پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

چرخش گفتمان جنسی در مدرنتیه ایرانی

زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش

زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش
زنان سیبیلو و مردان بی‌ریش در پی توضیح این نکته است که گفتمان جنسی ایرانیان چگونه از هم‌جنس‌خواهی در دوران پیشامدرن به دگرجنس خواهی در دوران پس از قرن نوزدهم تغییر کرد.
نشست نقد و بررسی کتاب «هارمونیا» با حضور عبدالکریم رشیدیان، محمد ايلخاني و محمدرضا بهشتی

هارمونی؛ از ریاضیات و موسیقی تا فلسفه

هارمونی؛ از ریاضیات و موسیقی تا فلسفه
كتاب اين پرسش را مطرح مي‌كند که آیا علم هارمونی برآمده از دل موزیک و آواست یا برآمده از دل ریاضی و برای پاسخ به این پرسش ریشه‌های پیدایش مفهوم هارمونی در یونان باستان و تبديل‌شدن آن به علمی مستقل را بررسی کرده است.

اكنون، ما و شريعتي (در ضرورت عرفان، آزادي و برابري)

اكنون، ما و شريعتي (در ضرورت عرفان، آزادي و برابري)
با توجه به اينكه شريعتي يك جست‌وجوگر متحولي بوده است، ما نمي‌توانيم از يك شريعتي ثابت سخن بگوييم. شريعتي با وجود عمر كوتاهش، جهش‌هاي فكري و تحولات زيادي داشت و اين امر سبب مي‌شود كه نتوان از او به صورت ايستا (static) سخن گفت. شريعتي را بايد به صورت پويا (dynamic) در نظر گرفت.
به بهانه انتشار كتاب هايدگر و مسيحيت نوشته جان مك‌كواري

هايدگر با روتوش

هايدگر با روتوش
كتاب هايدگر و مسيحيت، نوشته جان مك‌كواري، مروري مختصر اما بسيار درخشان و مفيد بر زندگي و انديشه‌هاي يكي از بحث‌برانگيزترين انديشمندان معاصر است كه از قضاي روزگار در ايران بسيار حرف و حديث‌ها را برانگيخته است؛ تا جايي كه در دوره‌هايي عنوان «هايدگري»، صفت گروهي پر طرفدار و سفت و سخت از روشنفكران ايراني تلقي مي‌شد كه به حق يا ناحق خود را مدعي انديشه‌هاي اين فيلسوف آلماني معرفي مي‌كردند.
گزارشی از کتاب «سیاست‌ورزی در ایران عصر صفوی: قدرت، دیانت، بلاغت»

ماهیت متغیر مشروعیت صفویه

ماهیت متغیر مشروعیت صفویه
محدوده زمانی این کتاب قرن شانزدهم است. از آغاز خط‌مشی منجی‌گرایانه شاه اسماعیل جوان تا نخستین سال‌های حکومت موفق‌ترین فرمانروای صفوی، شاه عباس. کتاب می‌کوشد نقبی بزند به ماهیت متغیر و چندوجهی مشروعیت صفویه در قرن شانزدهم و رابطه دیالکتیکی آن با بلاغت در اسناد اداری و مکاتبات خارجی که از طریق دبیرخانه صورت می‌گرفت.
تاملی در اندیشه «بودریار» درباره جامعه مصرفی

نظم نوین جهانی و شکل‌گیری هویت مصرف‌گرایی

نظم نوین جهانی و شکل‌گیری هویت مصرف‌گرایی
محور اصلی بحث جامعه مصرفی بودریار این است که منطق ارزش مبادله در مصرف، همه فعالیت­‌های ما را تحت سلطه خود درآورده است. علاوه بر اینکه مالکیت کالاها، به عنوان بالاترین شکل از رضامندی و سعادت تعریف شده است، بلکه نفس خرید کردن بر خود مصرف کردن نیز پیشی گرفته است؛ بنابراین ما خرید نمی­‌کنیم که نیازمان به یک کالا و یا خدمت را برآورده سازیم، حتی گا‌هی خرید نمی­‌کنیم تا چیزی را در مالکیت خود درآوریم، بلکه خرید می­‌کنیم تا صرفا خرید کرده باشیم.

معرفی کتاب «امر روزمره در جامعه پسا انقلابی»

معرفی کتاب «امر روزمره در جامعه پسا انقلابی»
کتاب «امر روزمره در جامعه پسا انقلابی» نوشته عباس کاظمی است که انتشارات فرهنگ جاوید آن را در سال 1395 چاپ کرده است. کتاب در قالب و ساختاری نو به مطالعات زندگی روزمره مردم ایران پس از انقلاب پرداخته است.

خاطره رهبر انقلاب از مترجم کتاب خانواده‌ تیبو + عکس

خاطره رهبر انقلاب از مترجم کتاب خانواده‌ تیبو + عکس
رهبر انقلاب اسلامی پس از بازدید، در سخنان کوتاهی، کتاب و کتابخوانی را یکی از ضرورتهای زندگی آحاد مردم بویژه جوانان دانستند و افزودند: نقش کتاب یک نقش بی‌بدیل است، البته بهترین کتابها، کتابی است که انسان را به سمت خداوند و ارزشهای والا و انقلابی هدایت کند، و امیدواریم کتاب جایگاه حقیقی خود را در جامعه بیابد.
پربازدیدها
پربحث ترین ها