مدیرکل راه و شهرسازی ایلام با اشاره به پشیرفت ۹۸ درصدی حفاری تونل بزرگ کبیرکوه گفت: عملیات حفاری این تونل به زودی پایان می‌یابد.

کد خبر: ۳۳۳۳۰
۰۹:۳۸ - ۰۶ شهريور ۱۳۹۸

مراحل پایانی حفاری تونل کبیرکوه

دیدارنیوز ـ علی اصغر کاظمی اظهار داشت: تونل کبیرکوه شامل تونل اصلی به طول چهار هزار و ۷۰۰ متر، چهار دستگاه تونل دیگر در مجموع به طول ۷۰۰ متر در سمت دره شهر، یک دستگاه تونل ۱۲۵ متری انحراف آب در سمت آبدانان و ۱۴ کیلومتر راه‌های طرفین است.
 
وی افزود: عملیات حفاری این تونل از سمت شهرستان آبدانان پایان یافته و از سمت شهرستان دره شهر نیز یک هزار و ۳۰۰ متر آن حفاری شده است.
 
مدیرکل راه و شهرسازی ایلام با بیان اینکه طی روز‌های آینده عملیات حفاری این تونل به اتمام می‌رسد، یادآور شد: این تونل هم اکنون بیش از ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
کاظمی اعتبار هزینه شده برای عملیات حفاری این تونل بزرگ را بیش از ۱۶۰ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این طرح بزرگ دارای هفت کیلومتر تونل (اصلی و فرعی) و ۱۰ کیلومتر جاده دسترسی است که برای تکمیل آن (تهویه، روشنایی، جاده و تقاطع‌های طرفین) بیش از ۶۰۰ میلیارد دیگرتومان اعتبار نیاز است.
 
وی ادامه داد: با بهره برداری از این پروژه علاوه بر حذف گردنه کبیرگوه بین دره شهر و آبدانان کریدور ارتباطی جهت تردد استان‌های مرکزی ایران با مرز بین المللی چیلات نیز فراهم می‌شود.
 
تونل کبیرکوه شهر‌های جنوب ایلام را ۷۰ کیلومتر به مرکز کشور نزدیکتر می‌کند، احداث این تونل باعث حذف ۳۰۰ پیچ خطرناک و ۲۰ کیلومتر گردنه صعب العبور کبیرکوه می‌شود، همچنین نقش مهمی در کاهش مسیر زائران عتبات عالیات دارد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم