پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

"دیدارنیوز" چهار دهه عدالت آموزشی را مورد بررسی قرار می‌دهد؛

از توسعه امکانات آموزشی تا کالایی شدن آموزش

از توسعه امکانات آموزشی تا کالایی شدن آموزش
آموزش یکی از اصلی‌ترین وظایف دولت‌ها است و کاملا یک امر حاکمیتی است. در جوامعی مانند جامعه ایران که مشکلات ویژه‌ای دارد آموزش بستر مناسبی است برای کاهش شکاف طبقاتی. دولت‌ها می‌توانند با بهبود وضعیت آموزشی در کشور، شرایط عادلانه‌تری را به وجود بیاورند. اما شرایطی که به اسم خصوصی‌سازی و کالایی شدن آموزش دیده می‌شود به هیچ وجه وضعیت آموزشی عادلانه‌ای را نشان نمی‌دهد.
بررسی چهار دهه عدالت آموزشی در گفتگوی "دیدارنیوز" با سیدمجید حسینی استاد دانشگاه؛

خطر فروپاشی آموزشی!

خطر فروپاشی آموزشی!
برای طبقات پایین، تنها راه نجات، آموزش است. در تمام دنیا آموزش و درمان تنها مسیر‌هایی است که طبقات پایین را نجات می‌دهد. آموزش عادلانه و درمان عادلانه، این دو بسیار مهم هستند. اگر صنعت ناعادلانه باشد، به اندازه آموزش ناعادلانه طبقه محروم را تخریب نمی‌کند. آموزش تنها راه فرار از این وضعیت است، اما این بسته شده است.
خبر خوش مدیر امور زنان و خانواده آموزش و پرورش در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

دفتر امور زنان باقی می‌ماند

دفتر امور زنان باقی می‌ماند
دفتر امور زنان بر جای خود می‌ماند و تلاش می‌شود که در ساختار اداری حفظ شود. تلاش ما این است که همان وضعیت قبلی باقی بماند و همچنان دفتر امور زنان و خانواده زیر نظر وزیر به فعالیت خود ادامه دهد. این مساله حدود سه هفته دیگر درست می‌شود.
حسین خنیفر، رئیس دانشگاه فرهنگیان در گفتگو با "دیدارنیوز"؛

استخدام پیمانی دانشجومعلمان خودزنی است

استخدام پیمانی دانشجومعلمان خودزنی است
ما نزدیک به صد سال است که تربیت معلم داریم. باید بهترین‌ها را در این سیستم تربیت کنیم. اینکه ما استخدام رسمی - آزمایشی را پیمانی کنیم، گونه‌ای از خودزنی است. سال آینده علاقه‌مندان و رتبه‌های برتر به دانشگاه فرهنگیان تمایلی پیدا نمی‌کنند. این یک خودزنی است.  
رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش در گفتگو با "دیدارنیوز":

خبر خوش: «پیک نوروزی» حذف می‌شود!

خبر خوش: «پیک نوروزی» حذف می‌شود!
حکیم زاده به سابقه اجرای پیک‌های نوروزی اشاره داشت که یا با فشار والدین بوده یا برای رفع مسئولیت در یک روز انجام می‌شده و در مواردی حتی توسط خود والدین، این تکالیف نوشته می‌شده است. به عقیده وی، با تمام این اوصاف نباید نگرانی زیادی نسبت به حذف این نوع تکالیف نوروزی وجود داشته باشد چون در عمل، اثر مثبتی نداشته است.
گفت‌وگو با وزير آموزش و پرورش درباره ماجراي مشق شب

چاره‌اي نداشتم جز نوشتن نامه به رهبری

چاره‌اي نداشتم جز نوشتن نامه به رهبری
سیدمحمد بطحایی وزیرآموزش و پرورش در گفت‌وگویی از نامه به رهبری درباره مشق شب و دیدار ناشران آموزشی کتب درسی با یکی از مراجع تقلید صحبت کرد.
"دیدارنیوز" انتخابات «شورای عالی آموزش و پرورش» را مورد بررسی قرار می‌دهد؛

مشارکت معلمان؛ تنها راه تمرکززدایی

مشارکت معلمان؛ تنها راه تمرکززدایی
طبق قانون شورای عالی آموزش و پرورش، سه نفر از نمایندگان معلمان یا مدیران مدارس به انتخاب شورای معاونان وزیر آموزش و پرورش و تایید وزیر به عضویت شورای عالی در می‌آمدند و وزیر این حق را داشت که خود، این افراد را انتخاب کند، اما بطحایی با این تصمیم و برگزاری انتخابات، گام دیگری در جهت مشارکت معلمان برداشته است.
تحلیل "دیدارنیوز" بر نقش شورای عالی سلامت در کاهش بیماری ایدز؛

از ایدز فرار نکنیم!

از ایدز فرار نکنیم!
آن چیزی که نه می‌توان آن را کتمان کرد و نه تکذیب، آن است که مسائل جنسی، بخشی از طبیعت آدمی در طول زندگی، به ویژه در نوجوانی و جوانی است و باید برای آن فکری کرد و کاری انجام داد. آموزش در این حوزه نیز یکی از مسائل بحث برانگیز و جنجالی و به همان میزان مهم است.
وعده وزیر آموزش و پرورش تایید شد

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی: مجوز استخدام دانشجومعلمان را به رسمی-آزمایشی تغییر می‌دهیم

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی: مجوز استخدام دانشجومعلمان را به رسمی-آزمایشی تغییر می‌دهیم
رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور تایید کرد که به دلیل تعهد وزارت آموزش و پرورش به دانشجومعلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی، این سازمان از اختیاراتش استفاده می‌کند و قرارداد دانشجومعلمان به صورت رسمی آزمایشی خواهد بود.
"دیدارنیوز" ابعاد مختلف طرح خرید خدمات آموزشی را تحلیل و بررسی می‌کند؛

خصوصی سازی یا محرومیت زدایی؟!

خصوصی سازی یا محرومیت زدایی؟!
منتقدین به متن لایحه بودجه اشاره می‌کنند که در آن به صراحت آمده است که: «دولت مکلف است از ابتدای سال تحصیلی ۹۸-۹۹ سالانه ۱۰ درصد از دانش‌آموزان تحت پوشش وزارت آموزش و پرورش را به صورت خرید خدمات از بخش غیردولتی واجد شرایط و ذی‌صلاح و به صورت آموزش رایگان علاوه بر تعداد دانش‌آموزان مشمول فعلی اداره کند. آیین‌نامه اجرایی این بند به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید».
نگاه تحلیلی "دیدارنیوز" به توئیت جدید وزیر آموزش و پرورش مبنی بر حذف کنکور؛

خداحافظ کنکور! رویا یا واقعیت؟

خداحافظ کنکور! رویا یا واقعیت؟
سید محمد بطحایی در توئیت خود نوشته است: «امروز چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به  ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور».
قائم مقام وزیر آموزش و پرورش مطرح کرد

دفتر «امور زنان و خانواده» در ساختار جدید «مشاور وزیر» می شود

دفتر «امور زنان و خانواده» در ساختار جدید «مشاور وزیر» می شود
قائم‌مقام وزیر و رئیس مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌وپرورش از ادامه کار حوزه امور زنان و امور خانواده در ساختار جدید به‌عنوان مشاور وزیر آموزش‌وپرورش خبر داد.
"دیدارنیوز" در گفتگو با رضا اکبری‌نوری تفکر انتقادی را بررسی کرده است؛

آینده از آن جوامعی است که آموخته‌اند بیاندیشند

آینده از آن جوامعی است که آموخته‌اند بیاندیشند
آنچه در رابطه با بحث نظام آموزشی و مدرسه مهم است این است که ما بتوانیم فرزندان خود را در نظام آموزشی به توان پرسیدن و جسارت پرسیدن و چگونه پرسیدن مجهز کنیم.در تفکر انتقادی، موفقیت یعنی حل مسئله. مسائل‌مان را بفهمیم و برای حل آنها از تفکر انتقادی کمک بگیریم.
رئیس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد کمیته مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص نظام:

مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است

مصرف گل بین دانش‌آموزان بیشتر شده است
«مصرف گل در بین دانش‌آموزان افزایش پیدا کرده است و وزارت آموزش و پرورش هم در این زمینه بسیار بسته عمل می‌کند. هنوز راهکار و برنامه جدی برای پیشگیری آسیب‌های اجتماعی در مدارس وجود ندارد.»
گفتگو
یادداشت
پربازدیدها
پربحث ترین ها
آخرین اخبار
عکس
بشنوید
فیلم