پایگاه خبری تحلیلی دیدارنیوز

دولت‌های ناکارآمد و اقتصاد‌های ناشفاف؛ عوامل گسترش فقر
نقد و بررسی کتاب «توانمندسازی و کاهش فقر»/ قسمت دوم

دولت‌های ناکارآمد و اقتصاد‌های ناشفاف؛ عوامل گسترش فقر

اگر به ده سال اخیر در ایران نگاه کنیم، می‌بینیم که به جای فقرزدایی، توزیع فقر در ایران و ناتوان‌مندسازی انسان ایرانی، در حال توسعه است. یعنی ما در توسعه نایافتگی، توسعه پیدا می‌کنیم. یکی از محور‌های کلیدی این امر، ناکارآمد شدن دولت است.
تجربه جهانی در حیطه «توانمندسازی و کاهش فقر»
نقد و بررسی کتابی که ۱۰۰۰ نظریه‌پرداز و اندیشمند و کارشناس در تهیه آن دخیل بودند

تجربه جهانی در حیطه «توانمندسازی و کاهش فقر»

فرض کنید هزار نفر از سوی بانک جهانی در بسیاری از کشور‌ها مطالعه‌ای انجام دهند و اصطلاحات جدیدی تحت عنوان انقلاب لبنیاتی، انقلاب فولاد و انقلاب فقرزدایی خلق کنند. این امر نشان دهنده اهمیت نظریه­ توانمندسازی است. در اینجا وجه حمایتی و هدایتی و راه‌گشایی حکومت‌ها در باب اینکه چگونه می‌توانند در یک جامعه بر فقر غلبه پیدا کنند، مطرح می‌شود.
هشدارهایی درباره نحوه تعامل با شکاف‌های اجتماعی در ایران معاصر
قسمت دوم میزگرد «دیدارنیوز» درباره شکاف­‌های اجتماعی با حضور چند تن از اساتید فلسفه و جامعه‌شناسی

هشدارهایی درباره نحوه تعامل با شکاف‌های اجتماعی در ایران معاصر

پورحسن: من فکر می‌کنم وضعیت کنونی ایران به مرحله‌ای بدتر از شکاف اجتماعی رسیده است، به طوری که عبور کرده‌ایم و وارد بحران اجتماعی شده‌ایم. این یک هشدار است نه اینکه هیچ راهی نیست. حقیقت این است که ما اکنون در مرحله ستیز و بحران هستیم و اگر مفهوم آن را درک نکنیم، نمی‌توانیم یک مدل مطالعاتی جدی ارائه دهیم.
راه پرپیچ و خم درمان اعتیاد!
گفت‌وگو با دکتر سعید صفاتیان؛ رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام

راه پرپیچ و خم درمان اعتیاد!

معتاد مجرم است یا بیمار؟ راه‌های درمان معتادان و تصورات غلط از فرآیند درمان و همچنین مقایسه کشور ما با سایر جوامع در زمینه الگوهای مصرف و درمان از جمله مباحثی بود که با دکتر سعید صفاتیان پزشک و رئیس کارگروه مبارزه با مواد مخدر مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح ساختیم.
بررسی و تحلیل شکاف‌های اجتماعی در ایران معاصر
میزگردی با حضور دکتر قاسم پورحسن، دکتر بیژن عبدالکریمی و دکتر محمدعلی مرادی / قسمت اول

بررسی و تحلیل شکاف‌های اجتماعی در ایران معاصر

در سال‌های اخیر وجود بحران‌های پیاپی اقتصادی در کشور، بر میزان واگرایی اجتماعی، تمایزات فرهنگی و تعارض تاریخی دولت و ملت در ایران افزوده و انواع شکاف‌های اجتماعی را ایجاد کرده است.
راز مقبولیت و اسرار محبوبیت فوتبال
میزگردی با حضور ناصر فکوهی و جبار رحمانی

راز مقبولیت و اسرار محبوبیت فوتبال

دکتر جبار رحمانی: فوتبال چه در مقام «صنعت ورزش»، چه در مقام «صنعت فراغت» و چه به مثابه «صنعت فرهنگ» با نظامِ جهانِ جدید در پیوند است. نخستین آشنایی ما با جغرافیای جهان جدید با فوتبال شکل گرفت. این فرهنگ جدید جهانی، از طریق فوتبال، سوژه‌های خود را می‌سازد و اتفاقاً در چند دوره‌ اخیر جام جهانی، با ورود «پیشگوها» فوتبال منطق دینی، کلاسیک و جادویی نیز پیدا کرد که خود نشان‌دهنده‌ این است که فوتبال محمل خوبی برای فرهنگ جدید است. به همین خاطر است که جام جهانی فوتبال تا این اندازه برجسته می‌شود چون هر کسی می‌تواند با آن درگیر شود.
جامعه‌شناسی تاریخی حاشیه‌نشین‌ها
گفت‌وگوی دیدارنیوز با دکتر سیدحسین نبوی، جامعه‌شناس

جامعه‌شناسی تاریخی حاشیه‌نشین‌ها

سیاست‌های اقتصادی و تغییرات ساختاری در دوران پیشا انقلابی از قبیل توسعه سرمایه‌داری، اصلاحات ارضی و انقلاب سفید، بر وضعیت شهرنشینی، طبقات اجتماعی و مهاجرت‌ها تأثیر گذاشت. حاشیه‌نشینی یکی از آسیب‌های ملازم با این تحولات بود.
اشتباه ادامه‌دار؛ مستقل نبودن ستاد مبارزه با مواد مخدر
گفت‌وگو با دکتر فداحسین مالکی دبیرکل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور

اشتباه ادامه‌دار؛ مستقل نبودن ستاد مبارزه با مواد مخدر

در پرونده فعالیت‌های دکتر فداحسین مالکی، سابقه دبیرکلی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور وجود دارد. دکتر مالکی ورود ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در زیر مجموعه وزارت کشور را اشتباهی می‌داند که در دولت احمدی‌نژاد ایجاد شد و همچنان ادامه دارد.
به ۳۵ روش مواد مخدر وارد زندان‌ها می‌شود
میزگردی با حضور دبیران کل سابق ستاد مبارزه با مواد مخدر؛ دکتر علی هاشمی و سردار مهدی ابویی/ قسمت دوم

به ۳۵ روش مواد مخدر وارد زندان‌ها می‌شود

پیشتر قسمت اول میزگرد دکتر علی هاشمی و سردار مهدی ابویی را منتشر کردیم. اینک قسمت دوم و پایانی میزگرد ارزیابی سیاست‌های کلی نظام در بحث قاچاق مواد مخدر و اعتیاد را پیش رو دارید.
۱
پربیننده ترین ها
آخرین مطالب
پربحث ترین ها