پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

عالمی دیگر بباید ساخت، وز نو آدمی...

عالمی دیگر بباید ساخت، وز نو آدمی...

حافظ چنان با این عقیده که «جهان موجود، بهترین جهان ممکن است» بر سر جنگ بود که غزالی را هم از طعنه‌ها و کنایه‌هابش بی‌نصیب نمی‌گذاشت. اشارات گاه و بی‌گاه به «کیمیای سعادت» در غزلیات حافظ، دلیلش همین است.
بی خانمان‌های جهان کجا می‌خوابند؟

بی خانمان‌های جهان کجا می‌خوابند؟

در دنیا  سیاست واحدی نسبت به سامان‌دهی و نحوه برخورد با بی‌خانمان‌ها وجود ندارد. اما نکته مشترک سیاست جهانی در کشورهای مختلف این است که کارتن‌خوابی و بی‌خانمانی، جرم‌انگاری نشده و یا کمتر شده. نیروهای نظامی و قوه قهریه حداقل در اروپا مداخله کمی در این جریان دارند. سیاست کلی در اروپا و آمریکا، ساخت سرپناه برای این افراد و ارائه خدمات بهداشتی، غذایی و پوشاک به آنان است.
پول نفت از سفره مردم به کجا می‌رود؟

پول نفت از سفره مردم به کجا می‌رود؟

ساختار اقتصاد ایران اصولاً بستر حاصل‌خیزی برای شکل دهی به تورم است. مثلاً هم دوره‌هایی را در نظر بگیریم که درآمدهای ارزیِ نفتی دولت رو به افزایش بوده و هم دوره‌هایی که چنین درآمدی رو به کاهش بوده. در اقتصاد ایران هم رونق نفتی مسبب افزایش حجم نقدینگی می‌شده است و هم کسادی نفتی، هر کدام اما از مسیری متفاوت. مشکل تورم در اقتصاد ایران عمیقاً ساختاری است. یعنی به مجموعه‌ی عواملی برمی‌گردد که، بر فرازِ سر دولت‌ها و تا حد زیادی مستقل از اراده‌شان، نقش تعیین‌کننده داشته‌اند
زمانی برای تغییر

زمانی برای تغییر

نقد مربوط به زمانی است که بحران نیامده است. اکنون دیگر بحران آمده است. خود بحران بهترین ناقد عملکرد این ساختار قدرت است. اکنون ما باید برویم و به مسئولیت‌های دیگرمان برسیم. باید برویم سراغ اصلاح خودمان و الگوهی رفتاری و تقویت نهاد‌های مدنی.
این زنجیره محنت بار

این زنجیره محنت بار

روز شنبه، لحظاتی پس از نوشتن این یادداشت محزون، دچار حمله شدم و کارم به اورژانس کشید و به ناچار با تأخیر و در بستر تقدیم می‌شود. این در حالی است که سال‌هاست درگیر انبوه درد و رنج بندیان هستم و خوب می‌دانم خانواده‌هایی که در میدان اینگونه مصائب نبوده‌اند دچار چه آسیب‌های هولناکی می‌شوند.
سه یادداشت از یک پژوهشگر دفاع مقدس

سه یادداشت از یک پژوهشگر دفاع مقدس

جعفر شیرعلی‌نیا به مناسبت هفته دفاع مقدس سه یادداشت منتشر کرده است و در آنها به قطعنامه 598؛ مشکلاتی که در راستای ادامه جنگ وجود داشته و سر آخر به مسئله تاریخ نگاری جنگ پرداخته است. در این یادداشت‌ها نکاتی بیان شده که خالی از لطف نیست.
اندر احوالات این «بنده حقیر»: همین اپوزیسیون خوب است!

اندر احوالات این «بنده حقیر»: همین اپوزیسیون خوب است!

شب و روز دعا می‌کنیم دشمن‌مان چون پادری‌های دربه‌در باشد. آن وقت تو می‌گویی این حیف نون‌ها را بکشیم؟ مگه مغز خر خورده‌ایم؟ اینها نه تنها نقمت نیستند بلکه عین نعمت‌اند. تنها لازم است کاری بکنیم تا صدای اینها به گوش فلک برسد، لامحاله مضحکه خاص و عام می‌شوند و اساسا حفظ کیان ایل به وجود احمق‌هایی چون اینان قوام می‌یابد.
چرا ما راحت تحریم می‌شویم؟

چرا ما راحت تحریم می‌شویم؟

کشورهای ریز و درشت دنیا به سهولت ایران را تحریم می‌کنند؛ گویی برای هیچ‌یک از این کشورها مراودات سیاسی و اقتصادی با ایران اهمیت خاصی ندارد. اینکه چرا ایران بدون اینکه برای کشورهای دیگر هزینه خاصی داشته باشد مورد تحریم قرار می‌گیرد سؤآل بنیادینی است که دکتر محمود سریع القلم بدان پاسخ می‌گوید.
خوزستان، تشنه عقلانیت و توسعه است نه خشونت و خون‌ریزی

خوزستان، تشنه عقلانیت و توسعه است نه خشونت و خون‌ریزی

تروریست‌ها ممکن است قومیت عرب داشته باشند، تعمداً بر هویت عربی تأکید کنند و بیانیه به زبان عربی صادر کنند. ما اما مواظب باشیم که هم‌وطنان عرب خوزستانی، پاره تن ایران هستند، ایرانیان صبوری که همه کاستی‌ها را تحمل کرده‌اند و انسجام و بزرگی ایران را پاس داشته‌اند. چنان رفتار کنیم که هم‌وطن عرب ما هرگز نرنجد، او امروز بیش از هر ایرانی دیگری داغدار است. 
انجام مناسک صوری در محرم، پیامد کالایی شدن دین

انجام مناسک صوری در محرم، پیامد کالایی شدن دین

کالاشدگی امر معنوی، از اعمال و مناسک محرم تقدس‌زدایی کرده، آنچنان که انجام این مراسمات از جمله دادن نذری را به راهی برای کسب منزلت اجتماعی و پز دادن برای دهندگان و تفریح و سرگرمی و انباشتن یخچال از غذای مفتی برای گیرندگان، تبدیل کرده است. از همین روست که غذاهایی مانند آش و حلیم جای خود را به کباب برگ و سلطانی و زرشک پلو داده‌اند.
«مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت» 

«مظلومیت منطق عاشورا» و «غلبه منطق مظلومیت» 

عاشورا عظمت‌اش را از «منطق مظلومیت» نمی‌گیرد (اگرچه ماندگاری و پیوندش با قلب‌های توده از این مظلومیت تأثیر می‌پذیرد)، اعتراض به بی‌عدالتی در مرکز گفتمان و منطق عاشوراست. خطر نهفته در عزاداری‌های امروز، فراموشی محوریت عدالت همه‌جانبه در حادثه عاشورا، غلبه «منطق مظلومیت» و مظلومانه به حاشیه رفتن «منطق عاشورا»ست. 
۱
ترجمه
یادداشت
سمن‌ها
گفتگو / میزگرد
آخرین مطالب
پربیننده ترین ها