رئیس انجمن داروسازان استان زنجان گفت: با ساز و کار‌های فراهم شده واکسن آنفلوانزا به اندازه کافی در داروخانه‌های این استان ذخیره سازی شده است و مشکلی در این بخش وجود ندارد.

کد خبر: ۳۴۰۱۹
۱۳:۰۴ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸

تامین واکسن آنفلوانزا در داروخانه‌های زنجان

دیدارنیوز ـ دکتر مهدی بیگدلی افزود: واکسن آنفلوانزا طی شهریور امسال با اقلام دارویی دیگر در بین داروخانه‌های کشور و این استان توزیع و این امکان فراهم شده است تا گروه‌های هدف بدون مواجه با مشکلی نسبت به خرید و تزریق واکسن آنفلوانزا مبادرت کنند.
 
وی افزود: بر این اساس گروه‌های پرخطر شامل افراد بالای ۶۵ سال، کودکان، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های مزمن ریوی، آسم، افراد مبتلا به نارسایی مزمن کلیه و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف‌تری دارند، نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا مبادرت کنند.
 
وی یادآوری کرد: گروه‌های سنی بین ۶ تا ۵۰ سال که به هیچ نوع بیماری مبتلا نیستند، نیز می‌توانند با هدف ارتقای سطح ایمنی بدن از واکسن آنفلوانزا استفاده کنند، اما این نیز نباید شکل افراطی به خود بگیرد.
 
این مسئول ادامه داد: در زمان حاضر واکسن آنفلوانزا توزیع شده در داروخانه‌های استان به صورت چهار و سه ظرفیتی است که هر چند نوع اول به لحاظ کیفیت بهتر است، اما برای تزریق محدودیت سنی وجود دارد و افراد بالای سه سال نمی‌توانند از آن استفاده کنند.
 
وی اضافه کرد: با توجه به این مساله توصیه می‌شود گروه‌های هدف از واکسن سه ظرفیتی استفاده کنند، مگر اینکه پزشک و متخصص مربوطه نوع چهار ظرفیتی آن را تجویز کرده باشد و علاوه بر آن واکسن آنفلوانزای وارد شده کشورمان هلندی است و نسبت به سایر برند‌ها از کیفیت خوبی برخوردار است که از ۱۰ سال گذشته استفاده آن نتیجه خوبی به همراه داشته است.
 
بیگدلی افزود: بیماران می‌توانند این واکسن را از داروخانه‌های استان به قیمت ۳۵ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری کنند که البته این کار منوط به تجویز پزشک مربوطه که البته برخی موارد به دلیل آشنایی دائمی به مشتریان داده می‌شود.
 
وی تاکید کرد: زنان باردار در تمامی مراحل بارداری می‌توانند این نوع واکسن ر اتزریق کنند چرا که این واکسن بدن آنان را ایمن و به سلامت جنین نیز کمک می‌کند.
 
این داروساز گفت: افراد دارای سابقه قبلی و یا حساس به تخم مرغ نباید این نوع واکسن را تزریق کنند.
 
آنفلوانزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفسی است که با تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه تظاهر می‌کند.
 
در این بیماری سرفه اغلب شدید بوده و برای مدتی ادامه می‌یابد، ولی سایر نشانه‌های بیماری بعد از ۲ تا هفت روز خود به خود بهبود می‌یابد.
 
به گفته بیگدلی، در زمان حاضر در این استان بیش از ۲۵۰ داروساز در بخش داروخانه‌های خصوصی، دولتی، بخش دانشگاهی و هیات علمی مشغول به فعالیت هستند و ۱۴۰ داروخانه خصوصی و دولتی و شبه دولتی در سطح استان در حال خدمات رسانی به گروه‌های هدف و مراجعه کنندگان هستند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم