رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم گفت: صفحه اینستاگرام دانشگاه قم تنها به دلیل استفاده از لینک پیام‌رسان ایرانی ایتا، محدود و مسدود شد.

کد خبر: ۳۲۸۲۸
۱۴:۱۹ - ۰۲ شهريور ۱۳۹۸

درج لینک «ایتا»، صفحه اینستاگرام دانشگاه قم را مسدود کرد

دیدارنیوز ـ حمیدرضا ابراهیمی عنوان کرد: سیاست دانشگاه قم، حضور و استفاده حداکثری از رسانه‌ها و فضای مجازی است و بر همین اساس دانشگاه قم در چند سال اخیر در فضای مجازی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی حضور فعالی داشت.
 
وی افزود: با توجه به ابلاغیه دولت در اردیبهشت ۹۷ مبنی بر حضور دستگاه‌های دولتی در پیام رسان‌های ایرانی و توقف فعالیت در تلگرام، دانشگاه قم فعالیت خود را در تلگرام پایان داد و در پیام‌رسان‌های ایرانی مشابه به فعالیت پرداخت و اتفاقا تعداد مخاطبین خوبی عضو کانال دانشگاه در پیام‌رسان‌های ایرانی شدند و این آمار از تعداد اعضا در تلگرام بیشتر شد.
 
رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم بیان کرد: همچنین با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در اینستاگرام وجود داشت، دانشگاه قم فعالیت گسترده و خوبی را در این فضا داشت، ولی از حدود یک ماه گذشته محدودیت‌هایی در صفحه اینستاگرام دانشگاه ایجاد شد که جای تعجب داشت.
 
وی ادامه داد: با بررسی و مشاوره از متخصصین امر، مشخص شد که استفاده از لینک پیام رسان ایرانی ایتا در صفحه معرفی دانشگاه، دلیل محدودیت صفحه دانشگاه قم از سوی اینستاگرام بوده است و به همین دلیل صفحه محدود و مسدود شد.
 
ابراهیمی تصریح کرد: این موضوع برای مجموعه دانشگاه باور پذیر نبود، ولی بررسی دقیق‌تر نشان دهنده و تایید کننده این موضوع بود که اینستاگرام لینک پیام رسان ایرانی ایتا را به عنوان لینک مخرب شناسایی می‌کند و استفاده از آن باعث ایجاد محدودیت و مسدود شدن صفحه خواهد شد و همچنین پس از مدتی اینستاگرام حتی اجازه قرار دادن لینک این پیام‌رسان در صفحه معرفی صفحات را نیز نمی‌دهد.
 
**ایتا یک پیام‌رسان دانشگاهی است 
وی اضافه کرد: اینکه اینستاگرام به چه دلیلی لینک این پیام رسان ایرانی که متعلق به یک شرکت دانش بنیان است و ارتباطی با بخش دولتی ندارد، مخرب می‌داند و آن را تحریم کرده مشخص نیست؛ پیام رسان ایتا از مراکز رشد یافته مرکز رشد دانشگاه قم بوده است و توسط متخصصین جوان و متعهد اداره می‌شود، ایتا یک پیام‌رسان دانشگاهی و برآمده از دانشگاه است و یکی از دلایل فعالیت دانشگاه قم در این پیام‌رسان، به همین دلیل است.
 
**مسدود کردن صفحه یک مرکز علمی قابل توجیه نیست 
رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم اظهار کرد: محدود و مسدود کردن صفحه یک مرکز علمی و آکادمیک که تنها اخبار دانشگاه را پوشش می‌داد به دلیل استفاد از لینک کانال همان مجموعه، اقدامی بسیار ناشایست و خلاف آزادی بیان است.
 
وی خاطرنشان کرد: این اقدام از کسانی که مدعیان آزادی بیان در جهان هستند، خلاف انتظار است و به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و دانشگاه قم این اقدام را محکوم می‌کند.
 
**فعالیت در پیام‌رسان خارجی، محدودیت دارد 
ابراهیمی تاکید کرد: مسدود شدن صفحه اینستاگرام دانشگاه قم نشان دهنده این است که هرچقدر در زمین پیام‌رسان‌های خارجی کار کنیم و کار را توسعه دهیم، بازهم در یک کیسه کاملا محدود فعالیت کرده‌ایم، زیرا که تمام اختیارات در این فضا، خارج از حیطه ما است و طبق قواعدی که هیچ نقشی در آن نداریم باید رفتار کنیم.
 
**لزوم استفاده و حمایت از پیام رسان داخلی 
وی گفت: باید مانند دیگر کشور‌های پیشرفته به دنبال این باشیم که پیام رسان‌ها را در داخل کشور مدیریت کنیم تا شاهد این موضوع نباشیم که فعالیت‌ها خارج از حوزه مدیریت‌ما مدیریت و سازمان‌دهی شود؛ باید از ظرفیت فضای مجازی داخلی که بستر مناسبی را برای کشور ایجاد می‌کند، استفاده کنیم و از تهدیدات فضای مجازی دور بمانیم و در یک فضای امن و آزاد فعالیت کنیم.
 
**داده‌های اطلاعاتی، یکی از منابع مهم ملی 
رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم عنوان کرد: امروز یکی از منابع مهم ملی، داده‌های اطلاعاتی است که بسیار ارزشمند است و حاوی اطلاعات و آمار مهمی است که متاسفانه مجموعه‌هایی از خارج کشور از آن سوء استفاده می‌کنند که این موضوع برای امنیت ملی و آرامش شهروندان خطرناک است.
 
وی در خصوص برنامه دانشگاه قم برای ادامه فعالیت در اینستاگرام بیان کرد: در این زمینه تابع سیاست‎های کشور هستیم و تا زمانی که استفاده از این فضا قانونی باشد، فعالیت خواهیم کرد.
 
ابراهیمی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مخاطبین از طریق اینستاگرام با دانشگاه ارتباط دارند، پس از رفع محدودیت‌ها، فعالیت در این فضا ادامه خواهد یافت و همچنین به صورت همزمان در یک برنامه مشابه داخلی فعالیت خواهیم کرد و از ظرفیت‌های داخلی غافل نخواهیم شد.
 
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم