پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

چرا از حوادث پی در پی درس نمی‌گیریم؟

حافظه کوتاه ما، حافظه بلند زمین

حافظه کوتاه ما، حافظه بلند زمین
سیل‌ها و زلزله‌ها از پی هم می‌آیند و می‌روند؛ طبیعت درس‌های زیادی در آستین دارد ما، اما شاگردان خوبی نیستیم. اگر سال گذشته سیل بستر خشک رودخانه‌ای را از بیخ و بن شسته و خانه ما را هم از جا کنده و برده، امسال که می‌شود دوباره ساخت. کو تا سیل بعدی! به‌نظر می‌رسد پیش از پرداختن به مسأله زیرساخت‌ها باید به ذهنیتی پرداخت که به زیرساخت‌های آسیب‌پذیر در نقاط آسیب پذیر رضایت می‌دهد.

اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد

اعتراضات روز جمعه مردم عراق تا زمان حصول نتیجه دوام می‌یابد
بغداد روز جمعه شاهد برگزاری تظاهرات بزرگی با عنوان «جمعه میلیونی» عراقی‌ها در مخالفت با حضور نیرو‌های آمریکایی در این کشور بود. برخی از رسانه‌های آمریکایی مانند «CNN» از این امر به عنوان یک کابوس یاد کرده و گفته‌اند آمریکایی که برای سرنگونی صدام و اشغال عراق هزینه زیادی انجام داده است، در آستانه خروج از این کشور با دست خالی است. علی اصغر زرگر استاد دانشگاه و کارشناس امور خاورمیانه در رابطه با تاثیر اعتراضات جمعه بر خروج آمریکایی‌ها از عراق به دیدارنیوز گفت: آمریکایی‌ها باید نیرو‌های خود را کاهش دهند و یک ظهور یا حضور غیرملموسی داشته باشند که حساسیت ایجاد نکند و در نهایت با دولت عراق به توافقاتی دست یابند که بتوانند تنش‌ها را در داخل کم کنند، ولی در صورتی که این اتفاق روی ندهد با توجه به خواست بخش‌هایی از مردم عراق که تحت حمایت کشور‌هایی مانند دولت ایران یا بخش‌های دیگری از خاورمیانه قرار دارند، احتمالا این اعتراضات تداوم خواهد داشت و با یکسری عملیات ملموس‌تری همراه می‌شود.

کتاب سوزی تبریزیان با پشتوانه جهالت!

کتاب سوزی تبریزیان با پشتوانه جهالت!
اقدام عباس تبریزیان و رویکرد کینه توزانه اش نسبت به پزشکی مدرن را می‌بایست با نگاهی به گفتمان غرب ستیزی از سوی بنیادگرایان افراطی؛ و نه حتی سنت گرایان بررسی کرد. تاکید بر بنیاد گرایی از آن رو است که میان این گروه با سنت گرایان تمایزی وجود دارد بدین معنا که سنت گریان با غرب مشکل دارند بنابراین از آن فاصله گرفته و سعی دارند خود و جامعه را از تاثیرات غرب در اشکال مختلف مصون بدارند، بنیادگرایان، اما غرب ستیز هستند و ضمن مخالفت با تمام دستاورد‌های غرب، آرمانشان شکست غرب و نفی جهان غرب و نابودی آن است. بروز این افراطی گری‌ها در کنار ریشه داشتن در غرب ستیزی بنیادگرایانه که اتفاقا چندی است در جامعه از طرف طیفی از دولت مردان و مردم اتخاذ شده است، از پایگاه مردمی نیز برخوردار است بدین معنا که طرفداران عباس تبریزیان کم نیستند و بدیهی است فردی که بدون داشتن هیچ گونه تخصصی سالهاست دفتری دارد و محکمه ای، بدون حمایت مردمی، رونق و ادامه کارش ممکن نبود.
بخش هفتم«پرونده ویژه» "هاشمی رفسنجانی؛از آسمان تا زمین"/گفتگو با «جواد منصوری»؛قسمت پایانی

هاشمی تصور می‌کرد جایگزین خاتمی می‌شود/ آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای نماینده دو تفکر متفاوت هستند

هاشمی تصور می‌کرد جایگزین خاتمی می‌شود/ آقای هاشمی و آقای خامنه‌ای نماینده دو تفکر متفاوت هستند
جواد منصوری اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گفتگو با دیدارنیوز در قالب پرونده ویژه "آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ از آسمان تا زمین" گفت: «غرب به آقای هاشمی به عنوان نیرویی که می‌تواند روی او تکیه کند حساب کرد و به آقای خاتمی نیز این گرا را داد که باید بیشتر توجهت به آقای هاشمی باشد نه به آقای خامنه‌ای، و خاتمی هم دقیقا به این سفارش عمل کرد.» در ادامه می‌توانید قسمت پایانی این گفتگو تفصیلی با دیدارنیوز را ملاحظه کنید.

نیابت از مردم کرمان برای ترور؟ لطفا خون بهای ترامپ را در کهنوج هزینه کنید

نیابت از مردم کرمان برای ترور؟ لطفا خون بهای ترامپ را در کهنوج هزینه کنید
احمد حمزه نماینده کهنوج در نطق خود در مجلس شورای اسلامی گفت: «به نیابت از مردم کرمان به هر کسی که ترامپ ملعون را در هر زمان و مکانی از دنیا به قتل برساند، ۳ میلیون دلار جایزه تقدیم خواهیم نمود.» در همین رابطه، «رابرت وود» نماینده آمریکا در امور خلع سلاح در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «اینکه نماینده مجلس ایران برای کشتن ترامپ جایزه تعیین کرده، بسیار مضحک و بی معنی است، ولی این موضوع تاییدی بر این است که نظام ایران یک نظام تروریستی است.» احمد حمزه در حالی برای پرداخت ۳ میلیون دلار خون بهای ترامپ؛ آن هم از جیب مردم اعلام آمادگی می‌کند که کهنوج یکی از فقیرترین شهر‌های کشور در جنوب کرمان است، دسترسی به آب آشامیدنی برای همه میسر نیست، کودکانش سوء تغذیه دارند و بسیاری از ساکنانش در کپر‌ها و سکونت‌های غیر رسمی زندگی می‌کنند.

عباس امیری‌فر: نواصولگرایی دیگر مطرح نیست/ائتلاف اصولگرایان حتما به اجماع می‌رسد/معرفی لیست از سوی احمدی‌نژاد حرکتی انتحاری است

عباس امیری‌فر: نواصولگرایی دیگر مطرح نیست/ائتلاف اصولگرایان حتما به اجماع می‌رسد/معرفی لیست از سوی احمدی‌نژاد حرکتی انتحاری است
حجت الاسلام عباس امیری‌فر روحانی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در دولت‌های نهم و دهم و فعال سیاسی اصولگرا در گفتگو با دیدارنیوز درباره شکل‌گیری شورای ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات اسفندماه گفت: شورای ائتلاف اصولگرایان حتما به اجماع می‌رسد و ساز و کار آن هم برای تحققش در نظر گرفته شده، ولی شکل نهایی به خود نگرفته است. طرح نواصولگرایی قالیباف هم به دوره‌های قبل ارتباط پیدا می‌کند، اکنون به دلیل اشتیاق برای دستیابی به ائتلاف، این مباحث را مطرح نکرده است، به این معنا که دیگر نواصولگرایی مورد توجه نیست. البته توصیه حضرت آقا هم به جوانگرایی است که در لیست اصولگرایان تحت‌نظر قرار داده شده تا چهره‌های جدید معرفی شوند.

ششمین دیدار بن علوی با ظریف در طی دو ماه/ بن‌علوی واسطه است

ششمین دیدار بن علوی با ظریف در طی دو ماه/ بن‌علوی واسطه است
«بن علوی» وزیرخارجه عمان به تهران آمد تا برای ششمین بار در طی دو ماه با محمد جواد ظریف دیدار کند. به نظر می‌رسد این حجم از دیدار‌ها میان دو وزیر خارجه ـ هر قدر هم که به لحاظ سیاسی، نزدیک به یکدیگر باشند و یا صمیمیتی بین آنان وجود داشته باشد ـ کمی غیر عادی است. قاسم محب‌علی تحلیلگر مسائل بین‌المللی و مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت خارجه در گفتگو با دیدارنیوز درباره غیرطبیعی بودن دیدار‌های بن علوی و ظریف در طی دو ماه گذشته و همچنین احتمال ایفای نقش میانجی توسط وزیر امور خارجه عمان گفت: علاوه بر اینکه احتمال ورود پرونده ایران به شورای امنیت و لغو برجام از سوی این شورا وجود دارد که به دنبال آن بازگشت تحریم‌ها را باید انتظار کشید، از سوی دیگر با عنایت به تهدید رئیس‌جمهور و وزارت امور خارجه به خروج از NPT، در صورتی که این ارعاب محقق شود باید منتظر یک وضعیت بسیار ناهنجار و بغرنجی در منطقه باشیم. طبیعی به نظر می‌رسد که در چنین وضعیتی عمانی‌ها به دلیل نگرانی‌های خود دست به تلاش زنند تا این وضعیت را به کنترل درآورند.
رنج‌های چند همسری در سیستان و بلوچستان از نگاه بچه‌های این خانواده‌ها

زنان تنها؛ کودکان رها شده

زنان تنها؛ کودکان رها شده
برای اینکه درباره چندهمسری در سیستان و بلوچستان بنویسم، سراغ بچه‌ها رفتم؛ کودکان خانواده‌های درگیر این مسأله. شاید بگویید بچه را چه به این حرف‌ها، اما اگر ازآن‌ها سؤال هم نکنی درباره این موضوع حرف می‌زنند، چون زندگی‌شان را آنقدر تحت‌تأثیر قرار داده که نمی‌توانند نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشند.
بخش ششم «پرونده ویژه» "هاشمی رفسنجانی؛ از آسمان تا زمین"/گفتگو با «جواد منصوری»؛ قسمت اول

هاشمی در سال ۵۰ از مجاهدین خلق حمایت می‌کرد/ هاشمی مایل بود رئیس‌جمهور مادام‌العمر بشود/برکناری خاتمی از وزارت ارشاد توسط رهبری بود

هاشمی در سال ۵۰ از مجاهدین خلق حمایت می‌کرد/ هاشمی مایل بود رئیس‌جمهور مادام‌العمر بشود/برکناری خاتمی از وزارت ارشاد توسط رهبری بود
افتراق و اتحاد هاشمی رفسنجانی با اصلاح‌طلبان موضوعی است که در پرونده ویژه "آیت الله هاشمی رفسنجانی؛ از آسمان تا زمین" بدان می‌پردازیم و به همین منظور به سراغ اولین فرمانده سپاه پاسداران رفتیم. «جواد منصوری» زندگی آیت الله هاشمی رفسنجانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را به ۳ دوره تقسیم می‌کند یکی از اول انقلاب تا سال ۶۸ و دیگری از ۶۸ تا ۸۴ و سر آخر از ۸۴ تا پایان عمر. وی معتقد است در واقع ما با چند هاشمی در ارتباط هستیم و باید روی آن کار شود. در ادامه می‌توانید بخش نخست گفتگوی دیدارنیوز با جواد منصوری را بخوانید.

بخشنامه‌ای برای نظارت حداکثری بر رسانه!/«دابسمش» هم مجوز می‌خواهد؟

بخشنامه‌ای برای نظارت حداکثری بر رسانه!/«دابسمش» هم مجوز می‌خواهد؟
دیروز تصویر متن بخشنامه صادره از سوی رئیس قوه قضاییه خطاب به مراجع قضایی سراسر کشور در رسانه‌ها منتشر شد که بهت و حیرت فعالان رسانه و بسیاری از مردم را در پی داشت. تصویر این بخشنامه که در فضای مجازی دست به دست می‌شود، تلقی آغاز انحصار رسانه و نظارت بیشتر بر رسانه‌ها را در اذهان، پر رنگ کرده است. در همین رابطه، دیدارنیوز صحت این بخشنامه و چگونگی اجرایی شدن و مراحل قانونی آن را مورد بررسی قرار داده است. دیدارنیوز در بخش اول با یاسر عرب، مستندساز و پژوهشگر که این بخشنامه را در فضای مجازی منتشر کرد به گفتگو پرداخته و سپس حقیقت ماجرا را از یک منبع آگاه که کارشناس ـ مجری در صدا وسیما است پرس وجو کرده است. در بخش سوم با مشاوران قوه قضاییه و روابط عمومی این قوه گفتگویی انجام شده و در آخر هم نظر دو کارشناس حقوقی رسانه را در خصوص این بخشنامه جویا شده است.
گفتگو
یادداشت
پرونده ویژه
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم