پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دزفول در گفت‌وگو با "دیدارنیوز" مطرح کرد؛

پل قدیم به قدمت دزفول

پل قدیم به قدمت دزفول
مردم بومي شهر دزفول به گويش دزفولي سخن مي‌گويند که با ساير گويش‌های خوزی در بخش‌هايي از استان خوزستان در ارتباط است. گويش دزفولي شامل دو لهجه عمدهٔ «حیدرخانه» و «صحرا بدری» است. لهجهٔ غالب دزفول حیدرخانه است که به‌عنوان مثال فعل «مُردَم» را به صورت «مُردُم» تلفظ می‌کنند. اين شهرستان از گذشته بخشي از منطقه قشلاقي ايل بختياري بوده است.
"دیدارنیوز" در گفتگو با دکتر ابراهیم موسی‌پور بشلی، ویژگی‌های جشن نوروز و دلایل تداوم آن را مورد بررسی قرار داد؛

انسان شاد یاور اهورامزدا و انسان غمگین همنشین اهریمن است

انسان شاد یاور اهورامزدا و انسان غمگین همنشین اهریمن است
نوروز اصولا یک جشن قومی نیست. بلکه جشنی ملی است و شاید بتوانیم آن را یک جشن فراملیتی تلقی کنیم. در ایران همواره همه‌ ایرانیان، صرف‌نظر از قومیت و صرف‌نظر از دین و مذهب‌شان بهار را جشن می‌گرفته‌اند؛ حتی مسیحیان و یهودیان و ادیان دیگر نیز نوروز را جشن خود می‌دانسته و آن را به رسمیت می‌شناختند.
"دیدارنیوز" به دلایل ناکامی مشارکت سیاسی زنان در ایران می‌پردازد‎‎‎‏‎؛

دولت امید و ناامیدی زنان در سال ۹۷

دولت امید و ناامیدی زنان در سال ۹۷
حضور زنان در پست‌های سیاسی ضرورتا مترادف با بهبود وضعیت تبعیض آمیز اجتماعی و سیاسی زنان در جامعه نیست. مشارکت محدود زنان به‌عنوان نماینده مجلس و یا معاون یک وزیر در ساختار سیاسی تاثیر چندانی بر تغییر رویه‌های قانونی به نفع زنان و همچنین بهبود وضعیت اجتماعی آنها ندارد.
نماینده گرگان:

رحمانی فضلی را به دلیل ضعف مدیریت بحران،به مجلس می‌کشانم

رحمانی فضلی را به دلیل ضعف مدیریت بحران،به مجلس می‌کشانم
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس گفت: با توجه به حجم بحران اخیر و عدم اهتمام لازم وزارت کشور و ستاد مدیریت بحران حتماً رحمانی فضلی را به مجلس می‌کشانم و از او دلایل این ضعف را جویا می‌شوم چرا که ستاد بحران در استان گلستان و گرگان و آق‌قلا می‌توانست مسیر سیل را به سمت دیگری سوق دهد.
گفت‌وگوی "دیدارنیوز" با محمدباقر تاج‌الدین درباره شادی در آموزه‌های اسلام

اسلام اصیل و نسبت بین دین و شادی

اسلام اصیل و نسبت بین دین و شادی
در جامعه ما هیچ دلیلی برای شاد بودن وجود ندارد، زندگی کردن به دلیل فقر گسترده، بی‌عدالتی، انواع خشونت‌ها و بی‌اخلاقی‌ها و نابرابری‌ها به قدری زیاد است که مردم راهی چون غصه خوردن برای خود نمی‌بینند. از آن طرف تفسیرهای نادرست از دین که در سیاست‌های موجود اعمال می‌شود راه هر گونه شادی جمعی و تجربه شادمانه را بر مردم بسته است.
"دیدارنیوز" به یمن ولادت امیرالمؤمنین به کرامت انسانی از نگاه آن حضرت می‌پردازد؛

کرامت انسانی در سیره امام علی علیه‌السلام

کرامت انسانی در سیره امام علی علیه‌السلام
نگهبانی از کرامت انسان‌ها، بزرگ داشتن مردم و بندگان خدا و احترام به آنان، سرلوحة سیرة امام علی علیه‌السلام بوده است. از این‌رو، زمامداران نباید مردم را تحقیر کنند یا به بهانه‌های واهی مردم را به کار‌هایی وادارند که تحقیر در آن نهفته باشد.
رهبر معظم انقلاب:

کانال مالی اروپا یک شوخی تلخ است

کانال مالی اروپا یک شوخی تلخ است
رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: به کوری چشم دشمنان، تقویت بنیه دفاعی را ادامه خواهیم داد و تحت فشار دیگران قرار نخواهیم گرفت.
"دیدارنیوز" به مناسبت روز ملی شدن صنعت نفت مروری بر تاریخ کرده است؛

ملی شدن نفت از اتحاد تا اختلاف

ملی شدن نفت از اتحاد تا اختلاف
ملی شدن صنعت نفت فارغ از همه زوایای تاریخی و نوستالژیک و تاثیرات داخلی و خارجی دارای ابعاد دیگری هم بود. در این رهگذر موضوع ملی شدن هم غرور ملی آفرید و تاریخ ساز شد و هم موجب اختلافات و دو قطبی‌های تاریخی شد. شاید بتوان به صورت قطعی گفت: ریشه اختلاف و جدایی ملی‌ها و مذهبی‌ها در ایران تاکنون، ریشه در سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۳ دارد.
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم