پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

اعترافات تلویزیونی بین دولت و ملت فاصله می‌اندازد

اعترافات تلویزیونی بین دولت و ملت فاصله می‌اندازد
عبدالکریم حسین‌زاده نماینده مجلس در گفتگو با دیدارنیوز در رابطه با چرایی اصرار حسن روحانی برای پخش اعترافات تلویزیونی متهمان وقایع آبان ۹۸ گفت: کاری که خلاف حقوق شهروندی به حساب می‌آید، تحت هر عنوان و به هر بهانه‌ای خلاف محسوب می‌شود؛ حال چه رئیس‌جمهور درصدد انجام آن باشد و چه هر کس دیگری، فرقی نمی‌کند. در صورتی که مردم را محرم بدانیم و در خصوص هر موضوعی که قرار است در زندگی روزمره‌شان اتفاق افتد، روشنگری انجام دهیم، در این شرایط اعتماد سازی بیشتر بین دولت و ملت به وجود خواهد آمد، اما در وضعیت قبلی حتی احتمال دارد به نوعی سایه بی‌اعتمادی را سنگین‌تر و پرهزینه‌تر سازیم.

در انتخابات شرکت کنیم یا نه؟

در انتخابات شرکت کنیم یا نه؟
احمد بخارایی جامعه شناس و محمد عطریانفر فعال سیاسی در مناظره‌ای که توسط دیدارنیوز برگزار شد دیدگاه‌های خود را نسبت به شرکت در انتخابات مطرح کرده اند. بخارایی دانشیار دانشگاه پیام نور و دانش آموخته جامعه شناسی است و بر این باور است که در انتخابات مجلس که در اسفند ماه سال ۹۸ برگزار می‌شود نباید شرکت کرد. او طرفدار عدم مشارکت فعال است. در مقابل عطریانفر طرفدار شرکت در انتخابات است و عدم مشارکت فعال را شدنی نمی‌داند. او که از اعضای برجسته حزب کارگزاران سازندگی است سابقه سال‌ها فعالیت سیاسی و اجرایی را نیز در کارنامه خود دارد.

اندر حکایت سلبریتی‌ها، کمپین#صدای_آبان۹۸ و سوار شدن بر فقر و درد مردم

اندر حکایت سلبریتی‌ها، کمپین#صدای_آبان۹۸ و سوار شدن بر فقر و درد مردم
هنرمندان و سلبریتی‌ها برای شهرت بیشتر و نشان دادن خود در بعضی مواقع فرصت را فراهم می‌بینند که بر فقر و درد مردم سوار شوند. قشر هنرمند و سلبریتی زمانی می‌تواند همراه مردم باشد که به جای دنبال کردن مسائل حقوقی برای دوتابعیتی شدن و یا معافیت از پرداخت مالیات و استفاده از رانت‎های دولتی، همقدم با مردم حرکت کند. آن زمان است که مردم هنرمندان و سلبریتی‎ها را از خود می‌بینند و در کمپین‌های آن‌ها شرکت می‌کنند. در این سال‌ها بار‌ها شاهد بودیم که بسیاری از بازیگران و خوانندگان و اصطلاحاً سلبریتی‌ها با وجود درآمد‌های بالا و دستمزد‌های قابل توجه به طور کلی مالیات پرداخت نمی‌کنند.

بن علوی حامل پیام است/حوثی‌ها از تنش بین ایران و عربستان بهره می‌برند

بن علوی حامل پیام است/حوثی‌ها از تنش بین ایران و عربستان بهره می‌برند
قاسم محبعلی دیپلمات سابق و کارشناس روابط بین الملل در گفتگو با دیدارنیوز با اشاره به سفر بن علوی به ایران گفت: اتفاقاتی که در عراق، لبنان و یمن در حال انجام است به هیچ وجه به نفع ایران نیست و عمانی ها چون میانجی بین عربستان و یمن هستند، علاقه دارند ایران را هم در جریان روند مذاکرات قرار دهند و تلاش دارند ایران را در جهت کمک به صلح یمن و عربستان ترغیب کنند. اگر ایران هوشمندانه وارد این میدان شود نفع خواهد برد، چون باعث می‌شود رابطه ایران و عربستان از حالت تنش و تشنج خارج شود و بهبود پیدا کند. ایران علاقه‌مند بود که فشار‌ها و تهاجمات انصارالله به منابع انرژی عربستان، آن کشور را مجبور کند دست به دامان ایران شود، ولی این اتفاق عملا رخ نداد. اتفاقا حوثی‌ها در حال بهره برداری از تنش بین ایران و عربستان هستند. سعودی‌ها نیز برای اینکه ابزار یمن را از دست ایران خارج کنند، علاقه مندند با انصارالله به نتیجه برسند.
گرتا تونبرگ؛ از اثربخشی‌های جدی تا حاشیه‌های نامطلوب

موج‌هایی که نسل جدید می‌آفریند

موج‌هایی که نسل جدید می‌آفریند
مشکلات محیط زیستی، گرمای جهانی و تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت‌های بشر، یکی از چالش‌های اساسی جهان امروز و دنیای فرداست که به ویژه در دو دهه اخیر، توجه بسیاری از محافل علمی و سیاسی جهان را به خود جلب کرده است.

جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد

جامعه بی شفقت، انسانی را به سطل زباله می‌اندازد
مصطفی مهرآیین جامعه شناس در گفتگو با دیدارنیوز انداختن پسربچه در سطل زباله و به صورت کلی بی رحمی و بی تفاوتی افراد را از زاویه‌ای دیگر و مبتنی بر تحلیل شرایط موجود مورد توجه قرار داد و گفت: این خشونت و توحشی که در جامعه ما هست قابل تقلیل به روانشناسی نیست بلکه امری کاملا اجتماعی است بدین معنا که گسترش شهرنشینی خود سبب بروز و گسترش خشونت می‌شود، چون شهرنشینی به واقع به معنای بالا رفتن میزان تحریک عصبی است. وقتی افراد تحریک عصبی بالایی دارند، به فکر دیگران نیستند و تنها به دنبال رفع دغدغه‌های خود هستند. دلیل دیگر رواج این بی اخلاقی و توحش، زوال خانواده و منتفی شدن امر تربیت، آموزش و جامعه پذیری است.
گفت‌وگوی درباره وضعیت زندگی دستفرشان در مترو

دستفروشی با بچه برای خرج زندگی!

دستفروشی با بچه برای خرج زندگی!
مهم این است که از راه حلال درآمد کسب کنی، راه و روش‌اش خیلی مهم نیست، دستفروش و مهندس ندارد.» این روز‌ها بسیاری از مردم این طور فکر می‌کنند. همین باعث شده هنگامی که مأموران سد معبر به سراغ دستفروشان می‌روند با گروهی از عابران مواجه شوند که با اعتراض مانع از اعمال قانون می‌شوند. گروهی دیگر اما، با این تفکر مخالفند و دستفروشی را نوعی تکدیگری پنهان و عامل ایجاد آسیب‌های اجتماعی می‌دانند، بخصوص هنگامی که دستفروشان، زن باشند و با کودکی در آغوش راهی خیابان‌های شهر شوند.

عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست

عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست
عاشق حسین طوری کارشناس مسائل افغانستان به دیدارنیوز گفت: انتخابات در افغانستان سمبلیک و فرمالیته است و عامل حمله و تهدید طالبان به حمله و انتحار موجب شد مردم بترسند بنابراین در همین انتخابات نیم بند، مشارکت نکردند و پائین‌ترین سطح مشارکت در سال‌های گذشته را شاهد بودیم. این‌ها بیشتر صندوق‌ها را پر می‌کنند و از آنجا که رئیس کمیسیون انتخابات هم توسط رئیس جمهوری انتخاب می‌شود، نباید انتظار دموکراسی و شفافیت داشت. آن‌ها انتخابات و دموکراسی را مسخره کرده اند. احتمالش خیلی زیاد است که در سفر اخیر ترامپ به افغانستان، در خصوص اختلافات انتخاباتی هم تصمیماتی گرفته شده باشد. عبدالله اکنون به آن ارزش‌های قدیمی پایبند نیست و می‌توان منتظر کرنش او در قبال مشارکتش در قدرت بود. عبدالله عبدالله با یک تشر و تهدید آمریکایی‌ها عقب خواهد نشست. واقعا دموکراسی در افغانستان وجود ندارد و بیشتر معادلات سیاسی در افغانستان به صورت ریش سفیدی، کدخدا منشی و قبول نقش افغانستان تعریف می‌شود.
ضرورت اصلاح قانونی که مانع تعالی جامعه است؛

نگاهی جدید به قانون سوء پیشینه

نگاهی جدید به قانون سوء پیشینه
متأسفانه قانون سوء پیشینه از حقوق بلژیک و فرانسه گرفته شده است و کمی هم هیجانات فردی و یا اجتماعی با آن ترکیب شده است. این چه معنایی دارد کسی که قوانین الهی بر او جاری شده است، خود ما نیز مجازاتی بیشتر از واضع اصلی قوانین یعنی خدای متعال قرار دهیم؟ جالب اینجاست در وضع قوانین از سلیقه‌های بشری استفاده نموده و از حدود خدای سبحان پا را فراتر گذاشته و یا به دلیل همان سلیقه‌ها از اجرای آن قوانین کوتاهی می‌نماییم. باید در ذهن همه ارتکازاً این مطلب مستقر شود شخصی که جرمی نموده و مطابق قانون الهی مجازات خود را کشیده، دیگر مجرم نیست و او نیز مثل سایر شهروندان حق رشد و تکامل دارد.

گارد مردم در مقابل موج جدید گرانی

گارد مردم در مقابل موج جدید گرانی
«اگه دو سه ساعت دیگه برگردی، مردمی که بعد از تعطیلی تره و بار برای بردن سبزی‌ها و میوه‌های دورریختنی، اینجا تجمع می کنند را می‌بینی». این جمله یکی از میوه فروشان خیابان جمالزاده جنوبی است، بالاتر از میدان میوه و تره بار شهرداری. از بامداد ۲۴ آبان ماه که به طور ناگهانی خبر افزایش قیمت بنزین اعلام شد، نهاد‌های دولتی نسبت به پایداری قیمت‌ها اطمینان خاطر دادند، اما بازار به قول آن‌ها اهمیتی نداد. قیمت گوجه فرنگی در تهران از کیلویی حدود ۵ هزار تومان به ۱۱ هزار تومان رسیده است در حالیکه اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور پس از افزایش قیمت بنزین گفته بود: «هیچ کالا و خدماتی در شرایط حاضر نباید گران بشود، دولت تصمیم و مجوزی برای این کار تا پایان سال ندارد». گزارش میدانی دیدارنیوز از گرانی‌های بازار پس از افزایش قیمت بنزین را بخوانید.
گفتگو
یادداشت
پرونده ویژه
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم