در شورای حفاظت منابع آب شهرستان رفسنجان عنوان شد؛

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان، رفسنجان را پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده خواند و گفت: سال آینده در استان خراسان پسته نیست استان‌های همجوار و شهر‌های استان هم محصول ندارند و تنها شهرستانی که باید محصول خود را حفظ کند رفسنجان است.

کد خبر: ۳۸۱۶۷
۱۲:۲۱ - ۲۰ مهر ۱۳۹۸

رفسنجان پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده

دیدارنیوز ـ حسین رضایی صبح امروز ۲۰ مهر ماه در شورای حفاظت منابع آب شهرستان رفسنجان اظهار کرد: پیش بینی‌ها این است که امسال از ۱۷ آبان سرمای زیر صفر شروع شود، وضعیت درختان هم خوب است برگ هم دارند.
 
وی افزود: وضعیت فعلی درختان به گونه‌ای است که رشد ریشه ادامه دارد و نباید بگذاریم متوقف شود کشور رقیب ما ۱۲ هزار مترمکعب آبیاری در فصل رشد ریشه دارد که ما یک چهارم این میزان را انجام می‌دهیم.
 
وی با اشاره به موضوع خاموشی چاه موتور‌های کشاورزی، تصریح کرد: تاریخ پیشنهادی را اگر نیمه آبان بگذاریم بهترین زمان است ضمن اینکه شرایط خاصی داریم دو سال محصول نبوده و یک هزار میلیارد تومان بدهی معوق کشاورزان به بانک‌هاست، اما سال آینده سال محصول است و قرار است چهارهزار میلیارد تومان درآمد پسته وارد شهرستان شود که باید مدنظر قرار گیرد.
 
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان یادآور شد: باید زمان را مشروط به بارندگی‌ها کنیم پیش‌بینی‌های خوبی شده که بیشترین بارندگی امسال در ریسه شهربابک باشد، سال گذشته رابر بیشترین بارندگی را داشت بنابراین ریسه در حوزه آبریز ما قرار دارد که اگر بارندگی خوبی شد یک مدت ۱۵ روز دیگر هم کشاورزان می‌توانند خاموشی را ادامه دهند.
 
رضایی با اشاره به محصول امسال، خاطرنشان کرد: در سال جاری رقم دهن بست ۴۴ درصد است که تا ۱۰ روز آینده آمار به‌روزتر می‌شود همچنین پوکی ۳۰ درصد است که جا‌هایی که آبیاری قطره‌ای بوده مانند نرم هرسال بوده که دهن بست کمی در حدود ۱۰ درصد داشتند.
 
وی رفسنجان را پربارترین شهر پسته ایران در سال آینده خواند و گفت: سال آینده در استان خراسان پسته نیست استان‌های همجوار و شهر‌های استان هم محصول ندارند و تنها شهرستانی که باید محصول خود را حفظ کند رفسنجان است ضمن اینکه در استان جای دیگری جز رفسنجان و مقداری راور پسته نیست.
 
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان عنوان کرد: ۳۷۴ حلقه چاه زیر دبی چاه آب می‌کشند که از عدالت اجتماعی به دور است که همه مناطق یک مدت و همزمان خاموش شوند کبوترخان وضعیت آب خوبی دارد خاموشی در این منطقه اثر خوبی دارد.
 
رضایی گفت: به نظر می‌رسد یک ماه از ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر خاموشی کمترین خسارت را متوجه درختان می‌کند.
 
کشاورزان به تصمیمات اتخاذ شده اعتماد کنند
فرماندار رفسنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: ورودی سفره‌ها باید جبران شود کارشناسی پیشنهاد دوماهه در سال می‌دهد آب به طور مستقیم منبعی که از پسته حاصل می‌شود چرخ اقتصادی که ایجاد می‌شود برای دولت بسیار عالی است، اما دولت مستقیم در صرف آن نقشی ندارد.
 
مجید فصیحی‌هرندی افزود: می‌خواهیم برای منابع آبی کاری رقم بزنیم که اتفاق خوبی برای کشاورزان رقم بخورد که این را متخصصان باید رقم بزنند تا جبران آب شود. در برق همکاری خوبی بود اعتماد مردم جلب شد در زمینه آب هم اعتمادسازی شود منابع آبی که داریم بایستی به هر شکلی اضافه برداشت آن جبران شود.
 
وی یادآور شد: یکی از راه‌های جبران کمبود آب و بهره‌وری محصول کاهش سطح زیر کشت است، کاهش سطح زیر کشت عقلانی و منطقی است.
 
وی عنوان کرد: باید جبران مدیریت بد در کشاورزی که قبلا رخ داده صورت گیرد اگر متخصصان به جایی برسند که صلاح مردم هم باید تشخیص داده شود، قطعا باید همکاری شود.
 
فرماندار رفسنجان تاکید کرد: هر تصمیمی گرفته می‌شود کشاورزان اعتماد کنند و برنامه خود را بر اساس برنامه‌ای که تصمیم‌گیری شده تنظیم کنند از طرفی احتیاط هم باید بشود چرا که سال آینده سال پسته رفسنجان است که این موضوع باید مدنظر قرار گیرد یعنی اولویت متضرر شدن در برداشت محصول و یا حفظ منابع آبی باید انجام شود این دو تشخیص خیلی مهم است.
 
فصیحی هرندی اضافه کرد: باید اقناع عمومی را در نظر گرفت اینکه سال گذشته یک ماه بوده آیا امسال هم یک ماه به پسته خسارتی وارد می‌کند یا خیر موضوع مهمی است.
 
چاه‌موتور‌های کشاورزی رفسنجان از ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر خاموش می‌شوند
مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان نیز در این جلسه اظهار کرد: از سال ۹۳، ۹۴ طرح کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی با خاموشی چاه‌موتور‌ها اجرا شده که فکر می‌کنیم در صرفه‌جویی آب در مصارف کشاورزی موثر است.
 
علی احمدی پور با بیان اینکه آب آینده شهرستان را به مخاطره می‌اندازد که می‌طلبد این موضوع تصمیم‌گیری شود، افزود: چرا پیشنهاد می‌کنیم موتورپمپ‌ها در پاییز و زمستان خاموش شوند پاسخ اینکه به دلیل تأثیر کم و ناچیز در روی درختان پسته است و کشاورزان به این موضوع واقف هستند.
 
وی ادامه داد: وقتی برگ در پاییز و زمستان به خواب می‌رود عملا مکشی از زمین انجام نمی‌دهد و بر اساس آبی که در اندام‌ها موجود است و رطوبت خاک خودش را تا بهار می‌کشاند زمانی که برگ روی درخت می‌آید اختلاف پتانسیل که بین برگ و ریشه ایجاد می‌شود موجب مکش آب از زمین می‌شود.
 
وی تصریح کرد: تنها موضوعی که وجود دارد اینکه درخت در زمستان آب نیاز ندارد، اما زمین آب می‌خواهد در زمستان یک نوبت آب سنگین برای آبشویه باید انجام شود تا املاح و نمکی که محدوده ریشه است شسته شود.
 
مدیر امور منابع آب شهرستان رفسنجان یادآور شد: حداقل با خاموشی یک ماهه ۹۷۰ حلقه چاه فعال کشاورزی که داریم ۴۰ میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.
 
وی خاطرنشان کرد: اگر این خاموشی سه ماه انجام شود می‌توانیم کسری مخزن را جبران کنیم که متأسفانه کشاورزان همکاری نمی‌کنند.
 
احمدی‌پور ادامه داد: تلاش ما برای ماندن منابع آبی شهرستان است منابع آب متعلق به مردم است و وظیفه ما حفاظت از آن است و اگر صرفه‌جویی نشود با نابودی مواجه خواهیم شد.
 
وی عنوان کرد: دو برابر آنچه که باید استفاده کنیم برداشت می‌کنیم یک ماه خاموشی هم ارزشمند است، چون مجبوریم صرفه‌جویی کنیم و نیز باید کنتوربگذاریم تا هر کسی به اندازه برداشت مصرف کند.
 
وی به موضوع آبیاری تحت فشار اشاره کرد و گفت: درصد بالایی از اراضی نیاز به کاهش سطح زیر کشت ندارند، چون با آبیاری تحت فشار تأمین آب می‌شود بعضی جا‌ها با ۱۰ لیتر بر ثانیه ۱۰۰ هکتار سطح زیر کشت برده که در این جا‌ها حتما باید خاموشی صورت گیرد.
 
مدیر امور منابع آب رفسنجان خاطرنشان کرد: هر چه کشاورزی آب نیاز دارد اگر قرار باشد تأمین شود پس هنر مدیریت جهاد کشاورزی چیست باید دنبال راهکار‌های افزایش بهره‌وری رفت نه برداشت از منابعی که رو به اتمام است.
 
احمدی پور تصریح کرد: اگر همه منابع آب مصرف شود و پسته خوبی برداشت شود هنر نکردیم ما در شهر عدم مدیریت آب، سم و کود داریم که باید این مدیریت‌ها صورت گیرد یک ماه خاموشی به عنوان مسکّن برای منابع آبی و کشاورزی است.
 
احمدی‌پور خواستار همکاری نیروی انتظامی در برخورد با متخلفانی که چاه موتور‌ها را یا خاموش نمی‌کنند یا شب‌ها روشن می‌کنند و اطلاع‌رسانی بخشداران شد تا کشاورزان مطلع و نسبت به این موضوع همکاری کنند.
 
گفتنی است: پس از اظهارنظر‌ها در این جلسه، مدیر امور منابع آب رفسنجان گفت: مقرر شد از ساعت ۷ صبح روز جمعه ۱۷ آبان تا ۱۵ آذر موتورپمپ‌های کشاورزی شهرستان به مدت ۲۸ روز خاموش شود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم