مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان گفت: تالاب سوستان به عنوان یک اثر ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.

کد خبر: ۳۵۳۸۵
۱۳:۵۲ - ۲۶ شهريور ۱۳۹۸

ثبت تالاب سوستان گیلان در فهرست آثار طبیعی ملی ایران

دیدارنیوز ـ شهرود امیر انتخابی گفت: تالاب سوستان از تالاب‌های آب شیرین است که در فصول پاییز و زمستان پرآب بوده و در فصل تابستان از آب آن کاسته می‌شود. دور تا دور تالاب از نیزار پوشیده شده، همچنین در داخل و کناره‌های تالاب گیاهان مردابی و درختان جنگلی وجود دارد و در وسط تالاب جزیره‌ای از درختان بلوط به همراه انجیلی وجود دارد.
 
وی ادامه داد: از دلایل اصلی ثبت این اثر وجود مناظر زیبا و بکر، دسترسی آسان وجود زیستگاه آبزیان و پرندگان و همچنین رویش نیلوفر‌های آبی و پسته دریایی در آن بر سطح تالاب می‌توان نام برد.
 
انتخابی با بیان اینکه اوج زیبایی و شکوفایی نیلوفر‌های آبی تالاب مرداد و شهریور است، تصریح کرد: این مزیت‌ها باعث شده تا طبیعت دوستان و گردشگران استقبال قالب توجهی از تالاب داشته باشند.
 
وی افزود: پرونده ثبتی تالاب سوستان در همایش شورای ثبت ملی آثار طبیعی در تاریخ ۵ و ۶ شهریور ماه در بندر انزلی ارائه شد و خوشبختانه تالاب سوستان با تائید هیات داوران شورای ثبت آثار طبیعی به عنوان یک میراث ارزشمند در فهرست آثار طبیعی ملی ایران قرار گرفت.
 
انتخابی خاطرنشان کرد: لوح ثبتی این اثر از سوی وزیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی ارسال خواهد شد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، خاطرنشان کرد: با ثبت این اثر روند حفاظت و معرفی هر چه بیشتر آن تسریع خواهد شد از این رو پس از این به جهت پیشگیری از آتش سوزی ورود به جزیره توسط گردشگران ممنوع بوده و حفاظت از این اثر طبیعی نیز به صورت مردم نهاد و با همکاری دهیاری و شورای اسلامی روستا انجام می‌گیرد.
 
وی گفت: ریختن زباله، ایجاد آتش، شکار پرندگان و هر گونه تخریب ساخت و ساز در اطراف تالاب ممنوع خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم