"دیدارنیوز" به بهانه انتخاب مدیرعامل جدید برای پرسپولیس، مروری بر سوابق وی دارد؛

طرفداران سرخ پایتخت با توجه به اینکه انصاری‌فرد از جنس فوتبال و پرسپولیس است و سابقه قابل قبولی نیز در عرصه مدیریت ورزشی دارد، امیدوارند در دوره جدید، اوضاع نابسامان باشگاه پرسپولیس، سروسامانی پیدا کند و مدیرعامل جدید با تمام مصائبی که در انتظارش هست بتواند به آرزوی دیرینه طرفداران پرسپولیس رنگ واقعیت ببخشد. چه کسی می‌داند شاید در دومین قهرمانی پرسپولیس در سطح قاره کهن باز هم ردی از انصاری‌فرد بجا بماند.

کد خبر: ۳۳۲۸۸
۱۷:۲۲ - ۱۲ شهريور ۱۳۹۸

انصاری‌فرد؛ مردی از جنس پرسپولیس

دیدارنیوز ـ مسلم تهوری: دوران ایرج عرب مصادف شد با دوگانه پرسپولیس؛ اما هیچ کس از اهالی فوتبال برای مدیرعامل پرسپولیس در ثبت دوگانه، سهم قابل ملاحظه‌ای قائل نبود. پایان فصل پیش با کناره‌گیری مربی محبوب سرخ‌ها همراه شد. اتفاقی که خشم طرفداران پرسپولیس را به همراه داشت. تجمع طرفداران جلوی باشگاه و اعتراض به هیئت مدیره و شخص مدیرعامل از عواقب این اتفاق بود.


انتخاب گابریل کالدرون به جای برانکو ایوانکوویچ و حفظ شاکله اصلی تیم و انتقال بازیکنان ملی‌پوشی چون وحید امیری و محمدحسین کنعانی‌زادگان نیز باعث نشد رابطه مدیرعامل و تماشاگران بهبود یابد. ظاهرا تنها راه‌حل، خروج مدیرعامل سرخ‌ها بود و بس.


چندی پیش که هوای باشگاه پرسپولیس به این میزان ابری نشده بود ایرج عرب از سختی کار در باشگاه پرسپولیس گفت و خواهان استعفا شده بود. آن روز‌ها با استعفای وی موافقت نشد اما پس از انتقال مربی محبوب سرخ‌ها به الاهلی عربستان، همگی خواستار استعفای مدیرعامل باشگاه بودند و ایرج عرب که پیش از این خواهان کناره‌گیری از باشگاه بود به طرز تعجب آوری مقاومت می‌کرد. مقاومت بی حاصلی که همگان باور داشتند تا شروع بازی‌ها بیشتر دوام نخواهد آورد؛ چرا که جو سکو‌های ملتهب آزادی خیلی از معادلات را بر هم خواهد زد و مقاومت‌ها را در هم خواهد شکست؛ و صد البته شعار‌های منشوری سکو‌های سرخ، تنها گریبانگیر ایرج عرب نخواهد بود و پای بسیاری دیگر را هم به وسط خواهد کشاند.


مسئولان ارشد وزارت ورزش و جوانان با توجه به شرایط پیش‌رو بیش از این دست دست کردن را به صلاح ندیدند و با استعفای پیشین ایرج عرب موافقت کردند و مردی از جنس پرسپولیس را بر مسند مدیرعاملی سرخ‌ها انتخاب کردند.


خبر کوتاه و برای جماعت سرخ، مسرت بخش بود. ایرج عرب رفت و محمدحسن انصاری‌فرد جایگزین وی شد.


انصاری‌فرد از مدیران ورزشی فوتبال ایران است که پیش از این سابقه مدیریت پرسپولیس و راه‌آهن را بر عهده داشته و تجربه خوبی در مدیریت ورزشی دارد.
 
مدیرعامل جدید سرخ‌ها که سابقه بازی در تیم‌های شاهین، هما و کشاورز تهران را در کارنامه دارد طی سال‌های ۶۴ تا ۷۱ بازیکن پرسپولیس بوده و پس از آن به کار مربیگری روی آورده است. وی در فینال مسابقات جام در جام باشگاه‌های آسیا زننده گل برتری تیم پرسپولیس مقابل المحرق بحرین بود. 
 
او در تیم‌های فتح تهران، پایانه‌های اصفهان و پارت‌سازان خراسان مربیگری کرده و پس از آن سرمربی تیم ملی فوتسال ایران شد. می‌توان به نوعی درخشان‌ترین دوران مربیگری او را در ۲ سالی که هدایت تیم ملی فوتسال را برعهده داشت جستجو کرد. او مدتی نیز سرمربی تیم فوتسال پرسپولیس و تام ایران خودرو بود و پس از آن پایش مجددا به فوتبال باز شد و مدیرعاملی پرسپولیس را در اختیار گرفت.


انصاری‌فرد؛ مردی از جنس پرسپولیس

 

دوران مدیریت ۱۷ ماهه انصاری‌فرد در پرسپولیس اگرچه موفقیت ورزشی به همراه نداشت، ولی سرشار از تصمیمات مهم بود که هنوز در خاطر طرفداران پرسپولیس باقی مانده است.
 
انصاری‌فرد ابتدا آری هان هلندی را به عنوان سرمربی به پرسپولیس آورد و سپس با مصطفی دنیزلی ادامه داد. تیم بحران زده پرسپولیس با مصطفی دنیزلی به فینال جام حذفی رسید که با ناداوری برابر سپاهان به نایب قهرمانی جام حذفی بسنده کرد. حضور مصطفی دنیزلی در پرسپولیس رتبه سوم جدول را برای سرخ‌های پایتخت به همراه داشت.
 
وی همچنین بازیکنان مطرحی مثل حسین کعبی و علیرضا نیکبخت‌واحدی را جذب کرد که خرید‌های پر سر و صدای آن دوران بودند. خصوصاً جذب نیکبخت از استقلال یکی از پر سر و صداترین خرید‌های تاریخ این باشگاه است.
 
یکی از اتفاقات مثبت دوران انصاری‌فرد در پرسپولیس، برگزاری دیدار باشکوه برای خداحافظی احمدرضا عابدزاده است. در آن مقطع با حضور تیم بایرن مونیخ در تهران و در حضور ستارگان این تیم، عابدزاده از میادین فوتبال خداحافظی کرد و شاید تنها خداحافظی باشکوهی باشد که برای یک ستاره در فوتبال ایران در چند دهه اخیر برگزار شده است. حضور بایرن مونیخ در تهران در شرایطی اتفاق افتاد که فدراسیون قدرتمند محمد دادکان قادر نبود برای آماده سازی تیم ملی، حریفان تدارکاتی مناسبی را به تهران بکشاند.
 
محمدحسن انصاری‌فرد در دوره مدیریت ۱۷ ماهه‌اش در پرسپولیس تصمیم‌های نافرجامی هم داشت که در این میان کمترین تقصیر متوجه او بود.
 
تلاش برای خرید ورزشگاه شهدای شهر قدس از تصمیم‌های بزرگ وی بود. ورزشگاهی که در اختیار پرسپولیس قرار گرفت و حتی در آن ورزشگاه، پرسپولیس تمرین هم کرد، اما بنا به دلایلی این ورزشگاه به پرسپولیس داده نشد. این روزها تیم فوتبال پیکان بازی‌های خود را در این ورزشگاه انجام می‌دهد.
 
در راستای اقدامات درآمدزا، انصاری‌فرد پای مهندس «حسین ثابت» صاحب وقت هتل بزرگ داریوش را به پرسپولیس باز کرد. در آن روز‌ها از جای دیگری با حضور مهندس ثابت در پرسپولیس مخالفت شد و انصاری‌فرد چاره‌ای جز تمکین نداشت و یکی از طرح‌های اقتصادی و درآمدزای او ابتر ماند.
 
انصار‌ی‌فرد پس از جدایی از پرسپولیس، مدتی در راه‌آهن مدیریت کرد. وی پیش از حضور در پرسپولیس رئیس کمیته فنی فوتسال بود که به دلیل انتصاب محمدرضا ساکت از سمت خود استعفا کرد.
 
امروز در شرایطی مدیریت باشگاه پرسپولیس برعهده انصاری‌فرد قرار گرفته که علاوه بر بدهی سنگین به کادر مربیگری پیشین، باشگاه به تعهدات جاری خود در قبال کادر مربیگری جدید و بازیکنان عمل نکرده است. بدهی‌های انباشته شده پرسپولیس اگر به سرعت سروسامان نگیرند احتمال حذف باشگاه از رقابت‌های آسیایی را به دنبال خواهد داشت.
 
وضعیت تیم‌های پایه باشگاه نیز به هیچ عنوان امیدبخش نیست. محمد پنجعلی مدیر تیم‌های پایه معتقد است که باشگاه باید در این قسمت سرمایه‌گذاری کند تا تیم بزرگسالان در آینده بتواند از داشته‌های آن بهره‌برداری کند. این امر مستلزم سرمایه‌گذاری مناسب در رده‌های پایه است؛ اتفاقی که در دوره مدیریت ایرج عرب نیفتاده است.
 
طرفداران سرخ پایتخت با توجه به اینکه انصاری‌فرد از جنس فوتبال و پرسپولیس است و سابقه قابل قبولی نیز در عرصه مدیریت ورزشی دارد، امیدوارند در دوره جدید، اوضاع نابسامان باشگاه پرسپولیس سروسامانی پیدا کند و مدیرعامل جدید با تمام مصائبی که در انتظارش هست بتواند به آرزوی دیرینه طرفداران پرسپولیس رنگ واقعیت ببخشد. چه کسی می‌داند شاید در دومین قهرمانی پرسپولیس در سطح قاره کهن باز هم ردی از انصاری‌فرد بجا بماند.
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم