در نهایت هنگام اذان صبح دیروز خانواده استاد نجفی را از چوبه دار دور کردند. مسعود استاد نوشت: «قصه ما به سر رسید، قصه‌تان بی غصه باد. جناب نجفی، به خبرسازان هم‌خطی خود گفتی که صداهایت را نهاد امنیتی به همسرت می‌داد و ظن پرستو بازی را با کمک خبررسان‌هایت چرخاندی. بدان و آگاه باش پرستوی شما کلاغی بود و در قامت شخص مورد اطمینانت که دست بر قضا در دادگاه هم حضور داشت این مهم را انجام می‌داد و در تماس‌های شما، فایل‌های خاله زنانه را به همسرت می‌رساند که اگر مایل بودی در یک جلسه خصوصی، اسم شخص را به شما خواهم گفت بلکه در ملأ عام آبرویی از کسی نریخته باشیم

کد خبر: ۳۲۰۸۴
۱۲:۲۴ - ۲۴ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز - مطهره شفیعی: خانواده میترا استاد در نهایت راضی به قصاص دامادشان یعنی محمدعلی نجفی نشدند. این بخشش در افکار عمومی بازتاب گسترده‌ای داشت به طوری که این اقدام خانواده استاد با واکنش مثبت جامعه مواجه شد.
 
۷ خرداد بود که خبر رسید میترا استاد به قتل رسیده است و در ابتدا خبری از محمدعلی نجفی نبود، اما پس از ساعاتی نجفی که به قم سفر کرده بود بازگشت و اعتراف به قتل میترا استاد کرد. باز هم برخی باور نکردند چرا که شخصیت ارائه شده از سوی نجفی در دورانی که وزیر آموزش و پرورش بود تا زمان‌هایی که تصدی مشاورت رئیس جمهور، ریاست سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری و... را بر عهده داشت جز مدارا از او ندیده بودند پس برایشان سخت بود که باور کنند او همسر دوم خودش را به ضربه گلوله کشته است. به هر حال دادگاه رسیدگی به اتهام نجفی برگزار شد که نجفی در یکی از جلسات دادگاه ضمن تشریح نحوه قتل میترا اظهار داشت: «امیدوارم توضیحاتم از گمانه زنی‌هایی که به غلط توسط برخی مسئولان و دیگران انجام شده کاسته باشد. من توضیح دادم که این ازدواج به‌دلیل اینکه با دقت انجام نشده بود من هم مقصر بودم زیرا سنم بیشتر بود و من تجربیات بیشتری داشتم. امیدوارم خداوند از گناهان ما درگذرد و امیدوارم دادگاه تصمیم درستی بگیرد. این مصیبت‌ها ممکن است در زندگی همه پیش بیاید تا اینکه در آخرین جلسه که ۳۱ تیر برگزار شد، وکیل نجفی اظهار داشت: «موکلم در تاریخ ۹۸/۳/۹ در اعترافات خود گفته که شلیک بدون اراده بود و در تاریخ ۹۸/۳/۱۲ گفته کنترلی روی اسلحه نداشتم و برای اینکه ثابت کنیم شلیک غیر ارادی بوده دلایلی داریم که یکی از دلایل اظهارات سرگرد عزتی کارشناس صحنه جرم است. سرگرد عزتی در تاریخ ۹۸/۴/۲۶ در دادگاه گفت که محل اصابت گلوله نشان می‌دهد که متهم تعادل نداشته است. علاوه بر اینکه متهم به دفعات اقرار به قتل شبه عمدی دارد بلکه از نظر علمی هم ثابت می‌شود که این قتل غیرعمدی است.»، اما دادگاه این استدلال را نپذیرفت و ۸ مرداد ماه سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد: «دادگاه «قتل عمد» را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص، چون حق‌الناس است حکم به قصاص صادر کرده است.» دادگاه در مورد «ایراد صدمه غیر موثر در قتل» رای برائت صادر کرد و در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم کرده است.»

روند طی شده برای کسب رضایت

مسعود استاد برادر مقتول پس از پایان نخستین جلسه محاکمه محمدعلی نجفی شهردار اسبق تهران در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به اتهام قتل میترا استاد گفت: «ما خواستار اجرای دقیق قانون توسط دادگاه هستیم و از قصاص نمی‌گذریم» چند روز پس از صدور حکم قصاص محمدعلی نجفی به جرم قتل همسرش میترا استاد، وکیل متهم از روند مثبت مذاکرات برای جلب رضایت اولیای دم خبر داد. حمیدرضا گودرزی گفت: با خانواده مقتول دیدار داشته و برای جلب رضایت آن‌ها از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد. ۱۴ مرداد مسعود استاد در واکنش به اینکه «شایعاتی در خصوص شرایط بخشش و دریافت دیه از سوی شما وجود دارد. آیا بواقع شما برای بخشش درخواست مبالغ میلیاردی کرده‌اید؟» گفت: «به هیچ عنوان در جلسه ما صحبتی از پول به میان نیامد. من کماکان نظرم بر قصاص است مگر اینکه اتفاقی بیفتد و کمی وضعیت روحی‌ام آرام‌تر شود و بتوانم به این موضوع فکر کنم. البته احساس می‌کنم که اگر با قصاص جان کسی را بگیرم من هم قاتل هستم. وی در پاسخ به این سوال که «زمانی که آرام شدید چه شرطی برای بخشش خواهید داشت؟» اظهار داشت: «هنوز در این مورد فکری نکرده‌ام و در صورت رسیدن به آن شرایط تعیین تکلیف را به عهده پدر و مادرم و مهیار می‌گذارم. البته حرف‌های زیادی در رابطه با پول گفته‌اند. ولی آنچه می‌دانم این است که هر تصمیمی بگیرم فقط به رضای خدا فکر می‌کنم. از دوستان هم می‌خواهم اجازه دهند که خانواده مرحومه با آرامش تصمیم بگیرند و از دخالت پرهیز کنند.»

پایان پرونده با رضایت خانواده استاد

در نهایت هنگام اذان صبح دیروز خانواده استاد نجفی را از چوبه دار دور کردند. مسعود استاد نوشت: «قصه ما به سر رسید، قصه‌تان بی غصه باد. جناب نجفی، به خبرسازان هم‌خطی خود گفتی که صداهایت را نهاد امنیتی به همسرت می‌داد و ظن پرستو بازی را با کمک خبررسان‌هایت چرخاندی. بدان و آگاه باش پرستوی شما کلاغی بود و در قامت شخص مورد اطمینانت که دست بر قضا در دادگاه هم حضور داشت این مهم را انجام می‌داد و در تماس‌های شما، فایل‌های خاله زنانه را به همسرت می‌رساند که اگر مایل بودی در یک جلسه خصوصی، اسم شخص را به شما خواهم گفت بلکه در ملأ عام آبرویی از کسی نریخته باشیم. اما در مورد خودم که روزی سردار گمنام و روزی سردار سپاه نام گرفتم، می‌گویم که الان نه شغلی دارم و نه رسمی که از کسی گرفته باشم. فقط فرزند روستازاده‌ای به نام کاکابرار از دیار کرمانشاهانم. از کودکی از پدر و مادرم مهرورزی آموختم و تا درجه دکتری تخصصی هواوفضا در معتبرترین دانشگاه‌های کشور و بدون رانت تحصیل کردم. در بهمن سال ۹۳ خانه هواوفضای ایران را در شهرداری تهران تأسیس نمودم و الان نیز فقط مدرس دانشگاه هستم. و، اما در آخر داستانمان به واسطه پادرمیانی بزرگان کرمانشاه و کشور و همچنین وکلای عزیزمان آقای مسعود افرازه و محمود حاجلویی، پدرم، مادرم و مهیارمان آقای محمدعلی نجفی را بخشیدیم و از خون عزیزمان گذشتیم و خرسندیم که هیچ معامله‌ای با خون آن بزرگوار نکردیم و امیدوارم آقای محمدعلی نجفی در این چند صباح باقی مانده، به دور از سیاست، به تزکیه نفس بپردازد. اجر همه خیرخواهان و هدایت همه بدخواهان به راه راست را از درگاه خداوند متعال مسالت دارم.»

اعتراض وکیل نجفی

وکیل مدافع محمدعلی نجفی با بیان اینکه قتل میترا استاد را شبه عمد می‌داند، گفت که با وجود اعلام گذشت اولیای دم مقتول، به رای صادره از سوی شعبه ۹ دادگاه کیفری یک تهران درباره این پرونده، اعتراض می‌کند. «فرجام‌خواهی» می‌کنیم تا «جنبه عمومی جرم» منتفی شود.

شاید ۳ سال حبس برای نجفی

عضو هیأت مدیره انجمن آیین دادرسی مدنی ایران از احتمال ۳ سال حبس برای قاتل عفو شده (محمدعلی نجفی) خبر داد. احمد محمدی سهروردی در رابطه با اعلام رضایت و بخشش نسبت به محمدعلی نجفی به عنوان فردی که مرتکب قتل عمد شده گفت: احتمال ۳ سال حبس برای قاتل عفو شده می‌رود. وی در مورد اینکه در شرایط فعلی که اولیای دم رضایت داده‌اند باز هم می‌توانند دیه گرفته یا پولی میانشان رد و بدل شود، افزود: اولیای دم می‌توانند رضایت دهند این موضوع یک حق است و می‌توانند کمتر از دیه معادل یا بیشتر از آن را بگیرند یعنی می‌توانند بالاتر از رقم دیه بخواهند و این حدی ندارد. در قانون آمده چیزی که رضایت درونی اولیای دم را تأمین کند. بنابراین می‌تواند حتی رقم میلیاردی هم شود. به نظر می‌رسد محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران پس از گرفتن «گذشت» از اولیای دم همسرش میترا استاد، در آستانه آزادی از زندان قرار گرفته است؛ زیرا به نظر به خاطر شخصیت، نوع جرم و خدمات نجفی، بسیار بعید است دادگاه، او را به خاطر جنبه عمومی جرم، مجددا محکوم کند.

توضیح وکیل نجفی درباره احتمال آزادی او

وکیل محمدعلی نجفی می‌گوید عرف قضایی اقتضا می‌کند به دلیل گذشت اولیای دم، متهم به قتل، با قرار تامین مناسب از زندان آزاد شود. به گفته حمیدرضا گودرزی، دادگاه می‌تواند با فک قرار بازداشت موقت متهم به قتل، او را با قرار دیگری، از زندان آزاد کند.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم