رییس انجمن پزشکان عمومی ایران ضمن تاکید بر لزوم مبارزه جدی با نشت و توزیع غیرقانونی متادون در بازار، هولوگرام‌دار شدن این داروها را از وزارت بهداشت خواستار شد.

کد خبر: ۳۵۷۵۰
۱۳:۰۱ - ۳۰ شهريور ۱۳۹۸

دیدارنیوز - دکتر عباس کامیابی رییس انجمن پزشکان عمومی در پنجمین نشست از سلسله نشست‌های موضوعی انجمن پزشکان عمومی ایران با عنوان "مراکز درمان اعتیاد: جدال بقا، چالش ارتقا" و همزمان با شانزدهمین برنامه جامع علمی فصلی این انجمن، ضمن بیان آماری از وضعیت اعتیاد در کشور، عملکرد بیش از ۷۰۰۰ پزشک شاغل در مراکز درمان اعتیاد را با توجه به اهداف تعیین‌شده، موفق دانست و با اشاره به برگزاری نشست «۱۵ سال با متادون» در تیرماه گذشته و بیانیه‌ها و مصاحبه‌های چند ماه گذشته انجمن، بر حمایت کامل انجمن پزشکان عمومی از درمانگران فعال در این حوزه تاکید کرد.

کامیابی با بیان اینکه بر اساس اطلاعات منتشر شده میزان تولید داروی متادون در کشور دو برابر مصرف مراکز درمان بوده است، از آنچه که "تعلل وزارت بهداشت در هولوگرام‌دار کردن و امکان ردیابی این دارو" خواند، انتقاد کرد و خواستار مبارزه جدی با نشت و توزیع غیرقانونی آن شد.

وی با اشاره به این‌که تجربیات مشابه و نظرات کارشناسان درمان اعتیاد نشان می‌دهد واگذاری توزیع داروهای مخدر به داروخانه‌ها احتمال نشت آن را بیشتر خواهد کرد، بر مخالفت انجمن پزشکان عمومی با این تصمیم تاکید کرد و خواهان لغو بند هشت مصوبه اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر شد.

دکتر حمید جمعه‌پور - مدیرکل درمان و حمایت‌های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر نیز در این نشست، عرضه داروهای مخدر در داروخانه‌ها را سوءتفاهم خواند و گفت: در نشست اخیر ستاد مبارزه با مواد مخدر مصوب شد داروخانه‌ها متادون را بین مراکز درمان اعتیاد توزیع کنند که با توجه به نظرات انجمن‌های علمی و کارشناسان درمان اعتیاد، قرار شد نشست کمیته درمان ستاد به تاخیر افتد تا پس از مشاوره با همه صاحب‌نظران، درباره این مصوبه تصمیم‌گیری شود.

وی با بیان این‌که پیشنهاد مصوبه فوق که اعتراض گسترده انجمن‌های علمی و ... را در پی داشت، از سوی وزارت بهداشت بوده است، در عین حال از توقف روند اصلاح پروتکل درمان اعتیاد تا زمان تعیین تکلیف این مصوبه خبر داد.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن پزشکان عمومی، در این نشست همچنین چند تن از اساتید و صاحب‌نظران دانش درمان اعتیاد کشور، عرضه داروهای آگونیست در داروخانه‌ها را با توجه به شرایط کشور امری غیرعلمی و غیرکارشناسی خواندند و معتقد بودند که این امر باعث تعطیلی مراکز درمان اعتیاد و خروج بیماران از چرخه درمان خواهد شد.

در این نشست که با حضور بیش از ۴۰۰ تن از پزشکان درمانگر اعتیاد برگزار شد، همچنین دکتر مجتبی غالبی _ رییس کانون صنفی درمانگران اعتیاد کشور، در سخنانی به دستاوردهای مراکز درمان اعتیاد در دو دهه گذشته پرداخت و سپس اعضای پنل با شنیدن نظرات پزشکان حاضر، به پرسش‌هایی درباره مسایل مرتبط با مراکز درمان اعتیاد، پاسخ دادند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم