مدیر پایگاه منظر فرهنگی‌تاریخی هورامان خبرداد:

مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان از ارسال پیش نویس پرونده جامع ثبت جهانی منطقه هورامان به سازمان جهانی یونسکو خبر داد.

کد خبر: ۳۸۲۱۷
۱۵:۳۶ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸

پرونده ثبت جهانی هورامان برای یونسکو ارسال شد

دیدارنیوز ـ پویا طالب نیا در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به ارسال پیش نویس پرونده ثبت جهانی هورامان به دفتر یونسکو گفت: با تکمیل کار‌های مطالعاتی ثبت جهانی به همت کارشناسان پایگاه و دفتر ثبت جهانی وزارت میراث و بر اساس فرم‌های استاندار جهانی پرونده هورامان برای بررسی و انجام مقدمات ثبت جهانی ارسال شد.
 
وی با اشاره به اینکه ۸۰ کارشناس و متخصص در حوزه‌های مختلف کار جمع آوری این پرونده را انجام دادند، اظهار کرد: این مطالعات در قالب مردم شناسی، باستان شناسی و تاریخ، علوم طبیعی، معماری، اسناد تاریخی، هوار نشینی و در سایر زمینه‌های مرتبط با پرونده انجام شده است.
 
مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان افزود: ثبت جهانی هورامان گامی بلند برای توسعه منطقه غرب است و بدون تردید با این اقدام، هورامان از حمایت‌های سازمان جهانی یونسکو بهره مند می‌شود.
 
مدیر پایگاه منظر فرهنگی تاریخی هورامان با تاکید بر لزوم انجام حمایت‌های بیشتر مدیران استان‌های کردستان و کرمانشاه در روند نهایی شدن ثبت جهانی، تخصیص اعتبارات مورد نیاز برای ساماندهی بافت‌های با ارزش و همراهی مردم و رسانه‌ها را در این میان تاثیرگذار عنوان کرد و گفت: مدیران کل میراث فرهنگی استان‌های کردستان و کرمانشاه همراهی و حمایت مستمری در این خصوص داشته اند.
 
طالب نیا با اشاره به دستور ویژه رئیس جمهور برای ثبت جهانی هورامان، از لزوم همراهی مدیران استانی برای تحقق این مهم خبر داد.
 
وی با بیان اینکه ارسال پیش نویس هیچ ضمانتی برای ارسال کل پرونده در بهمن ماه ایجاد نمی‌کند، بیان کرد: تکمیل نهایی پرونده مستلزم حمایت مدیران ارشد کشوری و استانی از موضوع ثبت جهانی هورامان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم