«علیرضا شریفی یزدی» کارشناس حوزه خانواده در گفتگو با "دیدارنیوز":

سوق یافتن جامعه به سمت مدرنیته از جمله دلایل این مسئله است. از زمانی که زنان توان کسب درآمد در خارج از خانه را پیدا کرده‌اند، نقش‌ها قدری دچار تغییر شده است. دلیل دیگری که مردان، کار خانه را به خارج از آن ترجیح می‌دهند، بیکاری آن‌ها است که این دوران گذار محسوب می‌شود و موقتی است. تحصیل را هم می‌توان به عنوان یکی از مواردی که سبب می‌شود مردان، کار خانه را به خارج از آن ترجیح دهند، مورد توجه قرار داد.

کد خبر: ۲۹۵۸۳
۱۷:۰۲ - ۰۹ مرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز ـ روزگاری اگر مردی به جای زن در خانه مشغول به کار بود و زن به جای مرد دارای شغل در خارج از خانه، بسیار تعجب برانگیز به نظر می‌رسید و در برخی موارد، حتی آن را به عدم غیرت مرد نسبت می‌دادند، اما این روز‌ها با وجود آنکه برای ایرانی‌ها چنین رفتار‌هایی هنوز عادی نشده است، ولی رشد آن را ولو بسیار کم شاهد هستیم، بطوریکه جامعه‌شناسان و پژوهشگران از گسترش پدیده‌ای به نام مردان خانه‌دار خبر می‌دهند. مردانی که در غیاب همسران شاغل‌شان، وظایف خانه‌داری و نگهداری از کودکان را بر عهده دارند.

 

سبک زندگی خانواده هر روز با تغییراتی روبرو است. با روی دادن دگرگونی‌هایی در نقش‌های اجتماعی در طول یکی دو دهه اخیر، دختران پس از اتمام تحصیلات در مدرسه، دیگر راه خانه شوهر را در پیش نمی‌گیرند و به جای آن، تحصیل در دانشگاه را پی می گیرند؛ تا جایی که حضورشان در آزمون ورودی دانشگاه‌ها از همان سال‌های ابتدایی دهه هشتاد از پسران پیشی گرفت و در نهایت هر چه گذشت تعداد صندلی‌های دختران دانشگاهی از صندلی‌های غیر همجنسان خود بیشتر شد.

 

در کنار این مسئله، قاعدتا افزایش تعداد خانم‌ها در محیط‌های شغلی، پررنگ‌تر از سابق به چشم آمد و دخترانی که در کنکور و قبولی دانشگاه ها گوی سبقت را از پسران ربوده بودند، به مرحله اشتغال رسیدند و در نهایت، میزان حضور خانم‌ها در محیط کار و برعهده گرفتن مشاغل در سال‌های دهه هشتاد و در ادامه آن دهه نود، شیب صعودی را در پیش گرفت که با افزایش فشار‌های اقتصادی و تورم رو به رشد و تغییرات نرخ دلار که مشکلات بسیاری را در زندگی خانوار ایرانی ایجاد کرد، قسمتی از هزینه‌های زندگی را هم بر عهده گرفتند و این شرایط به گونه‌ای پیش رفت که دیگر زنان؛ نه تنها به خرج خانواده کمک می‌‍کردند بلکه به عنوان یکی از اهرم‌های مهم سرپا نگاه داشتن اقتصاد خانواده مطرح شدند. مسئله‌ای که نبودش می‌توانست حیات اقتصادی خانواده و تامین معاش را دچار مشکل کند.

 

اما در این میان، پدیده دیگری هم شکل گرفت و آن حضور مردانی بود که به دلایل مختلف از قبیل بیکاری، در خانه ماندند و با اختیار یا بدون اختیار، کار خانه‌داری را به فعالیت اقتصادی در خارج از منزل ترجیح دادند. در چنین شرایطی بار اقتصادی زندگی را زنان به تنهایی بر دوش گرفتند و به زندگی مدرن تن دادند.

 

مردان خانه‌دار، سبک زندگی مدرن

 

علیرضا شریفی یزدی کارشناس حوزه خانواده در رابطه با تغییر نقش‌ها در زندگی مدرن اجتماعی به دیدارنیوز گفت: درهیچ دوره‌ای از ادوار تاریخ ایران غیر از یکصد سال اخیر در اقشار میان دست و فرو دست جامعه، چیزی به اسم زن خانه‌دار وجود نداشته است. زنان ایرانی (عشایر، روستایی یا شهرنشین) همواره نیروی مولد، فعال و کاری به حساب می‌آمدند و دارای نقش اقتصادی بودند. بدین معنا که کار‌هایی مانند قالیبافی، مزرعه‌داری و ... انجام می‌دادند و در واقع، بخش زیادی از کار‌ها بردوش آن‌ها قرار داشت، اما در حالی که امروز ۶۳ درصد فارغ التحصیلان و قبول شدگان دانشگاهی ما را زنان تشکیل می‌دهند تنها ۱۴ درصد از آنان در بازار کار حضور دارند.

 

وی در ادامه اضافه کرد: درباره تغییر نقشی که این روز‌ها مطرح می‌شود، آمار و عدد دقیقی در دست نیست، اما در این‌باره که وقتی زنان وارد بازار کار می‌شوند، نقش‌ها تغییر می‌کند باید آن را چنین اصلاح کرد که به نقش‌هایشان افزوده می‌شود.


این کارشناس حوزه خانواده در خصوص رشد مردان خانه‌دار اظهار داشت: مسئله مورد اشاره، دارای آمار بسیار کمی است، البته چنین نیست که اصلا وجود نداشته باشد ولی براساس سرشماری سال ۹۵ زیر یک درصد قرار گرفته و به عنوان یک امر اپیدمیک اجتماعی نمی‌توان از آن نام برد.

 

شریفی یزدی در خصوص دلایل به وجود آمدن مردان خانه‌دار ابراز کرد: سوق یافتن جامعه به سمت مدرنیته از جمله دلایل این مسئله است. از زمانی که زنان توان کسب درآمد در خارج از خانه را پیدا کرده‌اند، نقش‌ها قدری دچار تغییر شده است. دلیل دیگری که مردان، کار خانه را به خارج از آن ترجیح می‌دهند، بیکاری آن‌ها است که این دوران گذار محسوب می‌شود و موقتی است. تحصیل را هم می‌توان به عنوان یکی از مواردی که سبب می‌شود مردان، کار خانه را به خارج از آن ترجیح دهند، مورد توجه قرار داد. درکنار این موارد، باید به این نکته هم اشاره داشت که تعدادی از این مردان به دلیل اعتیاد به مواد مخدر در خانه می‌مانند و زنان آنان از روی اجبار، مدیریت اقتصادی را برعهده گرفته‌اند.

 

وی در ادامه یادآور شد: با تمام این‌ها باید این نکته را در نظر گرفت که برخی از نقش‌ها وجود دارد که بی‌بدیل هستند و غیرقابل تغییر به حساب می‌آیند. بر فرض، نیاز کودک از نوزادی تا سه سالگی به آغوش مادر از جمله همین موارد است، زیرا جای ارتباط عاطفی با او را هیچ کس دیگر از جمله پدر هم نمی‌تواند پر کند یا وظیفه پدر که پس از سه سالگی، بچه را از دامان مادر جهت عدم وابستگی باید جدا کند. این موارد بیشتر جنبه فیزیولوژیک دارد و نمی‌توان درباره آن‌ها دست به معامله زد، اما برخی از نقش ها فرهنگی هستند که به راحتی قابل تغییرند.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم