«محمد وحدتی‌هلان» نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

ما از طریق مجلس، نظارت و اقدامات لازم را برای جلوگیری از این آسیب اجتماعی انجام خواهیم داد زیرا این اتفاقات، جامعه را به سمت بی‌بند و باری کشانده و مسائلی را در کشور مرسوم کرده که آسیب‌های بیشتری نسبت به سایر معضلات اجتماعی دارند و مطمئناً این رویکرد‌ها برای یک کشور اسلامی مثل ایران پرهزینه‌تر است.

کد خبر: ۳۱۸۰۳
۱۳:۲۵ - ۲۱ مرداد ۱۳۹۸
دیدارنیوز ـ تسهیلات وام ازدواج در بودجه سال ۹۸ برای هر یک از زوجین از ۱۵ میلیون تومان به ۳۰ میلیون تومان افزایش یافت (در مجموع ۶۰ میلیون تومان) ولی با توجه به مشکلات بی‌حد و حصر اقتصادی جامعه، این مبلغ هیچ‌گاه نتوانست و نمی‌تواند گره از مشکل جوانانی که قصد ازدواج دارند را باز کند.

هرچند این وام، کاربرد لازم برای ازدواج جوانان را ندارد، اما عده‌ای با نیت‌های ناپاک را وادار به آن کرده که به نحو دیگری از این مبلغ بهره ببرند. از این‌رو افرادی برای گرفتن این وام، روی به ازدواج‌های کاذب و صوری می‌آورند تا شاید به واسطه این تسهیلات بتوانند برخی مشکلات اقتصادی خود را حل کنند.

در همین خصوص، محمد وحدتی‌هلان نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به دیدارنیوز گفت: متاسفانه اخیراً افرادی که نیاز به تسهیلات دارند برای حل مشکلات خود به سمت ازدواج‌های کاذب می‌روند که پس از ثبت ازدواج و دریافت وام، وصلت خود را بر هم زده و طلاق می‌گیرند.

وی ادامه داد: این معضل، عمر طولانی ندارد و از چند ماه گذشته تا به امروز افزایش پیدا کرده است که ضرورت دارد دستگاه‌های مسئول و ناظر، هرچه سریع‌تر به موضوع ورود پیدا کنند و پیش‌بینی‌های لازم برای جلوگیری از گسترش این ناهنجاری را انجام دهند، زیرا هرچه مسیر‌هایی که برای دور زدن قانون است بیشتر شود، بحران‌های اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند و اثرات مخرب آن به مرور در خانواده‌ها دیده خواهد شد.
 

ازدواج صوری برای دریافت وام ازدواج، تبعات منفی اجتماعی و حتی امنیتی برای کشور خواهد داشت
 
وحدتی تصریح کرد: راهکار‌ها باید به گونه‌ای باشد تا افرادی که به لحاظ مالی مشکل دارند تن به چنین کار‌هایی ندهند، زیرا آسیب و اثرات اجتماعی ازدواج صوری به مراتب بیشتر از آن مشکل اقتصادی است که گریبان فرد را گرفته است.

وی عنوان کرد: همه مسئولان کشور باید واقعیت‌های کشور را بپذیرند و سپس روی به تصمیم‌گیری بیاورند. ما نباید صورت مساله را پاک کنیم، زیرا مشکلات اقتصادی و معیشتی، شرایط زندگی را بر مردم سخت کرده و اگر می‌بینیم که عده‌ای چنین مسیری را در دستور کار خود قرار می‌دهند به خاطر ناچاری است. پس دولت و مجلس باید تدابیری بیاندیشند که افرادی که از لحاظ مالی در شرایط خوبی نیستند مورد حمایت قرار گرفته و همچنین بانک‌ها باید در پرداخت تسهیلات به این افراد، کمی مهربان‌تر باشند و جلوی سخت‌گیری‌های همیشگی را بگیرند. گاهی خود ما روندی را در پیش می‌گیریم که نه تنها مشکلات کمتر نمی‌شود که حتی بیشتر هم می‌شود. متاسفانه نحوه پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها همیشه با انتقادات جدی روبرو بوده و اگر در آینده نزدیک، اصلاح ساختار صورت نگیرد بیش از پیش شاهد چنین اتفاقات ناخوشایندی خواهیم بود.

نایب رییس کمیسیون اجتماعی مجلس یادآور شد: ما از طریق مجلس، نظارت و اقدامات لازم را برای جلوگیری از این آسیب اجتماعی انجام خواهیم داد زیرا این اتفاقات، جامعه را به سمت بی‌بند و باری کشانده و مسائلی را در کشور مرسوم کرده که آسیب‌های بیشتری نسبت به سایر معضلات اجتماعی دارند و مطمئناً این رویکرد‌ها برای یک کشور اسلامی مثل ایران پرهزینه‌تر است.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: هر چقدر سود وام بانکی کاهش یابد به نفع مردم و حتی به نفع بانک‌ها است و در نظام بانکی و نظام توسعه کشور نیز مفید فایده واقع خواهد شد. از طرفی مشکل فقط کاهش سود نرخ وام بانکی نیست، بلکه عدم آگاهی مردم از سایر وام‌ها هم مزید بر علت شده است، زیرا علاوه بر وام ازدواج، وام‌هایی تصویب شده‌اند که با نرخ بهره کم (۴ درصد) ارائه می‌شود که خیلی از افراد جامعه از آن بی‌اطلاع هستند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: ازدواج صوری برای تصاحب وام ازدواج به دغدغه نمایندگان مجلس تبدیل شده و از این‌رو نه تنها در کمیسیون اجتماعی مجلس بلکه به کمک همه همکاران به طور جدی به این مساله و موضوع، ورود خواهیم کرد، زیرا گسترش این پدیده می‌تواند تبعات منفی اجتماعی و حتی امنیتی برای کشور داشته باشد.
 
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم