رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان گفت: کشور‌های اتحادیه اوراسیا از جمله قزاقستان می‌توانند از مقاصد مورد نظر برای کالا‌های ایران و کرمان باشد و کرمان نیز به دلیل برخی محدودیت‌ها مانند کم‌آبی نیاز به کالا‌های تولیدی قزاقستان مانند برخی محصولات کشاورزی دارد.

کد خبر: ۴۱۰۶۰
۱۲:۲۴ - ۱۹ آبان ۱۳۹۸

کشت فراسرزمینی زمینه همکاری مشترک اقتصادی کرمان و قزاقستان

دیدارنیوز ـ به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی کرمان، سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان با کنسول قزاقستان به ظرفیت‌های فراوان اقتصادی استان اشاره کرد و اظهار داشت: از دیدگاه ما قزاقستان از نظر اقتصادی کشوری بسیار مهم است و ۲۵ شرکت و فعال اقتصادی کرمان با این کشور مبادلات تجاری دارند.
 
وی با تاکید بر اینکه استان کرمان قصد دارد صادرات ۲ میلیارد دلاری خود را به ۱۰ میلیارد دلار برساند، افزود: استان کرمان در سال ۹۶ حدود ۵۴ میلیون دلار صادرات به قزاقستان داشته که عمده آن مربوط به پسته بوده است.
 
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان تصریح کرد: صادرات کرمان به قزاقستان می‌تواند در محصولاتی مانند خرما، صنایع فرآوری خرما و محصولات گلخانه‌ای نیز باشد که برای حل مشکل ناشی از انتقال ارز، می‌توان از روش تهاتر و واردات محصولاتی مانند روغن خام، گندم، گوشت، برخی مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز در حوزه کشاورزی، استفاده کرد.
 
طبیب‌زاده به امضای تفاهم نامه بین ایران و کشور‌های اوراسیا و آغاز اجرای آن از ششم آبان ماه جاری اشاره کرد و ادامه داد: به دلیل اینکه قزاقستان یکی از کشور‌های مهم اوراسیاست اتاق کرمان برای توسعه مبادلات تجاری با این کشورها، میز اوراسیا را تشکیل داده است.
 
وی اظهار کرد: کرمان به دلیل نزدیکی به بندرعباس و برخورداری از بزرگراه‌ها و جاده‌های مواصلاتی، مکان خوبی برای ترانزیت کالا از شمال و جنوب ایران به قزاقستان و برعکس خواهد بود. رئیس اتاق کرمان خاطرنشان کرد: کشور‌های اتحادیه اوراسیا از جمله قزاقستان می‌تواند از مقاصد مورد نظر برای کالا‌های ایران و کرمان باشد و کرمان نیز به دلیل برخی محدودیت‌ها مانند کم‌آبی نیاز به کالا‌های تولیدی قزاقستان مانند برخی محصولات کشاورزی دارد.
 
وی بیان کرد: اتاق کرمان برای توسعه صادرات برنامه ریزی کرده و امیدواریم این نشست آغازی برای فعالیت‌های اقتصادی بین کرمان و قزاقستان باشد.
 
رئیس کنسولگری قزاقستان در ایران نیز در ادامه این نشست ضمن ابراز خشنودی از حضور در کرمان و دریافت اطلاعات از ظرفیت‌های این استان گفت: برای کشت‌های مورد نیاز استان کرمان برنامه ریزی خواهیم کرد.
 
دولتعلی نیسان خاطرنشان کرد: افتتاح راه آهن بزرگ قزاقستان، ترکمنستان و ایران می‌تواند پل ارتباطی خوبی برای افزایش صادرات باشد و کنسولگری قزاقستان که افتتاح شده می‌تواند به افزایش روابط اقتصادی مناسب بین دو کشور کمک کند.
منبع: فارس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم