ساکنان روستای العوجه، زادگاه صدام، دیکتاتور عراق انتظار دارند پس از پنج سال آوارگی به منازل خود بازگردند. به دنبال اشغالگری استان صلاح‌الدین در سال ۲۰۱۴ توسط گروه تروریستی داعش ساکنان این روستا مجبور به ترک منازل خود شدند.

کد خبر: ۲۹۸۴۲
۱۲:۴۱ - ۲۶ تير ۱۳۹۸

دیدارنیوز - به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، اطلاعات موجود درباره العوجه حاکی از آن است که مقامات محلی در صلاح‌الدین و فرماندهی حشد شعبی مستقر در این منطقه توافق کرده‌اند تا اهالی العوجه پس از اصلاح زیرساخت‌های آن، تدریجاً به روستای خود بازگردند. در این روستا قبیله البوناصر که پسرعموهای صدام هم وابسته به این عشیره هستند، زندگی می‌کنند.

روستای العوجه در کرانه غربی رود دجله در استان صلاح‌الدین و حدود ۱۳ کیلومتری جنوب شهر تکریت واقع شده است.

احمد الکریم، رئیس شورای استان صلاح‌الدین تأکید کرد، شرایط برای بازگرداندن آوارگان در عموم مناطق این استان با همکاری نیروهای حشد شعبی مهیا شده است. همه اقدامات برای بازگشت آوارگان روستای العوجه طی روزهای آتی تکمیل خواهد شد.

فلاح الندا، پسر شیخ عشیره البوناصر در واکنش به توافق بر سر بازگشت اهالی این عشیره به محل زندگی خود در العوجه می‌گوید: تا الان این مساله روشن نیست. ما از ابومهدی المهندس یکی از رهبران حشد شعبی اجازه بازگشت اهالی العوجه را شنیده‌ایم اما تا الان مشخص نیست که چه مکانیزم و شیوه‌ای در پیش گرفته خواهد شد و اینکه چه چیزی از اهالی این روستا خواسته شده و پس از آنچه اتفاقی رخ می‌دهد.

الندا که از چند سال پیش با خانواده خود در اقلیم کردستان زندگی می‌کند، می‌گوید: فرمانده عملیا دستور بازگشت را به آن‌ها اطلاع داده است اما نیروهای مرکز پلیس که قرار است در العوجه افتتاح شود، پس از اینکه حشد شعبی اعلام کرد، نامه رسمی برای آغاز کار جدید این نیروها دریافت نکرده است، دست از پا درازتر بازگشتند.

وی می‌گوید: شاید این مساله به اقدامات پیش از بازگشت اهالی روستا مربوط باشد، زیرا یگان‌های نظامی نیز برای انتقال تجهیزات خود و تخلیه این منطقه به زمان نیاز دارند اما ما امیدواریم این بار مساله بازگشت اهالی جدی باشد، چرا که پیش از این هم طی سال‌ها این اخبار را شنیده‌ایم اما در واقعیت هیچ اقدامی صورت نگرفت.

مروان الجباره، سخنگوی عشایر صلاح‌الدین هم می‌گوید: قرار است پلیس این استان سه‌شنبه آتی منطقه العوجه را از نیروهای حشد شعبی تحویل بگیرد. ایست بازرسی این هیئت از ورودی این شهر برداشته شده و مرکز داخلی پلیس جایگزین آن شده است.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم