کارشناس فنی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین گفت: کارآفرین باید در ابتدا به اداره مربوطه مراجعه کرده و مجوز‌های لازم را دریافت کند و سپس مراحل دیگر را یک به یک سپری کند که این امر حداقل دو هفته زمان لازم می‌طلبد.

کد خبر: ۳۴۵۷۵
۱۳:۳۲ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۸

مراحل دریافت تسهیلات در مشاغل خانگی حوزه میراث فرهنگی

دیدارنیوز ـ معصومه طارمی کارشناس فنی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین  اظهار کرد: در ابتدا باید فرد متقاضی برای دریافت مجوز مشاغل خانگی (مستقل یا پشتیبان) متناسب با نوع فعالیت از دستگاه اجرایی کارت شناسایی یا پروانه تولید دریافت کند، در صورتی که رشته فعالیت در گروه مشاغل خانگی قرار داشت می‌تواند با داشتن شرایط لازم اقدام به دریافت مجوز کسب و کار خانگی کند.
 
وی ادامه داد: کارآفرینان برای دریافت مجوز سازمان میراث فرهنگی به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه اقدام می‌کنند که این سامانه مجزا از سامانه مشاغل خانگی است که در ابتدا بررسی می‌کنیم که آیا شغل مربوطه جزو مشاغل مرتبط با میراث فرهنگی است یا خیر.
 
کارشناس فنی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین خاطرنشان کرد: بعد از بررسی و در صورت موجود بودن شغل مورد نظر در مشاغل صنایع دستی فرد کارآفرین در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام می‌کند؛ بعد از آن بازدید انجام و در صورت تأیید مجوز اداره میراث فرهنگی صادر می‌شود.
 
وی اضافه کرد: مدارک و شرایط لازم؛ ابطال تمبر در اداره مالیاتی با معرفی نامه دستگاه اجرایی (میراث فرهنگی)، تکمیل فرم‌های ثبت نام و رضایت سرپرست خانوار، کپی کارت ملی، شناسنامه، یک قطعه عکس ۳*۴ و برای آقایان ارائه کارت پایان خدمت ضروری است.
 
طارمی اشاره کرد: بازدید و بررسی شغل مورد نظر توسط نمایندگان میراث فرهنگی، فرمانداری و اداره کار انجام می‌شود و پس آن پرونده مورد نظر در کارگروه اشتغال شغل مورد نظر بررسی قرار گرفته و برای استفاده از تسهیلات تصمیم گیری می‌شود.
 
وی بیان کرد: پس تایید پرونده فرد به اداره کار شهرستان و پس از آن به اداره کار استان ارجاع داده می‌شود و در صورت تامین اعتبار به بانک عامل، پرونده به نزدیکترین شعبه به محل فعالیت متقاضی ارجاع داده می‌شود.
 
کارشناس فنی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: تمامی مراحل ذکر شده حداقل طی دو هفته انجام می‌شود و از این به بعد است که کار فردکارآفرین شروع می‌شود و باید برای تهیه وثیقه و مدارک لازم جهت تهیه وام اقدام و وام را دریافت کند.
 
وی اظهار کرد: در سال ۹۷ تعداد ۲۶۱ پرونده با مبلغ درخواستی دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان از سوی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به اداره کار ارجاع داده شد که در نهایت با جذب یک میلیارد و ۶۹۲ میلیون تومان اعتبار به ۱۸۷ نفر تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شد که این رقم نسبت به سال ۹۶ رشد ۱۰۰ داشت.
 
طارمی اضافه کرد: از ابتدای سال جاری ۴۴ کارآفرین به بانک معرفی شدند که در نهایت پنج نفر موفق به دریافت ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات کارآفرینی شدند که این اعتبار از اعتبارات باقی مانده سال ۹۷ بود.
 
وی با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال جاری هنوز کسی معرفی نشده است؛ عنوان کرد: طی سال گذشته حداقل تسهیلات پرداختی به هر کارآفرین حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ میلیون تومان بوده است.
 
کارشناس فنی صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین در پایان تشریح کرد: در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ۱۶ گروه رشته آبگینه، بافته‌های داری و غیرداری، پوشاک سنتی، چاپ‌های سنتی، رودوزی سنتی، کاشی سنتی سفال و سرامیک، نساجی سنتی، صنایع دستی دریایی، میناکاری، صنیاع دستی سنگی، ساز‌های سنتی، صنیاع دستی چرمی، صنایع دستی چوبی و حصیری، صنایع دستی فلزی، صنایع دستی کاغذی، طراحی و نقاشی سنتی در رده مشاغل خانگی قرار دارند و تنها با دارندگان این مشاغل تسهیلات پرداخت می‌شود.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم