال محیط زیست و چه به جاسوسی؟
وافعا
ناشناس
|
Germany
|
۱۶:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
واقعا باعث تاسفه که حبس و مجازات دزدها و اختلاسگرها کمتر از چهارتا ادمه که از آب و درخت و حیوانات حمایت می کنند.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم