رئیس سازمان جهاد کشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: در قالب طرح بررسی سازگاری آناناس و به منظور توسعه کشت آن درکشور تعداد ۵هزار اصله نهال کشت بافتی آناناس از کشور هندوستان وارد شد.

کد خبر: ۲۷۸۸۶
۱۰:۲۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

دیدارنیوز - زورقی در جریان بازدید طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهادکشاورزی، رئیس سازمان شیلات کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور ،استاندار سیستان وبلوچستان و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان از گلخانه تحقیقاتی پرورش نهال کشت بافتی آناناس در چابهار افزود: در حال حاضر ۸۰۰ اصله نهال در ایستگاه تحقیقاتی چابهار و ۲۵۰۰ اصله نیز در ایستگاه تحقیقات باهوکلات به منظور تولید پاچوش و میوه نگهداری می‌شود بقیه نهالهای وارداتی به پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات ارسال شده است.

وی تأکید کرد: این طرح با حمایت و همکاری معاونت باغبانی وزارت جهادکشاورزی و موسسه تحقیقات علوم باغبانی و سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سیستان و بلوچستان تصریح کرد: با به نتیجه رسیدن مرحله تحقیقاتی، کشت این محصول تجاری در مناطق جنوبی استان که استعداد خاصی در این زمینه دارند توسعه خواهد یافت .

در جریان این بازدید تعدادی میوه آناناس تولیدی ایستگاه تحقیقاتی چابهار برداشت شد که اولین میوه های آناناس تولیدی کشور است.

همچنین عملیات اجرایی 2 طرح بزرگ کشاورزی و شیلاتی در کنارک با حضور طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد .
رئیس سازمان جهادکشاورزی سیستان و بلوچستان در این مراسم گفت: این طرح ها شامل گلخانه هیدروپونیک ، آب شیرین کن و استخر پرورش میگو است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی در وسعت 750 هکتار در روستای گوردیم شهرستان کنارک اجرا می شود .

زورقی افزود: از این وسعت، 20 هکتار آن مربوط به گلخانه هیدروپونیک با سرمایه گذاری 88 میلیار ریال و ایجاد آب شیرین کن با صرف یک و نیم میلیون یورو است .

وی گفت: در 730 هکتار دیگر هم ، 22 مزرعه و در هر مزرعه 16 استخر شامل 13 استخر پرورش میگو و سه استخر ذخیره آب با صرف 200 میلیارتومان ایجاد خواهد شد .

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، میزان اشتغالزایی این طرح ها را دو هزار و 400 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم بیان کرد.
منبع: ایسنا
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم